teksteSHQIP.com
TeksteShqip Mobile Version

BLEONA QERETI :: BIOGRAFIATags: Bleona Qereti, Bleona Qerreti
3


Zgjidhni me sa yje do votoni
  Mesatarja:  4.3 / Votuan:  112


Bleona Qereti

Vendlindja: Korēe
Mosha: 35 Vjeē
Ditėlindja: 14 Maj 1979
Shenja e Horoskopit: Demi

Vendbanimi: Tirana
Gjatesia: 174 Cm
Pesha: 57Kg

Njė nga mė tė njohurat kėngetare& showgirl nė Shqipėri kosovė maqedoni dhe gjithkund ku ndodhen shqiptarė.
Qė nė moshė tė vogėl dallohet pėr pjesmarrje aktive nė aktivitet e ndryshme tė zhvilluara pėr fėmijė nė Korēė dhe Elbasan.
Perfaqėsimi i saj i parė ndėrkombėtar ka qenė nė festivalin ballkanik tė grupeve tė fėmijėve nė vitin 1991 i cili u zhvillua nė Preveza tė Greqisė.
Nė vitin 1991-1994 aktivizohet si kėngėtare dhe spikere nė estradėn profesioniste tė teatrit "Skampa nė Elbasan".
Nė vitin 1994 merr pjesė nė Festivalin kombėtar tė kėngės zhvilluar nga radio televizioni shqiptar.
Ne vitin 1995 ėshtė pjesėmarrėse e festivalit tė pranverės me kėngėn "Si tė panjohur" Boom-i i saj ka qenė nė festivalin kombėtar nė dhjetor tė vitit 1995 me kengėn "Lermėni" Mbas pjesėmarrjes sė sukseshme nė festivalin e pranverės 96 ftohet nė njė turne nė Zvicer me kėngėtarėt mė tė njohur shqiptarė. Gjatė kėsaj kohe provon tė kėndojė kėngėn popullore shqiptare duke marrė pjesė nė koncertin e kėngės sė perpunuar popullore qė u zhvillua nė Shkodėr.
Vazhdon me kėngėn popullore duke marrė pjesė nė festivalin botėror tė kėngės folklorike qė u zhvillua nė Francė nė gusht tė vitit 1996 ku ishte prezantuese dhe kėngėtare e grupit "Arbana" qė perfaqėsoi shqipėrinė nė kėtė festival.
Nė tetor tė vitit 1996 vazhdon koncertet e saj nė njė turne 2 mujor nė gjermani, Belgjike dhe Hollandė Kthehet pėr tė marrė pjesė nė festivalin kombėtar tė dhjetorit 96.
Nė pranverėn e vitit 1997 megjithė kushtet e vėshtira social-ekonomike dhe trazirat nė Shqipėri arrin tė realizojė vidoklipin e saj tė parė tė kėngės "Era" me tė cilin perfaqėsohet nė festivalin e pranverės 97.Vidioklipi ėshtė transmetuar nga stacioni TV5 Francė nė njė emision pėr Shqipėrinė.
Nė verėn e 1997 ftohet 2 muaj nga shqipėtarėt e Malit tė Zi pėr koncerte nė Ulqin. Nė tetor tė 97 ftohet nga shqiptaret nė Zvicėr pėr njė turne 1 mujor.
Nė dhjetor tė 97 perfaqesohet denjesisht nė festivalin Kombetar tė Radiotelevizionit. Nė Janar tė vitit 1998 realizon albumin e parė tė saj tė titulluar "Kam qejfin tim". Nė Maj te 1998 ėshtė prezantuese sė bashku me rektorin e Akademisė sė Arteve zotin Kastriot Ēaushi, dhe kėngėtare nė Koncertin mė tė madh qė u zhvillua pėr Shqiptarėt nė Greqi organizuar nga Kompania "Koha Jonė".
Nė Shtator tė vitit 1998 fiton Konkursin nė Akademinė e Arteve tė bukura nė degėn e Aktrimit.
Prezanton Festivalin e Pranverės ne Qershor tė 1999 ku kėndon dhe hitin e saj "Nėse mė do fort". Nė verėn e vitit 1999 merr pjesė nė njė turne humanitar nė Zvicėr, Gjermani, Belgjikė, Hollandė, Austri etj...
Nė Tetor 1999, nxjerr pėr publikun Video-Kasetėn e saj tė parė me titull "Kam qejfin tim", e cila u realizua ne Gjermani gjatė verės 1999.
Ne Nėntor tė vitit 1999 nė njė periudhė 1 mujore mban koncertet e saj nė Zvicėr. Nė Janar tė vitit 2000 realizon albumin e saj tė dytė me titull "Nėse mė do fort" me 13 kėngė. Ne verėn e vitit 2000 realizon Videoklipet e reja tė albumit tė dytė.
Nė Shtator tė vitit 2000 merr pjesė nė Turneun mė tė madh tė organizuar per Shqiptarėt nė Europė
Nė vitin 2001 realizon kontratėn e saj tė parė tė mirėfilltė me menaxherin Jeton Dautaj dhe realizon rreth 80 koncerte nė tė gjithė europėn.
Nė qershor tė po kėtij viti del nė shitje pėr fansat albumi i saj i tretė me titull "S'me behet vonė" i cili arrin rekordet e shitjes nė Shqipėri.
