teksteSHQIP.com
TeksteShqip Mobile Version

ALBERIE HADERGJONAJ :: BIOGRAFIATags: Alberie Hadergjonaj, Arberie Hadergjonaj, Arbrie Hadergjonaj, Albrije Hadergjonaj, Adergjonaj
3


Zgjidhni me sa yje do votoni
  Mesatarja:  4.3 / Votuan:  102


Alberie Hadergjonaj

Vendlindja: Deēan
Mosha: 39 Vjeē
Ditėlindja: 15 Shtator 1975
Shenja e Horoskopit: Virgjeresha

E kush nuk e mban mend hitin e saj tė padisku tueshėm “Lozonjarja”, pėrmes tė cilit bėri pėr vete me mijėra fansa kudo nė trojet shqiptare. E preku suksesin qė nė moshė fare tė re dhe siē duket, njė tjetėr sukses po aq i madh e pret sė shpejti. Fjala ėshtė pėr albumin e saj mė tė ri me titull “Malli im”, qė do tė shoqėrohet edhe nga dy klipe fantastike. Por, Albėria kėtė sukses nuk e ka provuar vetėm nė skenė, ajo ėshtė mbi tė gjitha njė bashkėshorte dhe nėnė shumė e pėrkushtuar. Familja e saj jeton ne Deqan, kurse ajo jeton ne Tirane ku eshte martuar dhe ka dy vajza.


Nė moshėn 12 vjeēare ka marrė ēmimin e Parė si kėngėtare nė Zagreb nė kohėn e ish-Jugosllavisė.Mė pas sukseset nuk kanė pushuar.Me kthimin e saj nga Amerika nė Shqipėri.Nė vitin 1998 ndėrohet me ēmimin e Parė, me kėngėn "Mirėsia dhe e vėrteta".

Nė vitin 2000 merr pjesė ne festivalin botėror folkarea 2000 ku prezantoi Shqipėrinė.Nė vitin 2004 merr ēmimin e tretė me kėngėn "Ti nuk je" dhe ēmimin interpretimi mė i mirė.

Ajo poashtu eshte paraqitur edhe ne festivale.Ajo u paraqit ne vitin 2007 ne festivalin madheshor "Kėnga Magjike" me kengen "Ik tani" ku arriti deri ne finale dhe rrembeu Cmimin "Best Kantautor".

Poahtu ajo ne vitin 2011 nxjerr nje videoklip te titulluar "Kur nuk shkon nuk shkon" nje videoklip ky i cili ishte pjesmarres ne videofestivalin "Video Festi Muzikor" ku edhe pse e nominuar vetem ne nje cmim arriti te marr cmimin "Videoklipi mė i mirė nė kategorinė Best Pop Folk".

Po ashtu ajo ne vitin 2011 paraqitet serish ne festivalin madheshor "kėnga Magjike" me kengen "Vetem ty" nje kenge e cila beri boom pasi qe u mirprit mjaft mire nga publiku. Ajo arriti te shkoj deri ne finale duke marre cmimin per "Kontributin artistik" dhe u vleresua me 274 pikė votuar nga vete artistet e ketij festivali duke zene keshtu vendin e 15-tė nga 45 artistet e ketij festivali.


» Dėrgo Korrigjime »
Punuan Biografinė:  Annonim  PJESEMARRJA NE FESTIVALEAUTOR I KENGEVE
ALBERIE HADERGJONAJ :: NEWS
ALBERIE HADERGJONAJ :: KOMENTEKalendari
20/12/2014
Gėzuar Ditelindjen TeksteShqip Uron:
B2n
B2n
27 vjeē
R.I.P.     Pėrkujtojmė:
Ali Asllani
Ali Asllani
(1884-1966)

Votimi i Javes
   15-21 Dhjetor 2014

Hiti i Veres 2014?

  Genta, Ardian & Dalool - Feel

  Dafina Zeqiri & Ledri - Got Ur Back

  Enca - Ata Nuk E Din

  Tingulli 3nt - Jasha

  Nora Istrefi - Baby Jem

  Leonora Jakupi - Ma Ngat

Votimi i Javes

Qendra e Dobesimit EquiLybra