7me7
7me7
7me7

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

7me7 është grup artistësh i njohur. Grupi alternativ 7me7 është formuar menjëherë pas përfundimit të luftës në Kosovë. Flochki me Betimin ishin njërët nga idetaorët për formimin e këtij grupi para luftës, ku lufta i humbi shumë kontakte etj...ndërsa më vonë pas luftës pasi u takuan persëri, filloi realizimi i planeve të vjetra... me vonë Betimi takohet me Andosin, kurse Zgjimi në atë kohë ishte në Kanada, i cili u kyq që nga momenti i kthimit.Në koncertin e parë, (në Mitrovicë), u quajtën si "IRIDA", pastaj në koncerte tjera edhe si "Alternativa", por emri grupit i mbeti ashtu siq edhe punonin... ata punon nga ora 7am deri në 7pm, ku si propozim e dha Hysi (berberi) ku të gjithëve i pëlqeu, sepse kishte edhe natyrë të këtij bendi janë duke zhvilluar përgatitje intensive, ndërsa presin që nga shtatori i këtij viti, nëse është kismet ta editojnë albumin e parë, i cili do të jetë i pari në qytetin tonë nga një rock grup alternativ. Deri tani kanë pasur një varg paraqitjesh të sukseshme para publikut ferizajas e më gjerë. Në muzikën e tyre, vërehet ndikimi i grupit të njohur “Red Hot Chili Peppers”, "Creed", etj. Ndonëse tekstet e tyre janë shkruar në gjuhën letrare, u pëlqen të flasin në gjuhën e nënës dhe asaj nuk i thonë “mami” po “nanë”. Deri tani kanë incizuar një singl me titull “Qielli” në produksionin “TEMA”, ndërsa së shpejti fansat e tyre do të kenë mundësi t`i dëgjojnë edhe dy këngë të reja, të cilat janë në editim e sipër.U pëlqen të lofin në sleng dhe as që mërziten që tjerëve mund t`u shkojnë nerva. Bile për ratpishat që gufojnë si tomli as që e kanë gajle. Për ta me rëndësi është të këndojnë dhe me muzikë ta thonë atë që e mendojnë, prandaj muzika për ta është jeta…! Më poshtë mund të lexoni biografinë e secilit nga katër anëtarët e bendit 7me7, i cili nuk asht kaq i gjanë sa ky dimension, por që mendon të shtrihet në perspektivë deri në maje të Lybetenit e të dëgjohet deri atje ku s`dëgjohet fare!!!

Betim Bekteshi - Vokal, Keyboard
I lindur më 24 qershor 1980 në Ferizaj
Shkollën fillore dhe te mesmen i kreu ne Ferizaj. Pas përfundimit të shkollës, kreu edhe një kurs për piano dhe një tjetër për muzikë.
Me muzikë filloi te merret prej momentit kur për herë u dëgjuan të qarat e tij në shkallën do_maxhore. 15 vite më vonë nga dashuria e madhe për muzikën, ai formoi bendin ARENA, I cili arriti të jetojë jo më pak se tri 3 vite. Njëkohë u mor edhe me aktrim dhe mori pjesë në disa festivale të teatrove ama (profesionale). Ndërsa pas lufte, pasiqë ajo e kishte lënë me trauma, filloi të merrej me muzikë, së pari bashkëpunoi me grupin “IRIDA” e mandej me atë 7me7, me të cilin vazhdon të jetë edhe më tej duke fërkuar duart në pritje të albumit të parë...

Në Maj 2004, 7me7 marrin pjesë në Top Fest 1 me këngën "Eksperi-Mental".

Në Prill 2005, 7Me7 marrin pjesë në Top Fest 2 me këngën "Nese".

Në Maj 2007, 7Me7 marrin pjesë në Top Fest 4 me këngën "Flutura".

Në Maj 2008, 7me7 marrin pjesë në Top Fest 5 me këngën "Ajo".

Më datë 18 Prill 2008, 7me7 publikojnë videoklipin "Qielli".

Më datë 18 Prill 2008, 7Me7 publikojnë videoklipin "Keq".

Më datë 18 Prill 2008, 7Me7 publikojnë videoklipin "Njeriu Me Ombrelle".

Më datë 20 Prill 2008, 7Me7 publikojnë videoklipin "Ferizaj".

Më datë 5 Dhjetor 2008, 7me7 publikojnë videoklipin "E Humba".

Më datë 30 Prill 2009, 7me7 publikojnë videoklipin "Per çudi". Me këtë këngë, 7me7 marrin pjesë në Top Fest 6 në vitin 2009.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »Pjesëmarrja Në Festivale:


Komente 0