Nė shtator tė vitit 2001 realizon nė Itali me regjizorin Nicola Doersole vidioklipin e kėngės "S'me behet vonė" e cila shnderrohet ne hitin e 2001 pėr rininė. Pas 2 turneve absolutisht tė sukseshme nė mars e tetor tė vitit 2001 ftohet eskluzivisht nė diskoteken " macumba " nė Fribourg ku prźt nderrimin e viteve.
Ne vitin 2002 rinovon kontraten me menaxherin Jeton Dautaj dhe ne janar te 2002 ftohet ne skandinavi nga shqiptaret se bashku me grupin Corona
.Ne muajt shkurt mars vazhdon koncertet e saj ne Zvicer Austri dhe Gjermani ne muajin prill ftohet serish ne skandinavi ( Copenhagen goteborg dhe oslo ) se bashku me grupin elita 5 .
Ne qershor 2002 diplomohet ne akademine e arteve te bukura ne degen e aktrimit me pjesen “xhaxha vanja”
.Ne korrik del albumi I saj I katert me titull ”ik meso si dashurohet” I cili thyen rekordet e tregjeve shqiptare dhe shitet ne masen 90% del njekohesisht dhe vidioja e kenges “ik meso si dashurohet”.
Ne gusht Qereti nis nje turne madheshtor ne te gjithe shqiperine ku pushton edhe sheshet e qyteve kryesore.
Nata finale e ketij turneu madheshtor perfundoi ne qytetin e Tiranes ku Qereti kendon se bashku me grupin Elita 5 live perpara syve te rreth 80 mije shikuesve.
Ne 1 nentor te ketij viti shkon ne Gjermani ne nje turne madheshtor per shqiptaret.Ne fillim te dhjetorit del ne treg vidiokaseta e dyte e bleones me titull “ik meso si dashurohet”me insertet me te mira te turneut neper shqiperi.
Ne vitin 2003 vazhdon konceretet e saj ne Europe ne Zvicer Austri Gjermani Skandinavi etj.Ne pranveren e po ketij viti nis punen per albumin e saj te 5 ku krijon bashkepunime te reja me kompozitoret Wirus I.Berani Xh.Gashi A.Hila etj dhe me autoret e teksteve A.Doci dhe J.Papingji.
Ne veren e 2003 ftohet ne ulqin ku jep koncerte per rreth 2 muaj ne diskotekat verore te Malit te Zi.Ne periudhen tetor –dhjetor 2003 krahas koncerteve ne diaspore kengetarja realizon nje turne prej 5 koncertesh ne Itali dhe Greqi ne te cilat pati nje pjesemarrje te bujshme te shqiptareve qe jetonin atje te cilet paten rastin ta ndiqnin kengetaren live ne skene,jo vetem prej ekraneve te festivaleve.
Ne dhjetor te po ketij viti del ne shitje albumi I peste I kengetares me titull”Ti nuk di as me ma…lyp”I shoqeruar nga vidioklipi me I ri I saj.
Gjate nderrimit te viteve shqiptaret ne Zvicer paten mundesine ta ndiqnin kengetaren nga afer ne nje nga diskot e zurihut ku ajo ishte e ftuar per 4 net.
Ne janar 2004 albumi I fundit arrin shifren 300 000 kopje te shitura(kaseta +cd) duke e shnderruar Bleonen ne kengetaren e pare dhe te vetme qe ka arritur kete rekord ne shqiperi.
Ne shkurt-prill 2004 vazhdon punen e saj ne koncertet e radhes ne diaspore .Ne qershor 2004 gjate nje vizite private ne USA,realizon performancen e saj te pare ne nje koncert promovues te kengeve te saj ne Chicago.Ky koncert u dha mundesine shume shqipetarve qe jetojne atje te kishin nje mbremje te paharruar ,duke bere foto dhe duke biseduar me kengetaren.
Me 18 qershor 2004 , ftohet per te marre pjese ne NAAC dinner e zhvilluar ne ambjentet e hotel PIAZA ne NY,ne te cilen nderohej z. Jams Bejker personalitet ky I shquar amerikan ,vizitori me I rendesishem ne hapjen e Shqiperise Demokratike ne vitet 1990 pas rrezimit te diktatures komuniste.
Gjate veres 2004 ,kengetarja nis koncertet e saj te perviteshme ne Kosove ,Maqedoni e Shqiperi.
Ne shtator 2004 merr pjese ne nje mbremje muzikore e ftuar nga shqipetaret me banim ne Suedi.mbremje ne te cilen ka kenduar live kenget me te bukura popullore te muzikes shqiptare.Mbas kesaj mbremjeje tani eshte bere tradite tashme qe ne programin e saj pervec kengeve me te bukura te albumeve,Bleona ne cdo koncert kendon dhe kenge popullore te zgjedhura LIVE nga muzika e larmishme shqiptare
Ne muajin tetor 2004 ftohet per te marre pjese ne spektaklin per MISS Albania ne USA.Spektakel ky I cili u realizua ne ambjentet eLinkoln Center ne Manhatan.
