Më mbaj mend (për 1 muaj)


Tema: Poezi Për Natyrën

Kopshti I Jashtezakonshem

Në fshat kemi nje kopsht,
Si ai ska askund.
Pemet rrenjet I Kane lart
Dhe gjethet ne fund...

Neper peme s'rriten kokrra,
Po majmune rriten.
Me bisht varen neper dege
Edhe koloviten.

Në nje peme pak me tutje
Nuk ka kokrra fare.
Atje varen lakuriqet
Porsi kokrra arre...

Poshte pemeve po presin
Gojehapur dhelprat...
Ato presin kot se koti
Dhe lodhen te shkretat.

Se nuk bien lakuriqet,
Majmunet gjithe lesh.
Dhelprat qajne Nate e dite,
Ndersa kopshti qesh.

- poezi nga Aldea


- Poezia u dërgua nga Aldea -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  3

Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet