teksteSHQIP.com
TeksteShqip Mobile Version

HERSIANA MATMUJA :: BIOGRAFIATags: Hersiana Matmuja, Hersi, Hercina, Herciana
0


Zgjidhni me sa yje do votoni
  Mesatarja:  5 / Votuan:  5


Hersiana Matmuja

Vendlindja: Kukės
Mosha: 24 Vjeē
Ditėlindja: 01 Shkurt 1990
Shenja e Horoskopit: Ujori

Hersi Matmuja ėshtė rritur nė Tiranė dhe ka studiuar nė Konservatorin "Santa Cicilia" nė Romė pėr Kanto. Ajo ka kėnduar qė nė moshėn 8-vjeēare dhe u spikat nė zbulimin e talenteve tė reja. Ka marrė pjesė shumė shpesh nėpėr festivale si Festivali i kėngės nė RTSH, Kėnga Magjike etj. Ka qėnė ėndėrra e prindėrve tė saj, qė Hersi tė bėhet kėngėtare dhe ata e kanė shtyrė tė ndjeki kėtė rruge.
Ajo vazhdon tė studiojė duke pėrvetėsuar gjithmonė e mė shumė teknikėn vokale. Ka provuar edhe muzikėn lirike qė ėshtė njė emocion shumė i bukur ėshtė pak mė i veēnatė se muzika e lehtė.

Ngjitja e parė nė skenė ka qėnė me shumė emocione nė moshėn 9-vjeēare, nė Festivalin "Celėsi i Artė I".

Nė vitin 2006, Hersi ishte vetėm 16 vjeēe dhe nxėnėse nė Liceun Artistik "Jordan Misja", kur u shpall fituese e kategorisė sė tė rinjėve nė festivalin e 45-tė nė RTSH-sė me kėngėn "Ah jetė, oh Jetė", tė kompozuar nga Frederik Ndoci.
Ishte viti i parė qė u bė njė format veē pėr tė rinjtė, ku u paraqitėn 20 konkurrentė. Hersi fitoi tė drejtėn tė konkuronte nė festivalin e madh. Pas konkurimit nė natėn e parė, Hersiana fitoi tė drejtėn pėr tu paraqitur edhe nė finale. Kjo u arrit falė punės sė shumė njerėzve, familjes, pedagoges Alma Strazimirit qė ka kuruar gjithmonė kėngėt e saj, e Frederik Ndocit qė i dhuroi njė kėngė shumė tė bukur. Emocionalisht ishte shumė e ngarkuar dhe para se tė dilte nė skenė, ishte e pėrlotur sepse i dukej e pabesueshme kjo pjesėmarrje.

Nė vitin 2010, rikthehet nė Festivalin e kėngės nė RTSH me kėngėn "Me Cilin Rri Ti Dashuri". Me kompozim tė Kent Myftarait dhe tekstshkrues Agron Tufa, ishte kėnga e parė qė i kėndonte ndjenjės sė dashurisė. Ishte njė kėngė ku e kishte gjetur veten prej shumė kohėsh. Teksti fliste pėr njė vajzė qė kėrkonte fytyren e personit, e dashurisė sė saj, por qė nuk e gjente. Ishte njė baladė shumė e bukur, e ndėrtuar mbi kordat e saj vokale. Gent Myftarai diti te nxirrte nė pah notat e saj mė prekėse e mė tė bukura. Nga ky vit ajo bėhet pjesėmarrėse e rregullt e kėtij Festivali.

Nė vitin 2011, provon edhe "Kėngėn Magjike", ku vendos tė prezantohet me kėngėn "Natė Moj Natė". Teksti i kėngės fliste pėr njė vajzė qė kishte shkuar jashtė. Qė kėrkonte ėndrrat, shpresat por jo gjithmonė ajo qė gjen atje ishte fat ose diēka e bukur. Tregon pėr njė vajzė qė i mungonte Shipėria qė i mungonte dashuria nga njerėzit kėtu. Qė i mungonte skena. Fliste pėr Hersin. Vetėm njė muaj mė vonė, e shohim Hersianėn pėrsėri nė RTSH ku konkurron me kėngėn "Aty Ku Mė Le". Nje tjeter baladė qė i pėrshtatet shumė mirė vokalit te saj.

Ne vitin 2012, Hersi pėrsėrit itinerarin e vitit tė mėparshėm, duke marrė pjesė si fillim nė Kėnga Magjike me kėngėn "Animon" dhe mė pas nė Festivalin e 51-tė nė RTSH me kėngėn "Kush Ta Dha Kėtė Emėr", ku u rendit nė vendin e tretė.

Nė vitin 2013, ėndėrrat e Hersiana Matmujės bėhen realitet. Me tekst tė Jorgo Papingjit dhe muzikė nga Genti Lako, ajo fiton Festivalin e 52-tė nė RTSH me kėngėn “Zemėrimi i njė nate”. Kjo kėngė do pėrfaqėsojė Shipėrinė nė Festivalin e Eurovizionit nė vitin 2014.

PASAPORTA:
Ngjyra e preferuar: E zeza.
Kėnga e preferuar: At Last.
Kėngėtari/kėngėtarja i/e preferuar: Celine Dion


» Dėrgo Korrigjime »

PJESEMARRJA NE FESTIVALE

HERSIANA MATMUJA :: NEWS
HERSIANA MATMUJA :: KOMENTEKalendari
28/01/2015
Gėzuar Ditelindjen TeksteShqip Uron:
Ismail Kadare
Ismail Kadare
79 vjeē

Votimi i Javes
   26 Janar - 1 Shkurt 2015

Best New Artist 2014?

  Kida

  Enca

  Arilena

  Florent Abrashi

  Offchestra

  Stelina

Votimi i Javes

Qender Dobesimi Equilybra