teksteSHQIP.com
TeksteShqip Mobile Version

TINGULLI 3NT :: BIOGRAFIATags: Tingulli 3nt, Tingulli Trent, Ghetto Gold, Geto Gold, Geti, Baba Records, Babba Records, Tingulli 3, Getoari, Getoar Selimi, Agoni, Tingulli Trend, Babastars
82


Zgjidhni me sa yje do votoni
  Mesatarja:  4.5 / Votuan:  519


Tingulli 3nt

"Getoar Selimi", i njohur edhe si "GHETTO GEASY", "Geti", u lind mė 3 korrik 1982 nė Prishtinė. Ėshtė njė rap kėngėtar shqiptar nga Kosova. Getoari filloi te merrej me muzik qysh heret ne vitin 1994 ku filloi ti inxhizonte kenget i tij te para.Ku e beri nje kenge me Anita Vukpalaj te quajtur"Rap Adhuroj". Ne vitin 1996 Getoari bashkėpunoi me Jeton Topushen dhe Besa Gashin me ē'rast grupi mori emrin e tre tingujve " Tingulli 3 ". Mirėpo pas njė kohe tejet tė shkurtėr,pas dy kėngėve tė realizuara arrin deri nė ndėrprerjen e bashkėpunimit. Pas kėsaj nė grupin "TINGULLI 3" hyri Agon Sylejmani (BIG XIG) i lindur nė Prishtin mė 28 korik te vitit 1982, Getoari vendosi tė vazhdojė ta mbaj emrin "Tingulli 3". Pas dy vitesh lindi idea qė tė formohej njė rep klan.Kjo ide edhe u realizua dhe u formua klani i quajtur "Kosova Out Laėz Clan".Me qrast "TINGULLI TRENT" beri bashkpunime me shumė kengtarė/grupe te njohura si "Etno Engjujt","Hilja e jetes","Ritmi i RRuges" etj.Por pas ketyre kengeve pati mosmarrveshje mes grupeve dhe ky klan u shkaperderdh.Geti dhe Agoni (TINGULLI TRENT) vazhduan karrjeren e tyre.Geti ne vitin 2010 i erdhi idea qe te formonin nje Label te quajtur "BABA STARS".Ne kete Label janė: "TINGULLI TRENT", "SkiviSkillz", "TDS","Stresi", "Cozman" dhe nje numer shum i madh i DJ.


Tingulli Trent disa nga Sukseset
Tingulli Trent kane bere nje revulucion ne muziken shqipe si dhe kane thyer shum Rekorde ne Shqipėri dhe Kosove. Disa prej atyre jane keto:
Albumi i pare" PRISHTINA FUCKIN CITY" ishte Albumi i pare Hip Hop \Rap shqip qe kishte thyer shume tabu duke u nisur nga shprehjet eksplicite ne keng ose publikisht dhe duke u shtiur ne mijera kopje ne t'gjitha trojet shqip folese..
Albumi dyte "AL BOOMi i 2TE" u titullua keshtu pikrisht sepse pritej te ishte nje BOOM ashtu edhe doli duke pasur parasysh hitin e pa krahasueshem te asaj kohe "LLokum me ara" pastaj "Kishe une Bukuroshe" etj..
Albumi i trete "I 3NT " ishte moment i rendesishem per vet grupin si edhe per adhuruesit ketije grupi ata sollen nje album shume profesional me shume hite ne te psh.. "Bal 3D" pastaj "Muzika jone" (bashkpunim me Nora Istrefi) keng edhe ku shpertheu si kengetare Nora pastaj "Mustafa" "Vesa" etj..
Albumi i katert "BABES" eshte Albumi qe secili njeri mund ta gjej veten nen tingujt e ketije albumi secila kenge pothuajse u shendrua ne nje mega hit rekordet u thyen qe nga kenga "Dridhe" (bashkpunim me chiljeten)qe doli si single pak kohe para Albumit duke vazhduar me "Te 2" (bashkpunim me Elvana Gjata) keng edhe ku shpertheu si kengetare Elvana Gjata pastaj "little mommy" (bashkpunim me Stine) ,100% trent,Babes, Po shihet ashiqare (bashkpunim me infinit) etj.
Albumi i peste "PIKA PER VESH" ishte albumi me me se paku keng mbrenda por qe tani me nuk diksutohej per suksesin dhe profesionizmin e grupit qe verehet qysh nga emri dhe Fama ku qysh ne start mbrenda nje Jave jane shitur 8000 kopje dhe qe vazdhdon e shitet akoma me hitet si "Kalle sonte", "Me merr" (bashkpunim me Soni Malaj), "A po don kesh" (bashkpunim me Dj Blunt), etj..
Albumi i gjashte " MA I MADHI N'VEN" nga titulli ose emertimi i ketije albumi tregon pushtetin e ketije grupi tash e sa vite ne maje te suksesit. ketu kemi hitet si "Ma i madhi n'ven", "Asnihere", "Ani Syn" (bashkpunim me Flori) e deri te "I Kom"(bashkpunim me Ermal Fejzullahu).
Kenga "I Kom" me Ermal Fejzullahun ka me shume se 7 milion klikime ne YouTube. E tash ne vitin 2013 u bo hit muzika "PO T'SHOH PERMAS" e shkruar nga Getoar Selimi (Geti), beatin e kan bo Kico 'n Torch music, ky hit ka grumblluar mbi 8 milion klikime... Hiti veror 2013 bashk me muziken "Fenix" te Cosmanit, gjithashtu edhe ky antar i labelit Baba Stars, ne bashkpunim me Tunen...
Gjitashtu ata kan lansuar dhe kengen "JASHA" ku per 24 or beri rreth 300.000 dhe vazhdon te degjohet.


» Dėrgo Korrigjime »
Punuan Biografinė:  gramos    ToniTon1    Churchill    qendresa    colafanta1    BLICImran  PJESEMARRJA NE FESTIVALE

TINGULLI 3NT :: NEWS
TINGULLI 3NT :: KOMENTEKalendari
20/12/2014
Gėzuar Ditelindjen TeksteShqip Uron:
B2n
B2n
27 vjeē
R.I.P.     Pėrkujtojmė:
Ali Asllani
Ali Asllani
(1884-1966)

Votimi i Javes
   15-21 Dhjetor 2014

Hiti i Veres 2014?

  Genta, Ardian & Dalool - Feel

  Dafina Zeqiri & Ledri - Got Ur Back

  Tingulli 3nt - Jasha

  Enca - Ata Nuk E Din

  Nora Istrefi - Baby Jem

  Leonora Jakupi - Ma Ngat

Votimi i Javes

Qendra e Dobesimit EquiLybra