Më mbaj mend (për 1 muaj)


Tema: Poezi Për Shqipërinë

Shqiperia

Ishin ditët kur shqiptarin e plaçkisnin
Ishin ditët kur shqiptarët pa shtëpi mbisnin
Ishin ditët kur nënat tona vuanin
Zdinin se kë të qanin, niprit që lëkundnin
Të mbetur jetim apo bijtë e tyre të vrarë
Me gjak lufte dhe lirie të larë

Por një trim që se kish harruar atdhenë
Nje trim që ndjente që ish ilir
E dinte se populli i tij duhej të jetë i lir
Ai ishte…ishte trimi Skenderbenë
Me shpatn e’tij shkoi te luftojë
Dhe popullin e tij ta gezojë

Ato ditë ikën në mjerim
Shqipëria mori pavarsim
Nuk mbeti vend jetim
Shqipëria është e vjetër
Këtë e dëshmon një copë letër
Shqipëria eshte vend I SHQIPTAREVE…

- poezi nga Alban Elmazi


- Poezia u dërgua nga Alban Elmazi -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  9


Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet