teksteSHQIP.com
TeksteShqip Mobile Version

REMZIE OSMANI :: BIOGRAFIATags: Remzie Osmani, Remzije Osmani, Remzie Osmani, Remzija
4


Zgjidhni me sa yje do votoni
  Mesatarja:  4.9 / Votuan:  338


Remzie Osmani

Vendlindja: Mushtisht
Mosha: 43 Vjeē
Ditėlindja: 10 Shtator 1971
Shenja e Horoskopit: Virgjeresha

Paraqitja e parė para publikut ėshtė nė vitin 1977 me kėngėn "Lute lute nėna bijen". Talenti i kėngėtares ėshtė zbuluar nga mėsuesit e muzikės Ibrahim dhe Mustafė Hamiti nga Mushtishti dhe ėshtė mbėshtetur nga mėsuesi i gjuhės shqipe Ali Selmanaj. Anėtare e shoqėrisė kulturore artistike "Afėrdita" nga Mushtishti dhe "Jehona" nga Theranda (Suha reka).Turneu i parė nėpėr Kosovė dhe Maqedoni me shoqėrinė kulturore artistike "Afėrdita" nė vitin 1978, ndėrsa me shoqėrinė kulturore artistike "Jehona" nė vitin 1983.
Albumin e parė kollazhe bashkė me kėngėtarin Qamili i vogel, me titullin "Lulekuqja e Kosovės" e realizoi nė vitin 1984.
Albumin e veēantė me titull "Kur bie tupani i parė" e realizoi nė vitin 1986 nė RTP (radio televizioni i Prishtinės).
Suhareka kėndon - Vendin e parė
Kosovarja kėndon - Shpėrblimin kėngėtarja mė e re e festivalit.
Remzija ka edituar 23 albume personale, dhe rreth 20 albume nė bashkėpunim me kėngėtarė tė ndryshėm.

Mė shumė se 500 paraqitje para publikut. Pjesėmarrėse nė shumė manifestime dhe koncerte humanitare. Remzija ėshtė e martuar me Halil Hamzen dhe ka dy femijė,Hamzen dhe Erjolen. Punon pėr tė realizuar projekte tė reja.


» Dėrgo Korrigjime »
Punuan Biografinė:  bingo    arsimdiber  PJESEMARRJA NE FESTIVALE

REMZIE OSMANI :: NEWS
REMZIE OSMANI :: KOMENTEKalendari
20/12/2014
Gėzuar Ditelindjen TeksteShqip Uron:
B2n
B2n
27 vjeē
R.I.P.     Pėrkujtojmė:
Ali Asllani
Ali Asllani
(1884-1966)

Votimi i Javes
   15-21 Dhjetor 2014

Hiti i Veres 2014?

  Genta, Ardian & Dalool - Feel

  Dafina Zeqiri & Ledri - Got Ur Back

  Enca - Ata Nuk E Din

  Tingulli 3nt - Jasha

  Nora Istrefi - Baby Jem

  Leonora Jakupi - Ma Ngat

Votimi i Javes

Qendra e Dobesimit EquiLybra