teksteSHQIP.com
TeksteShqip Mobile Version

FORTESA HOTI :: BIOGRAFIATags: Fortesa Hoti, Fortesa
0


Zgjidhni me sa yje do votoni
  Mesatarja:  4.7 / Votuan:  7


Fortesa Hoti

Vendlindja: Köniz (Zvicėr)
Mosha: 23 Vjeē
Ditėlindja: 06 Maj 1991
Shenja e Horoskopit: Demi

Fortesa ėshtė njė kėngėtare e re shumė e talentuar.Ajo kėndoj si e vogėl nė shumė festivale. Karieren pėr tė rritur e filloi ne vitin 2008 nė festivalin "Polifest", ku mori pjesė me kėngėn "Zėri yt", e cila u mirėprit nga publiku dhe u kėrkua shume nėper radio stacionet kombėtare.

Ajo mori pjesė nė festivalin prestigjoz "Top Fest" me kėngėn "Me sytė mbyllur" tė punuar nga Shpėtim Saraēi, me tė cilėn u nominua nė kategorinė "Best New Artist".

Ajo poashtu ka merre pjesė edhe nė "Kėnga Magjike 2009" me kėngėn "Tingujt e vetmisė" tė punuar nga Shpėtim Saraēi me tė cilėn hyri nė gjysėm finale.

Ajo poashtu ka marre pjese serish ne festivalin madheshtor "Kėnga Magjike" ne vitin 2010 me kengen "Akull" ku pati mjaft sukses pasi qe arriti deri ne gjysme-finale,ne naten finale u nominua per ēmimin "Best Vokal" dhe u vleresua me 108 pikė vleresuar nga vete artistet pjesmarres te ketij festivali duke zene keshtu vendin e 29-tė.

Me vone ne vitin 2011 kengetarja i nxjerr edhe videoklipin e kenges "Akull" nje videoklip i xhiruar nga videoproduksioni Pulla i cili ishte pjsemarres ne "Video Festi Muzkior 2011" dhe u nominua per ēmimin "Best New Artist".


» Dėrgo Korrigjime »
Punuan Biografinė:  Annonim  PJESEMARRJA NE FESTIVALE

FORTESA HOTI :: NEWS
FORTESA HOTI :: KOMENTEKalendari
24/11/2014
Gėzuar Ditelindjen TeksteShqip Uron:
Remi
Remi
48 vjeē
Enki
Enki
29 vjeē

Votimi i Javes
   24-30 Nentor 2014

Kush Eshte Kengetarja Me E Bukur?

  Luana Vjollca

  Enca

  Dafina Zeqiri

  Elvana Gjata

  Xhensila

  Nora Istrefi

Votimi i Javes

Qendra e Dobesimit EquiLybra