teksteSHQIP.com
TeksteShqip Mobile Version

ADELINA TAHIRI :: BIOGRAFIATags: Adelina Tahiri
17


Zgjidhni me sa yje do votoni
  Mesatarja:  4.8 / Votuan:  364


Adelina Tahiri

Vendlindja: Shkup
Mosha: 22 Vjeē
Ditėlindja: 03 Prill 1992
Shenja e Horoskopit: Dashi

Adelina Tahiri eshte nga Maqedonia. Ajo ka thėnė se ėshtė ende e re pėr t’u dashuruar.
“S’kam dhe as nuk dua tė kem tė dashur tani pėr tani, pasi jam shumė e re, vetėm 16 vjeēe”, ka thėnė ajo, duke shtuar se kur tė Adelina Tahiri: “Jam e re pėr t’u dashuruar” vijė koha dėshiron tė gjejė dikė qė do ta kuptojė plotėsisht.
Dhe pėr tė pamja e tė dashurit tė saj nuk do tė ketė aq rėndėsi nėse ėshtė i bukur ose jo, sepse ajo dėshiron qė djaloshi i zemrės sė saj tė jetė mbi tė gjitha inteligjent.
Nuk ka rėndėsi gjithashtu nėse ai i pėrket ose jo botės sė artit, sepse Adelina do qė djaloshi i saj tė jetė i kuptueshėm dhe tė ketė mbėshtetjen e tij nė rrugėn e artit qė kėngėtarja ka nisur.
Dhe tashmė ajo sapo ka realizuar njė kėngė tjetėr tė re me tė cilėn planifikon tė marrė pjesė nė njė festival nė Shqipėri.
“Ėndėrr e vjetėr” do tė jetė kėnga e cila do tė hyjė nė garė nė “Top Fest 6”.
Ajo ėshtė paraqitur edhe nė edicionin e pestė tė kėtij festivali me kėngėn “Mė trego”.
Por gjithashtu thotė se po punon pėr tė sjellė kėtė fillimvit edhe njė videoklip tė ri.
Ndėrkaq, duhet thėnė se kėngėtarja e re ka qenė jo pak e suksesshme vitin qė shkoi.
Pėr mė tepėr ajo ka pasur daljen dhe afirmimin e saj nė vitin 2008, sidomos me nxjerrjen e kėngės me klip “Narcizoid”, ndėrsa nė fund tė 2008-s ajo ka publikuar edhe njė tjetėr kėngė po ashtu me klip, me titull “Vuaj”, qė flet pėr robėrimin e njė vajze nga dashuria dhe duke e mbajtur tė prangosur shkakton vuajtje vrasėse.
Por kėngėtarja e re gjithashtu ka nxjerrė kėngė tė tjera, ndonėse tė pafilmuara, si “Gėnjeshtar”, “Whisky”, “Gjysma tjetėr”, “Dua tė mė duash”etj.
E sė fundmi, e zgjedhur pėr pamjen, zėrin dhe stilin e tė veshurit, kėngėtarja e bukur Adelina Tahiri ėshtė shfaqur papritur nė festivalin e fundit tė RTSH-sė, si shoqėruese e Shpat Kasapit nė kėngėn “Aromė mediterane”, ndonėse nga kjo skenė janė ndarė si mos mė keq, pasi kanė qenė mė sė paku tė votuar nga juria.

Kėngėt e saj janė gjithmonė pikante dhe kjo, mė tepėr pėr nga mėnyra e performimit. Veē kėsaj, kėngėtarja gjithmonė mendon pėr njė veshje joshėse dhe me mjaft shije, sa elegante aq edhe seksi. Nė klipin e saj mė tė fundit kėngėtarja kosovare Adelina Tahiri, shfaqet tėrėsisht njė femėr joshėse, ndėrsa tė gjithė fansat e saj theksin e vendosin tek njė trup me linja perfekte. E duke ditur pikėrisht kėtė pikė tė dobėt tek vetja e saj, Adelina nxjerr sa mė nė pah trupin nė klip, duke u shtrirė nė ēdo pjesė tė skenės sė xhirimeve, me pantallona shumė tė ngushta dhe sandale pėr tė cilat siē mėsojmė, ka shpenzuar jo pak para.

Adelina ne vitin 2010 perfundoj shkollen e mesme ne Shkup ku doli dhe Maturante bashk me 3 kenge te reja : "Nuk jam penduar" "Manipulator" dhe dueti me reperin kosovar F-KAY "Magnet"


» Dėrgo Korrigjime »
Punuan Biografinė:  saramk    arbigennta  PJESEMARRJA NE FESTIVALEAUTOR I KENGEVE
ADELINA TAHIRI :: NEWS
ADELINA TAHIRI :: KOMENTEKalendari
27/01/2015
Gėzuar Ditelindjen TeksteShqip Uron:
Lady Cherry
Lady Cherry
24 vjeē

Votimi i Javes
   26 Janar - 1 Shkurt 2015

Best New Artist 2014?

  Kida

  Enca

  Arilena

  Florent Abrashi

  Stelina

  Offchestra

Votimi i Javes

Qender Dobesimi Equilybra