Më mbaj mend (për 1 muaj)

Tema: Poezi Për Gjuhën Shqipe


Gjuha Shqipe

O ju vëllezër dhe ju motra,
Kudo që jeni në mërgim,
Mos harroni gjuhën shqipe,
Se e kemi trashëgim.

Gjuhën tonë të lashtë,
Që na fali perëndija,
Trashëgim brezit të ri,
Që të rrojë Shqipërija.

Është e ëmbël dhe e rallë,
Që me shekuj e kemi pasë,
Sa të ketë frymën jeta,
Me gjuhë shqipe do të flasë.

Ta mësojmë abetaren,
Shkrim, lexim e këndim,
Fjala nënë dhe baba,
Që gjithmon në zemër rrin.

Gjuha shqipe gjuhë e artë,
Kudo që jeni të tingëlloj,
Se ju rrit me gjuhën e nënës,
Sa të jem gjallë dua ta ndigjoj.

Këshilloni dhe udhëzoni
Fëmit që lindin botës mbar,
Asnjëher të mos harroni,
Se me rrënjë jeni shqiptar.

- Poezi nga Ali Osmani Ohri


- U dërgua nga ALIOSMANI1 -


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.9 / Votuan:  160

Komente mbi këtë krijim