Vjollca Buqaj
Vjollca Buqaj
Vjollca Buqaj
  • Vendlindja:
  • Lladrovcë
  • Jeton në
  • Prishtinë
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Vjollca Buqaj është këngëtare e njohur. Vjollca Buqaj është një këngëtare e cila i ka qëndruar besnike këngës së mirëfilltë shqipe. Fillet e para të karrierës së saj, shënohen si anëtare në Ansamblin "Azem Bejta", nga ku është marrë me muzikë. Ka disa kaseta të inçizuara, kryesisht me këngë folklorike, ku si shoqërues instrumental e ka pasur dhe e ka Shaqir Hotin. Vjollca ka bashkëpunuar me këngëtarë të suksesshëm, siç janë: Ilir Shaqiri, Violeta Kajtazi, Nikollë Nikprelaj, e shumë të tjerë, me të cilët ka realizuar potpuri këngësh folklorike e popullore. Ajo i ka kënduar dashurisë, heroizmit, gëzimeve familjare etj. Një gjë që të bën që ta adhurosh edhe mëtepër këtë këngëtare, është ëmbëlsia dhe butësia që i shkëlqen në fytyrë, kryesisht në paraqitjen skenike.

Më datë 24 Janar 2011, Vjollca Buçaj publikon videoklipin "Lutje Ska".

Në Nëntor 2011, Vjollca Buçaj merr pjesë në Fest Nota e Artë 2011 me këngën "Ta Fala Rinine".

Më datë 23 Qershor 2012, Vjollca Buçaj publikon videoklipin "Djali I Dadës". Muzika e këngës u punua nga Ilir Shaqiri.

Më datë 30 Maj 2013, Violeta Kajtazi & Vjollca Buçaj publikojnë videoklipin "Këndojmë Për Gra".

Më datë 22 Shtator 2014, Vjollca Buçaj publikon videoklipin "Vaji I Nuses".

Më datë 9 Nëntor 2014, Vjollca Buçaj publikon videoklipin "Me Tradhtove".

Më datë 17 Maj 2016, Vjollca Buçaj publikon videoklipin "Pa Ty".

Më datë 5 Maj 2017, Ejup Rexha publikon videoklipin "Malli Per Moter", në bashkëpunim me Vjollca Buqaj.

Më datë 26 Qershor 2017, Vjollca Buqaj publikon videoklipin "Nuse Moj Nuse".

Më datë 10 Korrik 2017, Vjollca Buqaj & Flamur Terziu publikojnë videoklipin "Jetë E Dyfishtë".

Më datë 11 Maj 2018, Vjollca Buqaj publikon videoklipin "Zanin Me Ta Ni". Muzika e këngës dhe orkestrimi u punuan nga Alban Furtuna.

Më datë 11 Janar 2019, Vjollca Buçaj publikon videoklipin "Kur E Percolla Ylberin".

Më datë 12 Korrik 2019, Vjollca Buqaj publikon videoklipin "Gurbeti".

Më datë 7 Korrik 2022, Vjollca Buqaj publikon videoklipin "Nanë Urime Festa". Teksti dhe orkestrimi i këngës u përgatitën nga Vedat Lushtaku.

Më datë 30 Shtator 2022, Vjollca Buqaj publikon videoklipin "Kanagjeqi". Muzika e këngës u punua nga Emin Aliu, ndërsa teksti u shkrua nga Sami Aliu.

Më datë 21 Tetor 2022, Vjollca Buqaj & Hysni Zela publikojnë videoklipin "Ibrahim Rugova".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë: arsimdiber arsimdiber  Pjesëmarrja Në Festivale:


Komente 12