teksteSHQIP.com
TeksteShqip Mobile Version

ARGJENTINA RAMOSAJ :: BIOGRAFIATags: Argjentina Ramosaj
16


Zgjidhni me sa yje do votoni
  Mesatarja:  4.5 / Votuan:  98


Argjentina Ramosaj

Vendlindja: Gjakova
Mosha: 24 Vjeē
Ditėlindja: 21 Maj 1990
Shenja e Horoskopit: Demi

Argjentina Ramosaj ėshtė me origjinė nga Deēani. Ashtu si shumė fėmijė tė tjerė jo, duke e ditur gjendjen e rėndė nė Kosovė, ajo ishte njė-vjeēar fėmijė kur familja e saj emigroi nė Holandė nė Asen qytet. Me kalimin e viteve u kalon nga ajo pėrfundoi shkollėn fillore dhe tė mesme me sukses. Ajo tani ajo ėshtė duke studiuar art dhe dizajn grafik nė qytetin e Den Bosch.
Pėr Argjentina interes nė muzikė ka qenė gjithmonė aty, duke u rrethuar nga muzikantėt nė familjen e saj. Por ajo mė nė fund nxori vetėm debutimin e saj tė parė "Shpirt I Mbytur" nė shkurt 2010. Kėnga ėshtė prodhuar nga Flori Mumajesi, i njohur prodhuesi dhe artist nė vendet e Ballkanit. Video u qėllua nė Tiranė (Shqipėri) nga Pro ... videove prodhime.
Kėnga "Shpirt I Mbytur" ishte njė hit menjėherė, dhe u luajtur nė tė gjitha kanalet e muzikės dhe radio stacione nė Shqipėri, Maqedoni dhe Kosovė. Ai u bė kėngė hit # 1 nė disa radio stacione dhe ishte mė i kėrkuar kėngė qė muaj.
Dytė kėngėn e saj "Scream" u nis nė gusht 2010, e cila u krijua nė 2 versione. Gjuhėn angleze dhe shqipe me titull "Tip". Ajo ka punuar me njė prodhim hollandez (mbresėlėnės Production Amsterdam) nė video e saj dhe ishte filmuar nė Holandė, Amsterdam. Kėnga ėshtė prodhuar nga Enis Presheva and lyrics nga Big Basta.
E treta e saj "Jeta Vazhdon kėngė u nis nė tetor 2010. Ajo ka punuar me Entermedia prodhimit tė talentuar nė Kosovė. Video u filmuar nė Shqipėri, Jalė dhe Dhermi. Gjithashtu nė qytetin mė kulturore tė Kosovės, Prizren. Kėnga u prodhuar nga Flori Mumajesi.
Nė tetor 2010 ajo gjithashtu ka marrė pjesė nė njė festival tė quajtur; Festivali Magic Song (Kenga Magjike 2010) me kėngėn e katėrt tė saj zyrtare ". Engjejt" Qajn prodhuar nga Flori Mumajesi Ajo e bėri atė nė finale dhe fitoi ēmimin pėr "Best New Artist" ( Magjija e pare). Kjo kėngė ėshtė hit e saj mė tė mėdha deri mė sot. Pėr javė tė tėra kėnga ishte # 1 on hitlists disa radio.
Nė dhjetor 2010 ajo u shfaq kėngėn e saj "Roll zare", nė bashkėpunim me 2 holandeze DJ; NouveauBeats & Vince Fin le. Kėnga ėshtė prodhuar nga mė tė prodhuesit mė tė mirė dhe Vocalists nė Holandė, Mitch Crown. Kėnga do tė dalė nė Holandė nė verėn e vitit 2011.
Gjashtė kėngėn e saj "Perfekt" u nis nė prill 2011. Kėnga ėshtė prodhuar nga Enis Presheva me tekst nga Big Basta. Argjentina ka punuar me prodhimin talentuar nga Kosova "Pulla". Video "Perfekt" u propozua 4 herė nė ēmime Musicvideo nė Kosovė. (Video festi muzikor 2011). Ajo fitoi ēmimin pėr "Best Female" dhe kryer kėngėn e saj atė natė.
Tani pėr tani ajo ėshtė duke punuar nė disa projekte tė reja nė Holandė qė ju do tė dėgjuar pėr tė vėrtetė sė shpejti. Pėrditėsuar nė 2011/10/06. Vendi aktual Hollandė-Shqipėri-Kosovė

