Xhafer Ahmetaj
Xhafer Ahmetaj
Xhafer Ahmetaj
  • Vendlindja:
  • Korish Kosovë
  • Jeton dhe vepron në :
  • Kosovë Kosovë
  • Mosha:
  • 40 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 7 Maj 1983
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♉ Demi
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Xhafer Ahmetaj është këngëtar i njohur. Xhafer Ahmetaj i lindur ne fshatin Korish komuna Prizren. I njohur si kengetar i muzikes popullore dhe folklorike hapat e pare te se ciles i filloi ne Shoqerine Kulturo-Artistike "Shkendija" Korishe ku filloi si nje 11 vjeqar ne vitin 1995, ne kete vit ne festivalin e Prizrenit u shperblye si kengetari me i mire i festivalit. Shkollen e mesme te muzikes e kreu ne Prozren duke vijuar studimet ne akademin e arteve ne Peje ne degen e Solo Kendimit. Vazhdon te mbetet kengetar shume i pelqyer ne mbremje, koncerte dhe ahengje te ndryshme familjare. Ka disa albume dhe shume kenge me videoklipe. Perveq qe eshte i pelqyer si kengetar e veqanta e tij eshte se Xhafa luan edhe me shum instrumente burimore dhe popullore si: Piano, çifteli, kavall, fyell, loder etj.

Më datë 20 Qershor 2012, Xhafer Ahmetaj publikon videoklipin "Ty Te Dua".

Më datë 11 Gusht 2013, Xhafer Ahmetaj publikon videoklipin "Hileqare".

Më datë 18 Janar 2014, Xhafer Ahmetaj publikon videoklipin "Me Lejo Te Prezentohem".

Më datë 8 Maj 2014, Xhafer Ahmetaj publikon videoklipin "Maturant".

Më datë 29 Qershor 2015, Xhafer Ahmetaj publikon videoklipin "E Ke Rastin".

Më datë 27 Nëntor 2015, Xhafer Ahmetaj & Merita Kastrati publikojnë videoklipin "S'ka Përhajër".

Në vitin 2017, Xhafer Ahmetaj publikon albumin "Kenge Folklorike".

Në vitin 2018, Xhafer & Vlora Ahmetaj publikojnë albumin "Xhafer & Vlora Ahmetaj".

Më datë 26 Qershor 2019, Xhafer Ahmetaj publikon videoklipin "Me Ba Dasem, Kemi Traditë". Orkestrimi i këngës u punua nga Enver Ibrahimi.

Më datë 30 Korrik 2020, Xhafer Ahmetaj publikon videoklipin "Prishtina".

Më datë 13 Maj 2022, Xhafer Ahmetaj publikon videoklipin "13 Maji (Pervjetori I Korishes)". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga vetë Xhafer Ahmetaj, teksa për arranzhimin u kujdes Enver Ibrahimi.

Më datë 13 Nëntor 2022, Xhafer Ahmetaj publikon videoklipin "Do Të Kthehem". Muzika e këngës është kompozuar nga vetë Xhafer Ahmetaj, ndërsa orkestrimin e përgatiti Nexhat Mujovi (Wirusi).

Më datë 26 Shkurt 2023, Xhafer & Vlora Ahmetaj publikojnë videoklipin "Ndarja Me Lot". Muzikën dhe orkestrimin e këngës e punoi Nexhat Mujovi (Wirusi), ndërsa tekstin e shkroi Kreshnik Avdiu. Videoklipi u prodhua nga kompania A Films.

Më datë 27 Prill 2023, Xhafer Ahmetaj publikon videoklipin "Ksi Loqke Nuk Ka". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Nurteel. Videoklipi u prodhua nga kompania A Films.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »Komente 0