Ylli Baka
Ylli Baka
Ylli Baka
  • Vendlindja:
  • Tepelenë
  • Jeton në
  • Shqipëri
  • Mosha:
  • 53 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 16 Maj 1970
  • Horoskopi:
  • ♉ Demi
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Ylli Baka është këngëtar i njohur. Ylli Baka eshte me orgjine nga Tepelena dhe nip ne Skrapar. Banon ne Tirane me familjen e tij. Sot Ylli Baka eshte nje nga zerat me te preferuar dhe nje nga emrat me te njohur te muzikes popullore ne te cilen perket zeri i tij dhe nuk e tradheton ate zhaner. Ylli Baka gjat dimrit ndodhet neper koncerte me shume jashte shtetit si ne Europe ne Amerike dhe ne Australi. Kurse Ne behar punon me teper ne Shqiperi. Ka Qene Emigrant ne Itali dhe Greqi atje ku dhe ka hedhur hapat e para te karrierës e tij. Rininë e Ka Kaluar Ne Berat Ku ka bere dhe Shkollen e Mesme Dhe me vone ne Memaliaj Tepelene. Ylli Baka nuk ka bere shkolle per muziken. Ai beri nje kurs prej 4 vjetesh ne Greqi. Profesorat e konsideruan zerin e tij per ne opera por ai nuk e pranoj dhe tentoj te vazhdonte me kengen popullore. Ne vitet 1992 Ylli Baka ka erdhur ne kontakt per her te pare si kengetar profesionist me publikun ne dy koncerte, nje ne Tepelene dhe nje ne Permet. Me pas u largua ne Greqi. Ne vitin 1999 hapet nje lokal i ri ne Athine ne te cili Ylli punonte cdo te djele dhe cuditerisht lokali mbusheshe sa here plot. Ylli punonte si kengetar edhe baterist. Atere kendonte kenge jo 100% popullore. Albumi i pare te Ylli Bakes titullohej "Fllad Jugu" i cili nuk u publikua dhe aq. Në CV e tij muzikore numërohen shumë këngë, të gjitha të kthyera në hite dhe mjaft të pëlqyera prej publikut. Mbetet një nga zërat më të preferuar dhe unik të muzikës shqiptare. Pas titullit “Mjeshtër i madh”, Ylli Baka vlerësohet “Qytetar Nderi” i Memaliajt.

Ne vitin 2004 Ylli nxjerr ne treg nje album te ri me titullin "Kenget e vendit tim" me te cilin dhe ai fillon te njihet.

Në Prill 2013, Ylli Baka merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 12 me këngën "Rruget E Fatit".

Në Nëntor 2013, Ylli Baka merr pjesë në Musical-Fest 2013 me këngën "Hapma Deren".

Në vitin 2012, Ylli Baka publikon albumin "Rruget E Fatit".

Në vitin 2013, Ylli Baka publikon albumin "Live".

Më datë 10 Qershor 2014, Ylli Baka publikon videoklipin "Magji E Dashurise". Me këtë këngë, Ylli Baka merr pjesë në Top Fest 11 në vitin 2014.

Më datë 30 Qershor 2015, Ylli Baka publikon videoklipin "Trashegohet Cifti". Muzika dhe orkestrimi i këngës janë punuar nga Valter Beqo.

Më datë 23 Mars 2016, Ylli Baka publikon videoklipin "Kur Kaloj Nga Korça".

Më datë 15 Shtator 2016, Ylli Baka publikon videoklipin "Ne Koke Te Beqareve".

Më datë 15 Nëntor 2016, Ylli Baka & Ilir Suku (Likja) publikojnë videoklipin "Vera E Bekuar".

Më datë 29 Janar 2017, Bes Kallaku & Ylli Baka publikojnë videoklipin "Gezuar Baftjar". Muzika e këngës u punua nga Irkenc Hyka, teksti u shkrua nga Bes Kallaku.

Më datë 13 Prill 2017, Ylli Baka publikon videoklipin "Shendeti Eshte I Pari".

Më datë 8 Korrik 2017, Ylli Baka publikon videoklipin "Baba Haxhiu".

Më datë 31 Korrik 2017, Ylli Baka publikon videoklipin "Po Kendon Bilbili".

Më datë 22 Dhjetor 2017, Ylli Baka publikon videoklipin "Per Shum Vjet Gezuar", në bashkëpunim me Gent Hazizi. Muzika e këngës u punua nga Klodian Qafoku, teksti u shkrua nga Arben Duka, ndërsa për orkestrimin u kujdes Klodian Qafoku.

Më datë 25 Janar 2018, Ylli Baka publikon videoklipin "Xhan Ali".

Më datë 13 Shkurt 2018, Bes Kallaku & Yll Baka publikojnë videoklipin "Cohu Kerceni". Muzika e këngës u punua nga Irkenc Hyka, teksti u shkrua nga Bes Kallaku, Olsi Bylyku.

Më datë 9 Mars 2018, Ylli Baka publikon videoklipin "Ditet E Janarit".

Më datë 9 Qershor 2018, Ylli Baka publikon videoklipin "Atdhe Dashuria Lasgushi & Mitrushi".

Më datë 15 Korrik 2018, Ylli Baka publikon videoklipin "Pushimet Verore".

Më datë 10 Gusht 2018, Era Rusi & Ylli Baka publikojnë videoklipin "Dasma Ime", në bashkëpunim me Era Rusi. Teksti u shkrua nga Arben Duka, Ylli Baka.

Më datë 20 Tetor 2018, Ylli Baka publikon videoklipin "Uji I Ftohte Edhe Viroi".

Më datë 7 Mars 2019, Ylli Baka & Ilir Suku (Likja) publikojnë videoklipin "Shoku Im".

Në Maj 2019, Era Rusi & Ylli Baka marrin pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 2019 me këngën "Dasma Ime".

Më datë 5 Maj 2019, Ylli Baka publikon videoklipin "Toka Ime".

Më datë 21 Shtator 2019, Ylli Baka publikon videoklipin "Je Ilaç Per Te Semure". Muzika e këngës u punua nga Ylli Baka, ndërsa teksti u shkrua nga Arben Duka & Jorgo Papingji. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 12 Nëntor 2019, Ylli Baka publikon videoklipin "Mirmengjes Nena Ime".

Më datë 7 Dhjetor 2019, Ylli Baka publikon videoklipin "Ne Emer Te Shpreses", në bashkëpunim me Era Rusin. Muzika e këngës u punua nga Klodian Qafoku, ndërsa teksti u shkrua nga Arben Duka. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 14 Prill 2020, Ylli Baka publikon videoklipin "Me Lini Te Fluturoj". Muzika e këngës u punua nga Valter Beqo, ndërsa teksti u shkrua nga Jorgo Papingji.

Më datë 13 Korrik 2020, Ylli Baka & Artur Memollari publikojnë videoklipin "Vite Qe S'harrohen". Muzika e këngës u punua nga Artur Memollari, ndërsa teksti u shkrua nga Ylli Baka.

Më datë 27 Korrik 2020, Ylli Baka & Grupi Tepelenes publikojnë videoklipin "Trimat Qe Bene Historine". Muzika e këngës u punua nga Valter Beqo, teksti u shkrua nga Arben Duka, ndërsa për orkestrimin u kujdes Valter Beqo.

Më datë 3 Tetor 2020, Ylli Baka, Parodistet E Vlores & Artur Dhamo publikojnë videoklipin "Larte E Poshte Ne Skele". Videoklipi u prodhua nga MAX Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga Klodian Qafoku.

Më datë 15 Maj 2021, Ylli Baka publikon videoklipin "Detet Blu". Muzika e këngës u punua nga Valentin Veizi, teksti u shkrua nga Ymer Nurka, ndërsa për orkestrimin u kujdes Valentin Veizi.

Më datë 3 Qershor 2021, Ylli Baka & Agron Llakaj publikojnë videoklipin "Miniera E Floririt". Muzika e këngës u punua nga Klodian Qafoku, ndërsa teksti u shkrua nga Arben Duka & Agron Llakaj.

Më datë 21 Qershor 2021, Ylli Baka publikon videoklipin "Mashkullore E Bekuar". Muzika e këngës u punua nga Valter Beqo, ndërsa teksti u shkrua nga Arben Duka.

Më datë 3 Korrik 2021, Ylli Baka publikon videoklipin "Hapa Radion", në bashkëpunim me Altin Sulkun. Muzika e këngës u punua nga Mario Bregu, teksti u shkrua nga Jorgo Papingji & Ymer Nurka, ndërsa për orkestrimin u kujdes Mario Bregu. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 24 Korrik 2021, Ylli Baka publikon videoklipin "Fryn Një Erë E Më Ngroh Gjinë". Muzika e këngës u punua nga Klodian Qafoku, teksti u shkrua nga Sadik Bejko, ndërsa për orkestrimin u kujdes Klodian Qafoku.

Më datë 4 Dhjetor 2021, Ylli Baka publikon videoklipin "Cifti Me I Bukur". Muzika e këngës u punua nga Gramoz Kozeli, teksti u shkrua nga Ylli Baka, ndërsa për orkestrimin u kujdes Klajv Kajno.

Më datë 11 Mars 2022, Ylli Baka publikon videoklipin "Do Te Behet Shqiperia". Muzika e këngës u punua nga Ylli Baka, Gramoz Kozeli & Edi Balili, teksti u shkrua nga Ylli Baka & Gramoz Kozeli, ndërsa për orkestrimin u kujdes Edi Balili. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 28 Korrik 2022, Poni & Ylli Baka publikojnë videoklipin "Nuse O Moj Zemëro". Muzikën dhe orkestrimin e këngës e punoi Edi Balili, ndërsa tekstin e shkroi Arben Duka. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 18 Gusht 2022, Ylli Baka publikon videoklipin "Kujt Ja Ben Me Sy", në bashkëpunim me Endri & Stefi Priftin. Kënga është kompozuar nga Mario Bregu, ndërsa tekstin e kanë shkruar së bashku Jorgo Papingji & Ylli Baka. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 17 Nëntor 2022, Ylli Baka publikon videoklipin "Devollinjtë E Florinjtë". Muzika e këngës u punua nga Ilir Suku (Likja), teksti u shkrua nga vetë Ylli Baka, ndërsa për orkestrimin u kujdes Klodian Qafoku.

Më datë 2 Shkurt 2023, Ylli Baka publikon videoklipin "Qorri".

Më datë 20 Shkurt 2023, Ylli Baka publikon videoklipin "Vallja E Sheros". Videoklipi u prodhua nga MAX Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga Klodian Qafoku.

Më datë 28 Prill 2023, Ylli Baka publikon videoklipin "Ali Postivani". Muzika e këngës u punua nga Klodian Qafoku, ndërsa teksti u shkrua nga Arben Duka.

Më datë 28 Prill 2023, Ylli Baka publikon videoklipin "Dy Shenjtore, Dy Baballare". Muzika e këngës u punua nga Klodian Qafoku, ndërsa teksti u shkrua nga Arben Duka.

Më datë 23 Maj 2023, Ylli Baka publikon videoklipin "Thesari I Gjuhes Shqipe". Muzika dhe orkestrimi i këngës u punuan nga Klodian Qafoku, ndërsa teksti u shkrua nga vetë Ylli Baka.

Më datë 8 Korrik 2023, Ylli Baka publikon videoklipin "Mallakastra Nena Jone".

Më datë 4 Gusht 2023, Ylli Baka publikon videoklipin "Sytë E Mi", në bashkëpunim me Marko & Toni Bakën. Teksti i këngës u përgatit nga Ilirjan Zhupa, teksa për arranzhimin u kujdes Mario Bregu.

Më datë 28 Nëntor 2023, Ylli Baka publikon videoklipin "Për Ty Atdhe". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Pjetër Gaci, ndërsa orkestrimi u realizua nga Klodian Qafoku. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë: ALDOooo ALDOooo   tea55 tea55  Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Ylli Baka »

Komente 13