teksteSHQIP.com
TeksteShqip Mobile Version

BLERO :: BIOGRAFIATags: Blero, Blerim Muharremi
68


Zgjidhni me sa yje do votoni
  Mesatarja:  4.8 / Votuan:  165


Blero

Vendlindja: Mitrovice
Mosha: 36 Vjeē
Ditėlindja: 19 Korrik 1978
Shenja e Horoskopit: Gaforrja

Emri i vertete eshte Blerim Muharremi. Blero e pershkruan veten si njeri te thjeshte dhe mjaft romantik. Se pari u be i njohur nga dueti me Memli Krasniqin ne kengen "Kthehu".
Ne vitin 2004 ka realizuar albumin e titulluar "Hapi i pare". Thote se per albumin e pare ka punuar 5-6 vjet, por ia ka vlejtur puna. "Eshte nje album origjinal, kenget jane te punuara te produksioni i cili per shume cka nuk do te plasonte kenge te vjedhura".

Blero thote se nuk ka menduar kurre se do te arrije kaq sukses te madh dhe "celes" per kete e konsideron punen me njerez te duhur. "Memli Krasniqi eshte shtylla e suksesit tim ne Kosove, eshte i vetmi qe e pyes per gjithēka, eshte profesionalist i vertete" thote Blero, adhurues i kengetareve R. Kelly dhe Stevie Wonder.

Muziken e tij e definon si nje miks ndermjet muzikes R&B dhe Pop. Albumi i tij i dyte u titullua "Bashke" dhe per realizimin e te cilit bashkepunoi me shume profesioniste si ne Suedi, ashtu edhe ne Kosove.

Ka marre disa here pjese ne festivalin "TopFest" ne Tirane, ku eshte pritur mire nga publiku.

Albumi i trete quhet thjesht vetem "Blero" (2006). Ky album permban po thuaj se vetem hite, fillojm nga kenga "Fotografia", "Mos me refuzo", "Mshile gojen" etj..

Albumi "Falma", doli ne shitje ne veren e vitit 2007. Gjithashtu edhe ky album u cilesua shume i sukseshum.

Ne vitin 2009 Blero u fejua me aktoren mjaft te njohur Teuta Krasniqi.
Viti 2010 i solli te dyve edhe nje vajze qe e quajten Tara.
Gjithashtu "Tara" titullohet dhe albumi i fundit i Bleros i lanēuar ne veren 2010. Albumi permban kenge ne shqip dhe anglisht. U promovua nga klipet "Nuk mundem pa ty" (shqip) dhe "You and me" (anglisht). Ne kete album Blero ka bashkepunuar dhe me artiste si F-Kay, Cekiē, Big Basta, Zaimina etj.

Ishin pėrfolur shumė gjatė, madje kishin dalur versione tė ndryshme rreth lidhjes sė tyre. Por njė gjė e tillė nuk u kishte bėrė pėrshtypje ēiftit. Blero filloi njė lidhje me aktoren e mirėnjohur Teuta Krasniqi. Ata ishin nė lidhje pėr njė kohė tė gjatė kur edhe vendimin e tyre pėr martesė e kishte shtyer ose ngutur edhe lajmi pėr shtatzėnin e Teutės. Por, pėr ta bėrė edhe mė atraktive dasmėn ēifti priti derisa fėmija I tyre erdhi nė jetė. Kėshtu, pas lindjes sė vajzės sė tyre Tarės ēifti Blero dhe Teuta vendosėn qė lidhjen e tyre ta kurorėzonin me martesė gjatė vitit 2013.

Ishte njė ceremoni e jashtėzakonshme me shumė mysafir dhe mjaftė luksoze, madje ishte pėrfolur shumė pėr mėnyrėn e organizimit dhe pėr ēdo detaj tjetėr. Ata kanė njė jetė tė lumtur edhe pse shumė tė angazhuar si njėri ashtu edhe tjetri.

Gjatė muajit shkurt tė vitit 2014 u doli njė propagandė qė u pėrfol shumė e qė ishte ajo rreth ndarjes sė mundshme tė ēiftit Blero&Teuta. Shumė media e televizione tashmė kishin shpėrndarė lajmin qė ata po ndaheshin qė sipas tyre njė burim I afėrt I ēiftit kishte treguar se Teuta kishte ngritur padi shkurorėzimi nga blero. Por njė gjė tė tillė nuk e pranuan asnjėri nga ēifti. Ata e mohuan vazhdimisht qė njė ngjarje e tillė tė jetė e vėrtetė, pasiqė sipas tyre mediat shfrytėzojnė ēdo mjet dhe metodė pėr tė arritur vėmendjen e publiku pavarsisht nėse dikush dėmtohet ose jo.

Duke qenė ēifti mė I pėrfolur kohėve tė fundit edhe pėr sukseset por edhe pėr thashethemen qė ata nuk janė mė bashkė, me disa fotografi tė postuara nė rrjetet sociale ku ēifti sėbashku me princeshėn e tyre tė vogėl Tara shihen mė tė lumtur se kurrė mbase ka arritur qė tė shuaj shpifjet dhe propaganda e shumė mediave nė Kosovė e mė gjerė.


PASAPORTA:
Gjatėsia: 1.78cm
Ngjyra e syve: Gjelbėr
Ngjyra e flokėve: Kafe
Pija e preferuar: Uji
Muzika e preferuar: Muzika nė pėrgjithėsi
Kėngetari-ja i/e preferuar: Michael Jackson
Ngjyra e preferuar: Kaltėr
Sporti i preferuar: Fubolli
Sportisti/ja i/e preferuar: Lionel Messi
Hobi: Futbolli
Stili i veshjes: Sportiv
Moto e jetės: Tė jesh i lumtur


» Dėrgo Korrigjime »
Punuan Biografinė:  Fortesa  PJESEMARRJA NE FESTIVALEAUTOR I KENGEVE
BLERO :: NEWS
BLERO :: KOMENTEKalendari
30/01/2015
Gėzuar Ditelindjen TeksteShqip Uron:
Shkumbin Kryeziu
Shkumbin Kryeziu
49 vjeē
R.I.P.     Pėrkujtojmė:
Tish Dajia
Tish Dajia
(1926-2004)

Votimi i Javes
   26 Janar - 1 Shkurt 2015

Best New Artist 2014?

  Kida

  Enca

  Arilena

  Florent Abrashi

  Offchestra

  Stelina

Votimi i Javes

Qender Dobesimi Equilybra