Poet Anonim Poezi
Poet Anonim

Vargje Dhe Lot

Ç’tju them netve pa gjum
Vargjeve te mia
Te mbarura dhe te pa mbarura
Ç’tju them oreve te vona
Ne kete vend te larget

E tu fali pak nga kujtimet
Nga netet pa gjume ne dheun
Tone te shtrenjte e ti zgjojme
Nga gjumi i tyre i rend duke
I trishtuar nga vrazhdesia
Nga dashuria e neteve tona

Te gjata Eh koka ime e renduar
Ne keto ore te gjata vargjet e
Mia te lendura kujtim lotesh
E lot kujtimesh pikojne
Ne kete bote te rrejshme po e
Le zemren, ke per ta marr gurin

Po e le ujin e merr etjen po e
Le syrin e merr zjarrin, po e
le dashurin e merr urrejtjen
Shkruaj e qaj me lot qe nuk te
kam afer si dikur sot

- Poezi nga Poet Anonim


- U dërgua nga dielli -


{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0