Xhejn Kumrija (JANEX)
Xhejn Kumrija (JANEX)
Xhejn Kumrija (JANEX)
 • Emri i Vërtetë:
 • Xhejn Kumrija:
 • Vendlindja:
 •  Shqipëri
 • Jeton dhe vepron në :
 • U.S.A. U.S.A.
 • Mosha:
 • 30 Vjeç
 • Ditëlindja:
 • 1 Dhjetor 1992
 • Shenja e Horoskopit:
 • ♐ Shigjetari
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: pop pop-rock
Xhejn Kumrija (JANEX) është këngëtare dhe autore këngësh e njohur. Xhejn Kumrija e njohur me emrin e skenes si JANEX ka lindur ne Shqiperi dhe aktualisht jeton ne New York, ku dhe ka perfunduar studimet per Muzike dhe Audio Teknologji në Universitetin e New York-ut. JANEX eshte kantautore dhe producente e muzikes Pop/Synth Pop/Indie Electronic. Fillimisht ajo u njoh me motren e saj si Motrat Kumrija, pjesëmarrese në disa festivale kombëtare si FIK, Top Fest apo Kënga Magjike nen zhanrin e Pop Rock. Xhejn ka kohe që është shkëputur nga duo-ja e famshme "Motrat Kumrija" duke vazhdon krijimtarine dhe duke performuar si solo artist nën emrin JANEX.

Në Maj 2012, Xhejn Kumrija & Enxhi Kumrija marrin pjesë në Top Fest 9 me këngën "Shkretetire".

Në Dhjetor 2012, Xhejn Kumrija & Enxhi Kumrija marrin pjesë në Festivali i 51-të në RTSH me këngën "Arti I Nje Fundi".

Në Maj 2013, Xhejn Kumrija & Enxhi Kumrija marrin pjesë në Top Fest 10 me këngën "S'jemi Me Ne".

Në Dhjetor 2013, Xhejn Kumrija & Enxhi Kumrija marrin pjesë në Festivali i 52-të në RTSH me këngën "Kur Qielli Qan".

Më datë 31 Tetor 2014, JANEX publikon videoklipin "Someday". Me këtë këngë, JANEX merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 14 në vitin 2015.

Në Dhjetor 2014, Xhejn Kumrija & Enxhi Kumrija marrin pjesë në Festivali i 53-të Në RTSH me këngën "Njeri".

Më datë 10 Shtator 2015, JANEX publikon videoklipin "Shadows & Lights".

Në Shtator 2015, JANEX Trio merr pjesë në Kënga Magjike 2015 me këngën "Kok E Kom".

Më datë 16 Qershor 2016, JANEX publikon videoklipin "Memories".

Më datë 4 Nëntor 2016, JANEX publikon videoklipin "Wannabe", në bashkëpunim me Dabó.

Më datë 25 Maj 2017, JANEX publikon videoklipin "Mermaids". Muzika e këngës u punua nga Xhejn Kumrija (JANEX), ndërsa për orkestrimin u kujdes Tull Production.

Në Mars 2018 bashkepunimi i JANEX me DJ Shqiptaro-Amerikan Noahstradamus "Alone SFE Edition" (një remiks i kënges Mermaids) vleresohet me çmimin "Best Dance Electronica" Independent Music Awards, mbajtur në Manhattan,New York.

Më datë 19 Korrik 2018, JANEX publikon videoklipin "The Woods". Muzika e këngës u punua nga Xhejn Kumrija (JANEX), ndërsa për orkestrimin u kujdes Kachinari (Gjergj Kaçinari).

Më datë 30 Shtator 2019, JANEX publikon videoklipin "Around Me". Produksioni audio u realizua nga Xhejn Kumrija (JANEX).

Në Dhjetor 2021, Janex merr pjesë në Festivali I 60-Të Në Rtsh me këngën "Deluzional".

Në Nëntor 2022, Janex merr pjesë në Kënga Magjike 2022 me këngën "Mali I Vashës".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »Pjesëmarrja Në Festivale:


Komente 0