Alma Bektashi
Alma Bektashi
Alma Bektashi
  • Vendlindja:
  • Prishtinë
  • Jeton në
  • Shqipëri
  • Mosha:
  • 48 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 24 Qershor 1975
  • Horoskopi:
  • ♋ Gaforrja
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: pop e lehtë
Alma Bektashi është këngëtare e njohur. Eshte nje nga kengetaret me te mira shqiptare e cila ka pasur mjaft sukses. Ajo ka nxjerre mjaf kenge, albume dhe videoklipe mjaft te pelqyera. Ajo eshte e martuar ne Shqiperi dhe eshte nene e dy femijeve. Në fund të vitit 2011 ajo perzgjidhet nga stafi i "Top-Channel" per te qene pjese e jurise profesionale te nje talent-sh,pra pikerisht per te qene pjese e talent-show "The voice of Albania". Pas 16 javeve trajnim ne vitin 2012 nje nga vajzat e grupit te saj Rina arrin deri ne finale duke marre keshtu Cmimin e Parë sëbashku me trajneren e saj duke u shpallur fituese te "The vioce of Albania". Alma Bektashi është e njohur për jetën e saj mes Prishtinës dhe Tiranës, jo vetëm për shkak të punës dhe karrierës së saj profesionale por edhe për shkak se ajo është e martuar në Shqipëri dhe ka dy fëmijë. Aktualisht punon në një nga universitetet e Tiranës dhe vazhdon edhe me projektet e saj të tjera të reja. Sa herë që do të flitet për ura të forta bashkëpunimi mes Kosovës dhe Shqipërisë, një ndër shembujt më të mirë, do të jetë përherë Alma Bektashi. Vajza çapkëne e Prishtinës (që hyri nuse në konak tiranas), ndërsa kryente studimet për kanto, në Akademinë e Arteve në Tiranë, filloi të pushtonte rrëmbimthi skenat e koncerteve e festivaleve të muzikës shqiptare, të rrëmbente çmime e sukses të madh, të fitonte çdo herë e më shumë simpatinë e publikut, këndej e andej kufijve të Shqipërisë. Duke eksploruar në shumë zhanre muzikore, duke studiuar seriozisht e interpretuar me mjeshtëri, në aktivitete kombëtare e ndërkombëtare, jo vetëm muzikën klasike, por edhe atë moderne, sot Alma Bektashi konsiderohet një nga artistet më të realizuara shqiptare. Tashmë dhe me titullin master për dramaturgji, ajo punon si pedagoge në Fakultetin e Arteve, në Departamentin e Artit Dramatik në Prishtinë. Por jeta akademike nuk e ka shkëputur aspak nga skena dhe televizioni, ku veç talentit, Alma Bektashi, vazhdon të trasmetojë eksperiencën dhe formimin e saj muzikor. Një arenë e tillë është dhe “The Voice of Albania”, pjesë e të cilit, Alma është bërë që në edicionin e parë, si anëtare e panelit të trajnerëve vokal.

Po ashtu ajo ka merre pjese edhe ne shume festivale ku ka qene fituese e disa cmimeve te para.

Në Maj 1992, Alma Bektashi merr pjesë në Këngët E Stinës 1992 me këngën "Nuk E Di".

Në Dhjetor 1993, Alma Bektashi merr pjesë në Festivali i 32-të në RTSH me këngën "Për Ty Ndoshta".

Në Dhjetor 1994, Aleksandër Gjoka & Alma Bektashi marrin pjesë në Festivali i 33-të në RTSH me këngën "Ti Nuk Më Tradhëton".

Në Dhjetor 1995, Alma Bektashi merr pjesë në Festivali i 34-të në RTSH me këngën "Keshtu E Ka Jeta".

Në Dhjetor 1996, Alma Bektashi merr pjesë në Festivali i 35-të në RTSH me këngën "Zhgenjimi".

Në Dhjetor 1997, Alma Bektashi merr pjesë në Festivali i 36-të në RTSH me këngën "Vjen Një çast".

Në Dhjetor 1998, Alma Bektashi merr pjesë në Festivali i 37-të në RTSH me këngën "Do Të Mbaj Mend Si Tani".

Në Nëntor 1999, Alma Bektashi merr pjesë në Kënga Magjike 1999 me këngën "Ti Largohu".

Në Dhjetor 2001, Alma Bektashi merr pjesë në Festivali i 40-të në RTSH me këngën "Iluzion".

Në Nëntor 2002, Alma Bektashi merr pjesë në Kënga Magjike 2002 me këngën "Me Mungon".

Në vitin 2002, Alma Bektashi publikon albumin "Më Mungon".

Në Maj 2003, Alma Bektashi merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 2 me këngën "Nuk Ka Tjeter Si Ai".

Në Qershor 2003, Alma Bektashi merr pjesë në VFM 2003 me këngën "Nuk Ka Tjeter Si Ai", ku arriti te marre cmimin "Videospoti më i mirë në konkurrencën e Postproduksionit më të mirë".

Në Dhjetor 2004, Alma Bektashi merr pjesë në Zhurma Show 2004 me këngën "Do Te Pres".

Më datë 4 Korrik 2014, Kosovas Philanthropists publikon videoklipin "Hand To Hand". Muzika e këngës u punua nga Florent Boshnjaku, teksti u shkrua nga Eliza Hoxha.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë: Annonim Annonim  Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Alma Bektashi »

Komente 1