Vitore Matoshi
Vitore Matoshi

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}
Biografia

BIOGRAFIA: Vitore Matoshi është një këngëtare e njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo popullore e Shqiperisë së veriut dhe popullore folklorike. Këngëtare dhe mësuese. Një femër shumë energjike që gjen kohë për mësimdhënie dhe për koncerte brenda dhe jashtë Shqipërisë. Dhe pse nga Tropoja ajo i këndon të gjitha këngët popullore të të gjitha trevave shqiptare. Asnjëherë në rrugëtimin e saj nuk ka huazuar muzikë të huaj, pasi këngën e ka lidhur vetëm me tabanin popullor. Në vitin 2000, Vitore Matoshi publikon albumin “Xinxilushe” me tekst dh muzike Vitore Matoshi, te certifikuar nga Drej...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje💿 Albume
Komente 2