teksteSHQIP.com
TeksteShqip Mobile Version

MIRIAM CANI :: BIOGRAFIATags: Mirjam Cani, Miriam Cani, Myriam, Preluders, Cami, Alban Skenderaj
12


Zgjidhni me sa yje do votoni
  Mesatarja:  4.7 / Votuan:  119


Miriam Cani

Vendlindja: Elbasan
Mosha: 29 Vjeē
Ditėlindja: 30 Maj 1985
Shenja e Horoskopit: Binjaket

Kur ishte vetėm 5 vjeē ajo u shpėrngul pėr nė Gjermani sė bashku me prindėrit dhe vėllain e saj. Pėrveē shkollės, Miriami mori mėsime pėr kanto dhe kėrcim, luante teatėr, u pėrfaqėsua nė shumė klube sportive dhe qė nė fėmijėri skenėn e kishte si shtėpinė e saj. Pasioni i Miriamit qė nė fėmijėri tė hershme ka qenė gjithmonė muzika. Pasi u zgjodh nė njė Transmetim nė Internet ndėr 5 kėngėtaret mė tė mira, ajo fitoi si ēmim njė Workshop njėjavor nė Stage School nė Hamburg, i cili mbėshteti dashurinė e saj pėr muzikėn. Nga mosha 14 vjeēare, pėr tre vite rresht ajo mori rregullisht mėsime pėr piano dhe kanto.

Preluders
Nė vitin 2003 ajo fitoi nė Spektaklin e muzikės POPSTARS nė Gjermani ku ndėr 35.000 aplikantė tė tjerė u zgjodh tė bėhet pjesė e Grupit Fitues ‘Preluders’. Kėnga e saj e parė “Losing my Religion” qė nė javėn e parė pati njė rekord shitjesh mė shumė se 680.000 herė. Single “Everyday Girl” arriti nė mbi 250.000 disqe tė shitura nė vendin e parė tė listave gjermane dhe u dekorua me pozicionin Ari i Dyfishtė. Albumi i parė “Girls in the House” shiti mbi 200.000 disqe. Nė vitin 2005, Preluders mori ēmimin Jetix Kids pėr grupin mė tė mirė me mbi 1 milion vota. Preluders u ngjitėn nė skena tė ndryshme tė mėdha, pėrveē tė tjerash edhe nė “The Dome”, “Bravo Super Show”, “Top of the Tops”, “Mc Chart Show”, “TV Total”, dhe nė shumė tė tjera. Po nė tė njėjtin viti u shfaq dueti i Miriamit me artistin “Melendiz”, i cili u zgjodh nė YOU Messe nė Berlin si “YOU Messe Song 2005”. Preluders lidhėn njė kontratė publiciteti me prodhuesit e shampos Schwarzkopf dhe pėr njė vit e gjysmė u shfaqėn nė paketimet e ngjyrave tė flokėve Schwarzkopf. Preluders kėnduan nė vitin 2005 pėr serinė e animuar “Kim Possible” kolonėn zanore zyrtare pėr tregun evropian. Nė fund tė vitit 2005 doli albumi i dytė i Preluders “Prelude to history”, i cili u shit mbi 150.000 herė. Nė total Preluders publikuan 9 videoklipe dhe 2 albume. Nė vitin 2007 Miriam shfaqi edhe aftėsinė e saj si prezantuese. Ajo moderoi dy programe javore nė Pay TV nė kanalin SKY pėr Eklips “Chart Show” dhe nga ana tjetėr “New Talent Show”.

Ambasadore e Kombit
Nė vitin 2009 Miriam u dekorua nga Presidenti i Shqipėrisė si “Ambasadore e Kombit”. Dueti i Miriamit me Alban Skenderaj “Let me die with you”, i cili doli edhe nė tregun gjerman u shit me revistėn gjermane “Petra” mbi 400.000 herė. Nė janar tė vitit 2010 doli Solosingle i parė i saj nė Shqipėri “Mos mė ndal” dhe po gjatė kėtij viti doli dueti i saj single “Ende ka shpresė”, gjithashtu edhe versioni anglez i tij “Somebody hurts”, i cili u prodhua nė Suedi me producentin e suksesshėm Anders Hannson. Qė nga qershori 2011 Miriam ėshtė anėtare e Musicals “Hair” nė Operėn e Bonit.

Miriam Cani “konkurente” me Albanin
Gjatė dy viteve tė fundit (2011 – 2012) Miriam ishte anėtare jurie e spektaklit muzikor “The Voice of Albania” nė televizionin “Top Channel” pėr ēdo javė. Nė shkurt tė vitit 2012 ajo publikoi Single-in e saj tė ri “Pėrgjithmonė”. Teksa Miriam Canit i kishin ofruar pėr tė qenė pjesė e spektaklit “The Voice of Albania” nga ana tjetėr, tė fejuarit tė saj Alban Skėnderaj i kishte ardhur ofertė pėr tė qenė pjesė e njė formule tė ngjashme nė TV Klan. Tashmė ata gjenden tė “ndarė” nė hapėsirė, por tė bashkuar nė atė ēka duhet tė pėrzgjedhin e tė japin. Miriam gjithmonė porositė tė rinjtė tė jenė vetvetja. Tė kenė besimin nė vete dhe tek ajo qė ata bėjnė. Mos tė ndalen kurrė sė punuari. Sepse talenti ėshtė vetėm baza…Puna ėshtė ēelėsi i suksesit!

ENGLISH
------------------------

When she was only five years old, she moved to Germany together with her parents and brother. Apart from school, Miriam took lessons in singing and dancing, participated in theatre plays and was represented in many sports clubs, and as of her childhood the stage became her second home. Miriam’s passion since early childhood has always been the music. After being chosen in the Internet among five top singers, she was the winner of a one-week Stage School Workshop prize in Hamburg, which supported her love for music. At the age of 14 she took regular piano and singing lessons for three consecutive years.

Preluders
In year 2003 she won in the music talent show POPSTARS in Germany, where among the 35,000 applicants she was selected to become part of the Winning Band “Preluders”. Her debut song “Losing my Religion” reached the best-sold result for more than 680,000 copies, only in the first week. The Single “Everyday Girl” reached the sales of over 250,000 CDs and in the German top-charts was ranked first, as well as awarded with double gold. The first album “Girls in the House” sold over 200,000 CDs. In year 2005, Preluders was awarded with the Jetix Kids Award for the best band with over 1 million votes. Preluders climbed the different major stages, among which was also The Dome, Bravo Super Show, Top of the Tops, Mc Chart Show, TV Total and many others. In the same year, appeared the duet of Miriam with Melendiz, which was chosen as the YOU Messe Song 2005, in YOU Messe in Berlin. Preluders awarded a publicity contract with the producers of Schwarzkopf shampoo and for a year and a half they were displayed in the Schwarzkopf hair color packages. In 2005 Preluders sang the theme song of the animated series “Kim Possible”, the official theme song for the European market. At the end of year 2005, the second Album of Preluders came out the “Prelude History”, which sold over 150,000 copies. In total, Preluders published 9 video-clips and 2 albums. In year 2007, Miriam demonstrated also her ability as a presenter. She hosted two weekly programs in Pay TV; SKY Channel for Eclipse Chart Show and the New Talent Show.

Nation’s Ambassador
In year 2009, Miriam was decorated by the Albanian President as the “Nation’s Ambassador”. The “Let me die with you” duet by Miriam and Alban Skenderaj, which was released also on the German market, sold with the German magazine “Petra” over 400.000 copies. In January of year 2010 was released her first solo single in Albanian “Mos mė ndal” (Don’t stop me) and in the same year was released also her duet “Ende ka shpresė” (There is still hope), as well as its English version “Somebody hurts”, which was produced in Sweden with the successful producer Anders Hannson. As of June 2011, Miriam is a member of the Musical “Hair” in the Bonn Opera.

Miriam Cani “in competition” with Alban
During the last two years (2011 – 2012) Miriam was a member of the music talent show “The Voice of Albania” in the weekly “Top Channel” TV. In February of 2012 she published her new single “Forever”. While, Miriam Cani was offered to be part of the The Voice of Albania Show, on the other hand her fiance Alban Skėnderaj was offered to become part of a similar formula in Klan TV. They now are “separated” only as far as space is concerned, but are together in what they should select and give. Miriam always advices the young people to be themselves, to believe in themselves and to have faith in the things they do. They must never stop working, because the artist is nothing without the gift…but the gift is nothing without hard work.


PASAPORTA:
Gjatėsia: 1,67 m
Ngjyra e syve: kafe
Ngjyra e flokėve: kafe e ēelur
Vendi ku jeton: Heidelberg
Kėngėn qė e adhuron: "Fallin"
Kėngėtari-ja: Alicia Keys dhe Beyonce Knowles
Pija e preferuar: Qumėsht me kakao
Hobi: Kėndimi, Vallzimi, Ndėgjimi i muzikės
Parfumi: "Woman" nga Betty Barcalay
Vėllau: Silvi
Virtytet: Trime, e shoqėrueshme, e durueshme
Veset: Emocionohet shumė
Moto e saj: Kurrė mos harro nga je!


» Dėrgo Korrigjime »
Punuan Biografinė:  LEANDRO200  PJESEMARRJA NE FESTIVALE

MIRIAM CANI :: NEWS
MIRIAM CANI :: KOMENTEKalendari
31/01/2015
Gėzuar Ditelindjen TeksteShqip Uron:
Helena Paparizou
Helena Paparizou
33 vjeē

Votimi i Javes
   26 Janar - 1 Shkurt 2015

Best New Artist 2014?

  Kida

  Enca

  Arilena

  Florent Abrashi

  Offchestra

  Stelina

Votimi i Javes

Qender Dobesimi Equilybra