Ėshtė e re, e bukur dhe shumė e talentuar... Argjentina Ramosaj, bukuroshja nga Deēani, tregoi me kėngėn e saj tė parė, “Shpirt i mbytur”, se nuk ėshtė vetėm njė vajzė simpatike, njė modele e zonja, por ėshtė mbi tė gjitha, edhe njė kėngėtare shumė e mirė. Ndonėse aktualisht ėshtė duke punuar fort pėr tė sjellė kėngė dhe foto (duke qenė se dashuria e saj e parė ėshtė fotomodelimi) sa mė tė bukura, ajo gjen gjithmonė kohė pėr intervista. “Nė nje rrėfim me gazetaret Argjentina ndan “sekretet” qė fshihen brenda dhomės sė saj tė gjumit, duke pohuar se mė sė shumti, preferon tė flerė e zhveshur.
Argjentina mund tė konsiderohet pa frikė si njė nga “gjetjet” ndėr artistėt e rinj. Emri i saj interesant derivon nga metali i ēmuar i argjendit. Ajo ėshtė jo vetėm e talentuar dhe e bukur, por e gjithanshme; ndėrkohė qė studion pėr Grafikė nė Holandė, ushtron paralelisht fotomodelimin si dhe guxon tė bėjė fotografen profesioniste. Nė fakt, gjithēka qė ka tė bėjė me foton bukuroshja kosovare e ka nė gjak, sepse e ėma e saj, Suzana Mushkola ėshtė njė fotografe mjaft e kėrkuar nė Holandė. Fakti qė kėngėtarja e “Shpirt i mbytur”, qė shfaqet prej disa kohėsh nė ekranet tona muzikore, ėshtė mbesa e Albėrie Hadėrgjonajt, nuk e ka eklipsuar talentin e saj, pėrkundrazi. 19-vjeēarja qė arrin me siguri tė bėjė xheloze me bukurinė e saj mesdhetare ēdo femėr nė Holandė, e qė ka lidhur zemrėn me njė djalė shqiptar, Valonin, pohon se e pėlqen pa masė artin, madje thotė se do tė guxonte tė pozonte nudo, pse jo, por asnjėherė nė versionin pornografik.
Ajo pritet tė promovojė sė shpejti klipin e kėngės sė saj mė tė re “Jeta Vazhdon”... Kėnga ėshtė kompozuar nga Flori Mumajesi, i cili ėshtė njėkohėsisht edhe autori i tekstit. Kėnga ka si subjekt njė dashuri tė dėshtuar, njė vajzė shpreson qė i dashuri i saj njė ditė tė kthehet. Lloji i kėngės ėshtė ‘rock-balade’, e ngjashme me natyrėn e kėngės sė parė tė Argjentinės, “Shpirt i mbytur”, e cila duhet thėnė se pati njė sukses tė jashtėzakonshėm. Klipin e ka realizuar produksioni “Entermedia”, ku gjysma e xhirimeve ėshtė kryer nė Shqipėri (Dhėrmi dhe Jal), ndėrsa gjysma tjetėr nė Kosovė (Prizren, tek monumenti historik “Lidhja e Prizrenit”).


ENGLISH
---------------
Argentina was born on 21-05-1990 in the city Gjakova (Kosovo) but is originally from Decani. Like many other children, not knowing the heavy situation in Kosovo she was a one-year-old baby when her family emigrated to the Netherlands in the city Assen. As the years were passing by she finished primary and secondary school successfully. She now she is studying art and graphic design in the city of Den Bosch. For Argjentina the interest in music was always there, being surrounded by musicians in her family. But she finally brought out her first debut single “Shpirt I Mbytur” in February 2010. The song was produced by Flori Mumajesi, a well-known producer and artist in the Balkan countries. The video was shot in Tirana (Albania) by Pro…video productions. The song “Shpirt I Mbytur” was a hit right away, and was played on all the music channels and radio stations in Albania, Macedonia and Kosovo. It became #1 hit song on several radio stations and was most requested song that month. Her second song "Scream" was launched in August 2010, which was created in 2 versions. English, and Albanian titled "Tip". She worked with a Dutch production (Awesome Amsterdam Production) on her Video and was filmed in the Netherlands, Amsterdam. The song was produced by Enis Presheva and lyrics by Big Basta. Her third song "Jeta Vazhdon was launched in October 2010. She worked with the talented production Entermedia in Kosova. The video was filmed in Albania, Jale and Dhermi. Also in the most cultural city of Kosova, Prizren. The song was produced by Flori Mumajesi. In October 2010 she also participated in a Festival called; Magic Song Festival (Kenga Magjike 2010) with her fourth official song "Engjejt Qajn' produced by Flori Mumajesi. She made it to the finals and won the prize for "Best new artist" (Magjija e pare). This song is her biggest hit to date. For weeks the song stood #1 on several radios hitlists. In December 2010 she premiered her song "Roll the dice" in collaboration with 2 Dutch DJ's; NouveauBeats & Vince le Fin. The song is produced by on of the best producers and vocalists in the Netherlands, Mitch Crown. The song will be released in the Netherlands in the summer of 2011. Her sixth song "Perfekt" was launched in april 2011. The song was produced by Enis Presheva with lyrics by Big Basta. Argjentina worked with the talented production from Kosova "Pulla". The video "Perfekt" was nominated 4 times at the Musicvideo awards in Kosova. (Video Festi Muzikor 2011). She won the prize for "Best Female" and performed her song that night. Right now she is working on some new projects in the Netherlands that you will be hearing about really soon.
Deutsch
------------
Argjentina Ramosaj wurde in der westkosovarischen Stadt Gjakova geboren, kommt aber ursprünglich aus Deēani. Als sie etwa ein Jahr alt war, wanderte sie mit ihrer Familie nach Assen in der Niederlande aus. Sie beendete dort erfolgreich die Grund- und Sekundarschule und studiert derzeit (Mai 2012) in ’s-Hertogenbosch Kunst und Grafikdesign.

