Më mbaj mend (për 1 muaj)

Xhemi Nokshiqi Muzai
  • Vendlindja:
  •  
  • Jeton dhe vepron në :
  • Sh.B.A. 
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  281

Xhemi Nokshiqi Muzai është këngëtare dhe shkrimtare e njohur. Xhemi Nokshiqi Muzai eshte kengetare shume e mirenjohur dhe e talentuar, tekstshkruese, poete, kompozitore, instrumentiste Veprimtarin e saj artistike e filloi qe ne klasen e pare, ne festivalin e instrumentisteve te vegjel ne Rtvsh te Tiranes duke kenduar dhe shoqeruar veten me cifteli. Eshte fituese e cmimeve te para ne festivalet per fatosa dhe pionere te rrethit te Tropojes. Perfaqesuese e rrethit te Tropojes per 3 vjet me rradhe ne festivalet kombetare per fatosa dhe pionere ne Shkoder. Ku ishte fituese edhe ne naten e trete ne kenget me te zgjedhura te festivalit. Me suksese te larta mbaroj dhe liceun artistik Prenk Jakova ne Shkoder ne degen: Kanto. Pastaj Universitetin "Luigj Gurakuqi" po ne Shkoder per Gjuhe-letersi. Si talente edhe ne festivalet folklorike Kombetare te Gjirokastres dhe te Berati,Jo vetem brenda Shqiperise por edhe jashte vendit eshte dalluar si kengetare dhe instrumentiste e shkelqyer.

Nje fame te madhe Xhemi Nokshiqi mori edhe ne festivalin Ballkanike ne Turqi, ku nepermjet koncerteteve te medha qe organizoheshin atje Xhemi kendonte Shqip dhe Turqisht duke i ndezur flake spektatoret dhe duke i cuar te gjithe ne kembe. Me pas xhemi ka vashduar karrieren e saj artistike duke e çuar me tej ate gjeri ne Shtetet e BASHKUAR te Amerikes. Ajo eshte instrumentiste e pese veglave muzikor ku spikatet edhe njehere talenti i madh i kengetares.

Ajo ka dhene nje kontribut shume te madhe per te mbajtur gjalle kengen Shqipe ne koncerte veprimtarite,aktivitetet.darkat dhe mbremjet familjare si brenda vendit ashtu edhe jashtevendit gjeri ne USA

Tani paraqitet me videoklipet e saj te reja dhe albumin e saj te ri I cili do dal perseshpejti. Eshte kantautore dhe kompozitore e kengeve te saj. Eshte e diplomuar me tre fakultete dhe dege te ndryshme. Xhemi Nokshiqi Muzai eshte edhe nje Poete e shkelqyer ne gjuhen shqipe dhe ne Anglishte. Libri i saj i pare me poezi "All because...of you". Eshte shpallur dhe libri me i mire i vitit 2019. Ajo jeton dhe vashdon te veproj per shume vjete me rradhe ne shtetet te Bashkuar Te Amerikes

Më datë 12 Tetor 2016, Xhemi Nokshiqi Muzai publikon videoklipin "Dheu I Embel". Muzika e këngës u punua nga vetë Xhemi Nokshiqi Muzai, teksti u shkrua nga vetë Xhemi Nokshiqi Muzai.

Më datë 12 Nëntor 2016, Xhemi Nokshiqi Muzai publikon videoklipin "Tropoja Kreshnike". Muzika e këngës u punua nga vetë Xhemi Nokshiqi Muzai, teksti u shkrua nga vetë Xhemi Nokshiqi Muzai.

Më datë 5 Dhjetor 2016, Xhemi Nokshiqi Muzai publikon videoklipin "Dashuria".

Më datë 19 Shkurt 2017, Xhemi Nokshiqi Muzai publikon videoklipin "Lule Trendeline".

Më datë 5 Mars 2017, Xhemi Nokshiqi Muzai publikon videoklipin "Moj Saranda".

Më datë 22 Maj 2017, Xhemi Nokshiqi Muzai publikon videoklipin "Fluturon Shqiponja".

Më datë 13 Tetor 2017, Xhemi publikon videoklipin "Come On Baby".

Më datë 20 Nëntor 2017, Xhemi Nokshiqi Muzai publikon videoklipin "Me Prit".

Më datë 27 Shkurt 2018, Xhemi Nokshiqi Muzai publikon videoklipin "Love U".

Më datë 6 Shtator 2018, Xhemi Nokshiqi Muzai publikon videoklipin "You Are The Only One (Mbreteresha E Ilirise)". Muzika e këngës dhe teksti u shkruan nga vetë Xhemi Nokshiqi Muzai.

Më datë 4 Prill 2019, Xhemi Nokshiqi Muzai publikon videoklipin "Vogelushja Kosovare". Teksti i këngës u shkrua nga Xhemi Nokshiqi Muzai, ndërsa orkestrimi u punua nga Behar Neli.

Më datë 28 Shtator 2019, Xhemi Nokshiqi Muzai publikon videoklipin "Gjuha Shqipe".

Më datë 24 Dhjetor 2019, Xhemi Nokshiqi Muzai publikon videoklipin "Fale Fale", në bashkëpunim me Muharrem Ahmetin. Videoklipi u prodhua nga MAX Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga Marsel Gunga.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Komente

1


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet
Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet