teksteshqip.com
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
BiografiaTags: Redon Makashi


Zgjidhni me sa yje do votoni
  Mesatarja:  3.8 / Votuan:  19


Redon Makashi

Vendlindja: Tirane  
Jeton dhe vepron në  
Mosha: 44 Vjeç
Ditëlindja: 17 Dhjetor 1970
Shenja e Horoskopit: Shigjetari

Redon Makashi është një këngëtar dhe autor këngësh shumë i njohur. Redon Makashi lindi nga 2 prinder artiste, babai Fitim Makashi me profesion aktor dhe nena Drita Makashi kengetare lirike. Ai kreu shkollen fillore tek shkolla "Deshmoret e Lirise" per piano.Me pas Shkolla e Mesme Artistike "Jordan Misja" per klarinete, por apasionohet per kitaren. Vazhdoi Studimet e Larta ne Akademine e Arteve te Bukura ne Tirane per Klarinete. Redon Makashi kompozon kengen e tij te pare ne shkollen 8-Vjecare.

Prezantohet per here te pare ne televizion ne vitin 1989 ne Radio Televizionin Shqiptar me kengen "Vitet me te bukura" ne spektakln Maratona e kenges popullore te regjizores Vera dhe redaktor muzike Shaban Ibrahimi. Po ne kete vit krijon kengen "Rruga me fllade kujtimesh" dhe kengen "Jemi zemra e cdo moshe" dhe me kte te fundit merr pjese ne festivalin e kenges ne RTSH me Bledar Sejkon dhe Morena Reken kenge te cilen e ka kompozuar Pirro Cako me kte kenge Fiton cmimin e dyte te festivalit. Ne vitin 1990 krijon kengen "Me Fal" po ne kete vit merr pjese dhe ne Koncertin e Pranveres me kengen "Ju Duam" kenge kjo e kompozuar nga Pirro Cako,me pas ne dhjetor te ktij viti merr pjese ne festivalin e RTSH me kengen "Ndoshta ishte dashuri" ku pagezon ne skenen e festivaleve kengtaren Mira Konci qe me pas do te behej shum e njohur.

Pjesmarrje te tjera ne RTSH:
1991 "Ne C'stacion do te zbresesh" si dhe kompozon kengen "Vitet me te bukura" te cilen e kendon me Mira Koncin
1992 "Dhimbje le pas"
1993 "Kaq shpejt me mohove"
1994 "Dikur luaja me ndjenjen e saj" fiton cmimin e pare si grupi me i mire pjesmarres
1995 "Lote ne shi"
1996 "Te pranoj se je ti" te cilen e kendon me Aleksander Gjoken dhe Elton Deden
2002 "Vjeshta" me te cilen merr cmimin e dyte dhe cmimin e publikut
2004 "Nata e fundit"
2005 "Ndjej"
2008 "Nen nje qiell" duet me Mira Koncin kenge e kompozuar nga Shpetim Saraci

Pjesmarrje ne festivale te tjera:
1998 "Perse me bere te te urrej" Kenge e cila performohet ne Koncertin e Pranveres
2004 'Nata e fundit' me te cilen merr pjese ne Festivalin Kenga Magjike me te cilen fiton cmimin kantautorit me te mire te festivalit
2011 merr pjese ne festivalin Kenga Magjike me kengen "Me ler te fle" me te cilen fiton dhe cmimin e pare.

» Dërgo Korrigjime »

Punuan Biografinë:  xxSTINExx  Kalendari
05/09/2015
Gëzuar Ditelindjen TeksteShqip Uron:
Sinan Hoxha
Sinan Hoxha
40 vjeç
Mc Kresha
Mc Kresha
31 vjeç
Himena Ymeri
Himena Ymeri
20 vjeç
Arben Delaj
Arben Delaj
46 vjeç
Terror A.K.A Shkupi
Terror A.K.A Shkupi
28 vjeç
Brahim Avdyli
Brahim Avdyli
55 vjeç

Votimi i Javës
   30 Gusht - 5 Shtator 2015

Hiti Më I Mirë?

  Kida - Boni Zo

  Ermali, Lumi B & Ledri - Shko

  2ton - 24h

  Babastars - High 3

  Elvana Ft. Flori - Kuq E Zi Je Ti

  Mozzik - Koke Shum

Voto

Shitet Papafingo Ne Velipoje