Umkreist von einer musikalischen Familie interessierte sie sich immer für Gesang und Musik. Im Februar 2010 erschien in Zusammenarbeit mit Flori Mumajesi - einem in der albanischen Musikszene bekannten Produzenten und Künstler - ihre Debüt-Single Shpirt i mbytur. Das Musikvideo drehte man dazu in der albanischen Hauptstadt Tirana mit Hilfe der Filmproduktionsgesellschaft Pro...video. Der Song wurde sofort zu einem großen Hit und wurde in vielen Musikkanälen und Radiosendern Albaniens, Kosovos und Mazedoniens mehrere Male abgespielt. Nur einige Monate später erschien im August mit Scream ihre zweite Single, die aus einer englischen und albanischen Version (Tip) bestand. Produziert wurde diesmal mit Enis Presheva, der Liedtext wurde von Big Basta geschrieben. Für das in Amsterdam gedrehte Musikvideo wurde mit der niederländischen Produktionsfirma Awesome Amsterdam Production zusammengearbeitet. Im Oktober wurde der Song Jeta vazhdon in Zusammenarbeit mit der erfahrenen Entermedia aus dem Kosovo veröffentlicht. Das Musikvideo wurde an der Albanischen Riviera in den Küstenorten Dhėrmi und Jala, aber auch in der historischen kosovarischen Stadt Prizren gedreht. Bei diesem Lied arbeitete Argjentina wieder mit Flori Mumajesi zusammen.

Auch im Oktober 2010 nahm Argjentina am albanischen Musikfestival Kėnga Magjike teil, der zu den berühmtesten Festivals der albanischen Musikszene gehört. Ihr Beitrag Engjėjt qajnė war der vierte Song ihrer Karriere und wurde wieder zusammen mit Flori Mumajesi erarbeitet. Sie kam bis ins Finale und gewann die Auszeichnung Best new artist (Magjia e parė). Engjėjt qajnė war ihr bisher größter Hit und war mehrere Wochen als Nummer 1 in den Toplisten vieler Radiosender zu hören. Kėnga Magjike verhalf Argjentina somit zu ihrem musikalischen Durchbruch.

Im Dezember 2010 veröffentlichte sie die Single Roll the dice in Koproduktion mit den zwei niederländischen DJs NouveauBeats und Vince Le Fin. Mitch Crown, einer der besten Produzenten und Sängern der Niederlande, half bei der Umsetzung des Lieds; das Musikvideo wurde im Sommer 2011 gedreht.

Perfekt war im April 2011 ein weiterer großer Hit Argjentinas. Mit Enis Presheva als Produzenten und Big Basta als Songwriter arbeitete sie zusammen mit einer der besten Produktionsfirmen des Kosovo, Pulla. Beim Video Festi Muzikor 2011 nominierte man Perfekt viermal und Argjentina gewann den Preis der besten Darstellerin (Best Female).

Nach etwa einem Jahr wenigerer Aktivität erschien Ende März 2012 eine neue Single mit dem Titel Si shiu. Das Plattenlabel Threedots war dabei Produzent. Nach etwa eineinhalb Monaten auf dem Internet-Videoportal YouTube zählte das Video am 10. Mai 2012 über 500.000 Aufrufe.


» Dėrgo Korrigjime »
Punuan Biografinė:  ALDOooo  PJESEMARRJA NE FESTIVALE

ARGJENTINA RAMOSAJ :: NEWS
ARGJENTINA RAMOSAJ :: KOMENTEKalendari
28/01/2015
Gėzuar Ditelindjen TeksteShqip Uron:
Ismail Kadare
Ismail Kadare
79 vjeē

Votimi i Javes
   26 Janar - 1 Shkurt 2015

Best New Artist 2014?

  Kida

  Enca

  Arilena

  Florent Abrashi

  Offchestra

  Stelina

Votimi i Javes

Qender Dobesimi Equilybra