Poet Anonim Poezi
Poet Anonim

Tema: Poezi Dashurie


Vdes E Ngjallem Per Dashuri

Te pres aty ku humben gjurmet tona
Aty ku buron i paster lumi valbona
Aty ku bota ishte dhe eshte e jona

Te pres aty ku premtimet nuk u harruan
Aty ku une dhe ti u dashuruam
Aty ku ne shi e ne bore perhere u takuam

Te pres aty ku zogjet ishin deshmitare
Aty ku u takuam per her te pare
Aty ku kem qeshur e kem qare

U zgjova nga gjumi dhe te pash me sy
Megjithese une 29 vjeq e ri pak me shume
Je pikerisht ti ajo qe ishe ne rini
Te shikoj ne sy e zeri s'me del
Nga dridhjet te therras por zeri e shterret
Eshte e shkurt kjo jete ta kam thene me heret

Edhe nese kjo jete do ishte njemije vjet
Prap me ty nuk ngopem
Fort zemra me pucet

Dua ta shpreh nje fjall qe nuk perfundon
Ajo heshtja jote shpirtin ma shqeteson
Prishe heshtjen shpirt se zemren ma gezon

Dua t'shpreh nje ndjenje qe me ngrin e shkrine
Qelizat e mija tashme te gjitha e dine
Se une vdes e ngjallem vetem per dashurine

- Poezi nga Poet Anonim


- U dërgua nga dielli -


{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0