teksteSHQIP.com
TeksteShqip Mobile Version

LORI :: BIOGRAFIATags: Lori, Loreta Kaēka, Loreta Kaqka
4


Zgjidhni me sa yje do votoni
  Mesatarja:  4.8 / Votuan:  140


Lori

Vendlindja: Korēė
Mosha: 40 Vjeē
Ditėlindja: 11 Qershor 1974
Shenja e Horoskopit: Binjaket

Loreta Kacka lindi ne nje qyteti i cili ka kenduar me se shumti dashurise, qyteti i serenatave, siē e quajne te gjithe. Fillimet e saja si kengetare i pati ne moshe shume te re.Qe ne moshen 5 vjeēare merr pjese ne Fest Femijesh, ne qytetin e Korēes, ku nderohet me ēmimin e pare me kengen "Tring Zilja".

Aktivizohet ne shume spektakle te tjera si show, Fest te tjera e per me teper edhe si interpretuese ne konkurse poezish."Vajza topolake", e quanin te gjithe miqte e saj dhe me syte e ndritshem, merret edhe me sportin e gjimnastikes dhe volejbollit, te cilat vazhdojne te mbeten nje hobi per Lorin.

Vazhdoi shkollen e mesme artistike "Jon Kukuzeli" ne degen e Flautit, ne qytetin bregdetar te Durresit.Pas kesaj Lori ndjek nje universitet 2 vjeēar per mjekesi, por gjithmone deshira per te qene me afer njerzeve me zerin e saj, nuk rreshti kurre tek ajo dhe per kete Lori vendosi te vazhdoj rrugen e veshtire dhe te bukur te artit.Lori thote:"te jesh artiste, duhet te lindesh e tille, por te behesh nje artiste e mire, duhet nje pune shume e madhe".

Veprimtaria e saj nisi me 4 albume live, e mepas me 3 albume te tjera me kenge te kompozuara posaēerisht per te.Per kete arsye e shohim shpesh ne kolazhe me zerat me te dashur per publikun si Naim Krasniqi, Ramadan Krasniqi, Afrim Muēiqi, Shqiprim Kelmendin, Labinot Tahiri etj.

Pjesemarrese ne 2 maratonat e kengeve te transmetuara ne TV KLAN.
Ne spektaklin "Disku i Arte", Fest i kenges popullore, nderohet me vendin e 3.
"Fest i Stines", nderohet me ēmimin e publikut
Ne "Polifest" nderohet me ēmimin e pare.
Punon per te edituar albumin e saj te ri.


» Dėrgo Korrigjime »
Punuan Biografinė:  arsimdiber  PJESEMARRJA NE FESTIVALE

LORI :: NEWS
LORI :: KOMENTEKalendari
31/01/2015
Gėzuar Ditelindjen TeksteShqip Uron:
Helena Paparizou
Helena Paparizou
33 vjeē

Votimi i Javes
   26 Janar - 1 Shkurt 2015

Best New Artist 2014?

  Kida

  Enca

  Arilena

  Florent Abrashi

  Offchestra

  Stelina

Votimi i Javes

Qender Dobesimi Equilybra