teksteSHQIP.com
TeksteShqip Mobile Version

Ramize Caka & Sala Bekteshi - Kenge Gurbeti

Audio

Nuk ka akoma asnje vote
 


Kemi kohė qė po e kėrkojmė tekstin e kėngės "Kenge Gurbeti" kėnduar nga Ramize Caka & Sala Bekteshi.
Do ja u dinim shumė pėr faleminderit nė rast se mundeni tė na ndihmoni ne dhe tė gjithė ata qė janė nė kėrkim tė kėtij teksti.
Videoklipi nga Ramize Caka & Sala Bekteshi i bashkangjitur me kėtė kėngė, do ju ndihmojė pėr ta shkruajtur. Faleminderit pėr kohėn tuaj.


Dėrgoni Tekstin


Rendisim mė poshtė tekstet e disa kėngėve me tė njėjtin titull dhe shpresojmė qė pėrmbajnė tekstin qė kėrkoni:

Motrat Mustafa - Kenge Gurbeti

o sikur sonte e mbaj mend mire
oh ni nat vere shum te nxeht
paten ardhe shum mysafir
oh me m'percjell
oh me m'percjell o per gurbet

oda u mbush plot mysafir
oh me m'percjell
oh me m'percjell o per gurbet

II
o baba u rujke mos me kajt
o edhe pse ish shum merzit
nana lot s'mujti me i nal
oh plasi vaji
oj plasi vaji sikur shi

oh plasi vaji
oj plasi vaji sikur shi

III
o mu ka mbledhur shum merzi
oh sa pranvera ktu m'kan zan
buk e kryp ma mir te shpija
oh se n'gurbet
oh se n'gurbet ymrin me lan

oh se n'gurbet
oh se n'gurbet ymrin me lan

IV
o e lash nusen me sabi
oh bashk me lulen e rinis
oh gurbet ty t'shitoft zana
oh fmit e mi
oh fmit e mi si pash tu rrit

Labi - Kenge Gurbeti

Iku nata e vjen dita,
plot me halle shtatin rrita,
(e u nisa per gurbet,
gjithkush qan han hallin e vet)2x
Ref: 2x
Porsa shoh shqiptar me sy,
tan Kosova osht aty,
mua m'thrrasin gurbetqar,
e kam emrin Kosovar, E kam emrin Kosovar.Iku nata e vjen dita,
plot me halle shtatin rrita,
(e u nisa per gurbet,
gjithkush qan han hallin e vet)2x
Ref:
Porsa shoh shqiptar me sy,
tan Tetova osht aty,
mua m'thrrasin gurbetqar,
e kam emrin Tetovar, E kam emrin Tetovar.
porsa shoh shqiptar me sy,
tan Presheva osht aty,
mua m'thrrasin Gurbetqar,
e kam emrin Preshevar, e kam emrin preshevarRef: 1x
Porsa shoh shqiptar me sy,
tan Kosova osht aty,
mua m'thrrasin gurbetqar,
e kam emrin Kosovar, E kam emrin Kosovar.

Hysni Klinaku - Kenge Gurbeti

Pėr gurbet unė kur jam nisė
Humba krahėt e dashurisė
Pėr ty vashė zemra m'patė krisė.

Isha i ri frika m'patė mblu
Pėr me tė thanė se unė tė du
E me m'pritė pėr me u bashku.

Refreni:
Mallku qoftė gurbeti i zi
qė nuk ndejta nė shtėpi
sot do t'isha bashkė me ty

Se me vite jam mėrzitė
N'anjė rreze s'gjeta dritė
Se t'kam dashtun me gjithė shpirt.

Sa shumė vite kanė kalu
Zemėr-vrarė unė kam jetu
E me shpres pėr me u taku

Kur u ktheva mė s'tė pashė
Nuk tė gjeta ku tė lash
Tjetėr fat kishe ti vashė

Refreni:
Mallku qoftė gurbeti i zi
qė nuk ndejta nė shtėpi
sot do t'isha bashkė me ty

Se me vite jam mėrzitė
N'anjė rreze s'gjeta dritė
Se t'kam dashtun me gjithė shpirt.

Mė shumė kėngė me kėtė titull:Kalendari
20/10/2014
Gėzuar Ditelindjen TeksteShqip Uron:
Syne Loshi
Syne Loshi
35 vjeē
R.I.P.     Pėrkujtojmė:
Naim Frashėri
Naim Frashėri
(1846-1900)

Votimi i Javes
   20-26 Tetor 2014

Cilet Janė Rep-Artistet E Rinj Mė Tė Mirė

  2 Ton

  Felon Records

  Bonsaton

  Pizha

  Ex King

  Saggi

Votimi i Javes

Qendra e Dobesimit EquiLybra