teksteSHQIP.com
TeksteShqip Mobile Version


Poezi Shqip nga Gjergj Fishta

Dergo nje foto me te mire

Vendlindja: Fishtė - Zadrimė     Lindi me: 23-10-1871  
  Vdiq me: 30-12-1940  


Studimet e para i kreu ne Seminarin franĒeskan tė Shkodrės dhe mė pas nė seminarin e Troshanit. Ku u shfaqen edhe shkėndijat e para tė talentit tė tij poetik. Studimėt e mėtejshme i mori nė Bosnje, ku studjoi filozofi dhe teologji.Fishta i madh ėshtė themėlues i shoqėris Bashkimi nė Shkodėr (1899), qė punoi pėr shqipėn e pėrbashkėt,fjalorin, alfabetin dhe botoi libra me vlerė kombėtare:kryetar i Komisjonit tė alfabetit shqip nė Kongresin e Manastirit(1908).
Fishta u bė drejtori i parė shqiptar i Shkollės FranĒeskane nė Shkodėr , ku futi shqipėn si gjuhė mėsimi,pra njė akt i tij madhor.
Mė 1913, ai themėloi revistėn zėmadhe, "Hylli i Dritės", (njė nga revistat mė tė njohura tė kulturės shqiptare), mė tė cilėn bashkpunoi deri nė vdekje.
Fishta ishtė deputet i Shkodrės nė Parlamentin e parė shqiptar dhe nėnkryetar i tij; pėrfaqėsoi Shqipėrinė nė Konfėrencėn e Parisit(1909) dhe nė Konfėrencėn Ndėrballlkanike mė1930 e 1931.
Poetin e madh e nderuan nė shumė veprimtari: Mė 1931 Greqia dha dekoratėn "Foenix". Mė 1939 Italia e bėri anėtar tė Akademisė sė saj. Vdiq nė Shkodėr mė 30 dhjetor 1940.

» Dergo Korrigjime »


Zgjidhni me sa yje do votoni
  Mesatarja:  4.7 / Votuan:  69


Poezi:

» Dergo Nje Poezi »


GJERGJ FISHTA :: KOMENTE

Kalendari
27/01/2015
Gėzuar Ditelindjen TeksteShqip Uron:
Lady Cherry
Lady Cherry
24 vjeē

Votimi i Javes
   26 Janar - 1 Shkurt 2015

Best New Artist 2014?

  Kida

  Enca

  Arilena

  Florent Abrashi

  Stelina

  Offchestra

Votimi i Javes

Qender Dobesimi Equilybra