teksteshqip.com
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
BiografiaTags: Edona Llalloshi, Edona Lalloshi, Edona Llaloshi


Zgjidhni me sa yje do votoni
  Mesatarja:  4.8 / Votuan:  91


Edona Llalloshi

Vendlindja: Prishtine  
Jeton dhe vepron në  
Mosha: 35 Vjeç
Ditëlindja: 26 Korrik 1979
Shenja e Horoskopit: Luani

Edona Llalloshi është një këngëtare shumë e njohur. Edona që në shkollën e ulët kishte filluar të mësoj muzikën. Ka të mbaruar shkollën e ultë dhe të mesme të muzikës. Ka studiuar dhe në Fakultetin e arteve, drejtimi i muzikës. Pas saj qëndrojnë shumë koncerte, çmime e suksese. Këngëtarja Edona Llalloshi ka marrë pjesë nëpër shumë festivale shqiptare. ”Akordet e Kosovës”, kur ishte fëmijë, “Festivali i këngës në RTVSH (Tiranë)”, 1994 me këngën e Gani Llalloshit orkestrim të Naim Krasniqit dhe me tekst të Hil Mosit, shpallet Debitantja më e mire e festivalit. Në viti 1995 me këngën e Naim Krasniqit "Kthemi ëndrrat" arrin deri në finale.

Ka marrë pjes edhe në "Show Fest 1996" "Zambaku i Prizrenit 1997" ku dhe fitoi vendin e parë, "Polifest 2002", ku fitoi vendin e dytë dhe mikrofonin e artë, "Kënga Magjike 2005", ku fitoi çmimin e produkcionit dhe në dhjetor 2005 në këngën në RTSH arrin në finale me këngë dhe orkestrim të Xhevdet Gashit, tekst të Arsim Bunjakut.

Disa nga këngët e saja: "Simpatia", "Djali i Kosovës", "Gjenerata ime", "Në drrasë të vekut", "Mikja e parë", "Më Prit", "Borxhi i dashurisë", "S'dua hiç", "BeatBox potpuri", (këtë këngë e realizoi me vëllaun e saj Milotin), "Pikë në zemër", "Për ty po flas" (poashtu me Milotin), dhe shumë e shumë këngë e hite tjera. Ajo në vit realizon shumë koncerte dhe mbrëmje të ndryshme rinore në Kosovë dhe jashtë saj. Shpesh ka qenë edhe në vende të para nëpër top-listat e televizioneve e radio shqiptare. Deri më tani ka realizuar gjashtë albume.

Hobi i saj eshte Muzika dhe sidomos ajo e lehte dhe klasike. Kengetarja qe i pelqen me shume eshte Celine Dion, ndersa nga aktoret pelqen Sharon Stone dhe Julia Roberts. Shkrimtari i saj i preferuar eshte Ismail Kadare. Per te Prishtina ngelet qyteti me i dashur. Stina me e bukur per te mbetet Pranvera, ndersa e nervozojne shume Thashethemet.

Edona Llalloshi nuk është nga këngëtaret që kanë pasur skandale ose afera dashurie. Pas një martese fatkeqësisht të dështuar më parë, Edona Llalloshi u martua sërish në vitin 2012 dhe ka një vajzë bukuroshe që e quajnë Doa.

» Dërgo Korrigjime »

Punuan Biografinë:  VSK93  Kalendari
27/04/2015
Gëzuar Ditelindjen TeksteShqip Uron:
Ardian Bujupi
Ardian Bujupi
24 vjeç
Rovena Stefa
Rovena Stefa
36 vjeç
Liridon Hoti (Liri)
Liridon Hoti (Liri)
29 vjeç
Elena Ristevska
Elena Ristevska
29 vjeç
Ismet Peja
Ismet Peja
78 vjeç
Aleksandër Lalo
Aleksandër Lalo
66 vjeç
Alihan
Alihan
51 vjeç

Votimi i Javës
   26 Prill - 2 Maj 2015

Kënga Hit?

  Elhaida Dani - I'm Alive

  Dafina Zeqiri - Shum Qef

  Blero Ft. Shkurte Gashi - 5

  Greta Ft. Eni Koci - S'jam Jetime

  Nora Istrefi - Sje My Lifestyle

  Besa - 14

Voto

Qender Dobesimi Equilybra