Më mbaj mend (për 1 muaj)

Tema: Poezi Për Vendlindjen


Ohri Bekuar

Ohri bukur vënd i lashtë,
Pranë liqenit me kështjell,
Ku dhe sot shqip po flitet,
Si dikur me mijëra vjet.

Dikur quhej Iliridë,
Shqipërisht Ohër i thon,
Tek rrapi vjetër rrotull saj,
Ku shetisnjim deri von.

Në rrugicën plot me gurë,
Si një qytet mesjetar,
Parqet mbushur plot me lule,
Pemët mbjellë rallë rall,

I lutem zotit që ta ruajm,
Asnjëher mos e tradhtojm,
Edhe nëse larg saj jemi,
Ohrin kurr mos ta harrojm.

Se kush lind dhe do tê vdesë,
Ohrin mos ta lëmë vet,
Gjuha shqipe do të mbesë,
Brez pas brezi sa t'ket jet,

- Poezi nga Ali Osmani Ohri


- U dërgua nga ALIOSMANI1 -


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  258

Komente mbi këtë krijim