Më mbaj mend (për 1 muaj)

Yohanna
  • Emri i Vërtetë:
  • Jóhanna Guðrún Jónsdóttir
  • Vendlindja:
  • Kopenhagen 
  • Mosha:
  • 30 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 16 Tetor 1990
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♎ Peshorja
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  40

Yohanna është këngëtare e huaj e njohur. Jóhanna Guðrún Jónsdóttir, e njohur jashtë Islandës si Yohanna, është një këngëtare islandeze e cila u zgjodh për të përfaqësuar kombin e saj në Festivalin e Këngës Eurovision 2009 në Moskë, Rusi, me këngën "A është e vërtetë?", Duke fituar vendin e dytë. Yohanna u ngrit në Hafnarfjörður, Islandë, dhe filloi të performonte në skenë në moshën nëntë vjeçare, pasi mori pjesë në klasa të këndimit. Albumi i saj i parë, i titulluar Jóhanna Guðrún 9 u lirua në vitin 2000 dhe përmbante kryesisht hits hitet ndërkombëtare që ishin përkthyer në gjuhën islandeze. "Torn", "Genie in a Bottle", dhe "Unë do të jem atje" janë ndër këngët që mbuloi Yohanna. Ajo lëshoi ​​një album tjetër përveç një albumi të Krishtlindjeve para se të dilte nga dritat e vëmendjes. Ajo gjithashtu ka punuar në muzikën. Albumi Yohanna Butterflies dhe Elvis shënuan kthimin e saj në qendër të vëmendjes në 2008. Albumi u lirua në Islandë dhe Suedi me këngën e saj të parë për të qenë "I Miss You". Që nga Eurovizioni, Yohanna ka performuar në vende të tilla si Danimarka, Norvegjia, Suedia, Finlanda dhe Turqia. Më 12 maj 2009, Yohanna u kualifikua për finalen e Eurovizionit pasi fitoi vendin e parë në gjysmëfinale të parë. Për finalen në Moskë, ajo u bashkua në skenë me mbështetjen e vokalistëve Friðrik Ómar, Erna Hrönn Ólafsdóttir dhe Hera Björk. Ajo erdhi në vendin e dytë pas Norvegjisë, me 218 pikë. Kënga e saj debutuese, "A është e vërtetë?" vazhdoi të bëhet një shkarkim i lartë në iTunes dhe një hit në disa vende. Yahoo këndoi Fituesi i merr të gjitha në finalen e zgjedhjeve të Islandës për Eurovizion 2010 dhe gjithashtu ishte zëdhënës i Islandës në Festivalin e Këngës në Eurovizion 2010 duke zbuluar rezultatet e votimit islandez. Ajo mori pjesë në raundin kombëtar të Islandës për Eurovizion 2011 duke përfunduar raundin kombëtar në vendin e tretë me këngën "Nótt". Në vitin 2012, Yohanna shkoi në Kongsvinger në Norvegji për t'u ofruar qasje më të lehtë në kontinentin evropian. Në janar 2012, ajo bëri një video për këngën e saj "Indian Rope Trick". Në korrik 18, 2012, ajo këndoi Fushat e Artë në koncertin e hapur të Norvegjisë "Allsang på grensen". Yohanna ishte një nga pjesëmarrësit në Söngvakeppnin 2013 (përzgjedhja kombëtare e Islandës për Eurovision Song Contest). Ajo mori pjesë në gjysmëfinale të parë me këngën "Þú" (Ju në anglisht), shkruar nga Davíð Sigurgeirsson pa e bërë atë në finale. Në gjysmëfinalen e parë ajo u votua jashtë konkurrencës dhe kështu nuk përfaqësoi Islandën Në Eurovizion 2013.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Komente

Asnjë Koment

Finaliste në

Eurovision


Pjesëmarrja Në Festivale:


Komente 0