Poet Anonim Poezi
Poet Anonim

Dy Lulet

Ne jemi dy lulet zoti na bekoi
Na krijoi mundesin qe ne te jetojme
Ne jemi dy lule dhe jetojm aty
Njera mbi nje gardhe tjetra ne saksi

Njeres i merr ere fort e perqafon
Tjetra menjanuar me sy s'e shikon
Njeren e ujit edhe e sperkat
Tjetra rritet vet rritet per sevap

Njera manushaqe tjetra barsimon
jo ka shum kerkesa tjetra te sheron
Kjo eshte bote e keqe eshte bote e vrazhde
S'vlersohesh nga brenda vlersohesh nga jasht

Edhe ti o djale kur perzgjedh nje femer
Mos i shiko lukun shiko qfare ka ne zemer
Munde te jete e bukur dhe estravagante
Por kosherja e saj s'ka pike mjalte

- Poezi nga Poet Anonim


- U dërgua nga dielli -


{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0