Poet Anonim Poezi
Poet Anonim

Tema: Poezi Dashurie


Dashuria

Ne qdo kohe ne qdo stuhi
Ndjejme te njejten dashuri
Dashuria linde ne cast
Munde te jete i vetmi rast
ape fort mbaje shume gjate

Ajo nuk pyet sa eshte ora
As per motin kur bie shi
Ajo s'pret castin as kohen
Per ta thyer cdo kufi
Ajo quhet dashuri

Jo thyen qdo barriere
Thyen dyer dhe kufij
Nuk kerkon as dokument
S'te kerkon as llogari
Ajo quhet dashuri

Dashuria s'kerkon kushte
As nuk pyet sa vjet i ke
S'te pyet as per flok te thinjura
As sic dukesh as sic je
Jo beq ndjenjen e njeh

Jo t'i prish planet ne planet
Ajo i ndal dallget ne det
Ajo shkrin porta prej hekuri
Ne asnje moment nuk njeh kufi
Ajo quhet dashuri

Jo thyen heshtjen kohes
Kur bene ftohte dhe ne stuhi
Unde te shtange e te t'shkrije
Munde te t'bej shkrumb e hi
Ajo quhet dashuri

- Poezi nga Poet Anonim


- U dërgua nga dielli -


{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0