Zaho Balili
Zaho Balili

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


    (1951-2001)
  • Vendlindja:
  • Rexhin Shqipëri

Biografia

BIOGRAFIA: Zaho Balili është një autor këngësh i njohur. Zaho Balili u lind ne Rexhin të Kurveleshit. Shkollën tetëvjeçare dhe të mesme e ka mbaruar në Tepelenë. Ka filluar të shkruaj që moshë të re është autori i disa vëllimeve si (drithërimet e praneverës), (paskan çelur manushaqet), (brengat e shpirtit) (lot kurbeti), dhe (kur dy zemra dashurohen) gjithashtu këngët e tij janë kënduar nga shumë grupe labe, si grupet e Vlorës, Gjirokastrës, dhe të Tepelenës me grupin kryesor atë të Hormovës i cili gru...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje
Komente 0