Dy muajt e fundit te vitit 2004 vazhdon koncertet e saje ne Greqi,Itali ,Zvicer dhe Gjermani.
Viti I Ri 2005 e ka gjetur kengetaren ne Tirane ,Prishtine dhe Peje ,duke I shnderruar ato dite festash ne nje kujtim qe do te mbetet gjate ne memorjen e publikut.
Ne dy muajt e pare te vitit 2005 starton me koncerte ne Zyrih,Frankfurt dhe Dusseldorf .
Ne muajin mars 2005 ne USA,zhvillon nje nga takimet me te rendesishme ne karrjeren e saj ,me avokatin dhe menaxherin Michael Novak ku ai I propozoi kengetares qe ajo te futet ne tregun amerikan te muzikes duke provuar te realizoje nje CD me hitet me te njohura merikane.te cilat do te hapin dyert e koncerteve ta saj ne USA jo vetem per publikun shqipetar por edhe per ate amerikan.
Ne muajin prill 2005,Bleona fillon punen intensive per realizimin e kesaj Cd,ne nje nga studiot me prestigjioze ne Detroit e quajtur studio “A recording”.Ne kete studio jane realizuar albumet e J.Z Justin Timberlake disa kenge te EMINEM si dhe kolonat zanore te filmave “Rush Our”. E impresionuar nga disqet e shumte te platinte te ekspozuar te cilat kishin mbushur koridoret e studios ,ajo , me nje perkushtim te jashtazakonshem vendos te tregoje edukaten e punes se nje kengetareje profesioniste duke punuar per rreth 3 muaj cdo dite nga ora 18 deri ne oren 04 te mengjesit.E gjitha kjo ne shenje falenderimi per ata njerez te cilet ndryshuan rrenjesisht karrieren e saj,por njekohesisht.me nje pergjgjesi te madhe per te personikfikuar te gjithe artistet e tjere shqiptare.
Ne muajin qershor 2005, perfundon albumin e saj me 12 kenge anglisht.Duke mos lene pas dore asnjehere publikun shqipetar,duke shfrytezuar edhe lidhjet e shumta te studios me agjencite e tjera artistike eskluzivisht per te realizohet nje kenge nga kompozitori Kike Santander I cili eshte njeri nga kompozitoret kryesor te kengetarit Ricky Martin dhe te muzikes latine ne pergjithesi. Kenga titullohet Boom Boom dhe eshte realizuar ne dy variante shqip dhe anglisht.Mbas marrjes se licensave perktese per realizimin e kenges tek Henry Foxx agency ,ne fund te muajit qershor 2005 kengetarja realizon hitin e saj te ardhshem (Boom Boom ) I cili do te hidhet ne treg ne formen e nje CD single qe permban kengen BOOM BOOM ne variantin shqip, anglisht ,bilingual dhe karaokee.CD-ja single u shoqerua edhe me nje CD tjeter anglisht me hite te njohura amerikane e cila u dha FREE per publikun shqiptar.
Ne muajin korrik 2005,ne Miami FL realizon dy vidiot e kenges BOOM BOOM shqip dhe anglisht me nje nga kompanite me te njohura amerikane e quajtur “CHAOS FILM PRODUCTION” me producent Alyn Dorney I cili ka qene nje nga producentet e e videos “Love don't cost a thing” te J.LO.
Bleona Qerreti tenton tė futet nė tregun amerikan me kėngė nė gjuhėn angleze. Madje dhe faqen zyrtare e ka realizuar nė gjuhėn angleze. Ajo qė tė impresionon ėshtė se kėngėtarja shprehet nė Biografinė e saj si kėngėtare se populli shqiptar e identifikon si Mbretėreshėn e Pop, nė Botė, Madonna. Madje dhe festivalet shqiptare te zhvilluara ne Tirane ku kengetarja ka marre pjese, por ku nuk ka fituar asnjehere nje cmim te pare, ne faqen e internetit i ka cilesuar si "Grammy ne Europe". Gjithsesi, Bleona guxon dhe me qėndrimin nė Amerikė pranė tė dashurit shqiptar, po merret dhe me pėrfundimin e albumit tė saj ne gjuhen angleze me te cilin mendohet te debutojė ne tregun muzikor amerikan.


» Dėrgo Korrigjime »

PJESEMARRJA NE FESTIVALE

BLEONA QERETI :: NEWS
BLEONA QERETI :: KOMENTEKalendari
01/02/2015
Gėzuar Ditelindjen TeksteShqip Uron:
Hysni Klinaku
Hysni Klinaku
40 vjeē
R.I.P.     Pėrkujtojmė:
Violeta Simoni
Violeta Simoni
(1942-2013)

Votimi i Javes
   26 Janar - 1 Shkurt 2015

Best New Artist 2014?

  Kida

  Enca

  Arilena

  Florent Abrashi

  Offchestra

  Stelina

Votimi i Javes

Qender Dobesimi Equilybra