Më mbaj mend (për 1 muaj)

Zekë Lushaj

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  1.8 / Votuan:  8
  • Vendlindja:
  • Shaptej 
BIOGRAFIA: Zekë Lushaj është një këngëtar dhe autor këngësh i njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo popullore rapsodike. Zekë Lushaj-është lindur në fshatin:Shaptej. Rapsod dhe tekstshkruas i shumë këngëve, disa ndër to: Hikmetja (Hasan Fazlia), Ajshe Azemi, Hate Bajrami etj. Ai kishte dhe një profesion atë të MËSUESIT, ku mësoi shum gjenerata, me mendjen e ti të ndritur. Bashkluftëtar, i cili kuntriboi me gjith familje, në luftën e fundit të Kosovës (1999), ku gjatë luftës ju dogjën mbi 200.000 vargje dhe gjith pasuria që kishte shkri mendjen e artë të tij....

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Një Këngë »

Artistë Të Ngjashëm:

Xhavit Vitia

Bashkim Sylaj

Luan Zogiani

Riza Daci

Hashim Shala

Rizah Bllaca

Sali Mani

Ali Krasniqi

Nexhat Vitia

Dervish Shaqa

Tags: Zekë Lushaj, Zekë Lushi, Zek, Lusha


Komente mbi këtë artist