Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!


CORONAVIRUS NË SHQIPËRI DHE KOSOVË

Nxënësja Nuse

Me gëzim në krahror
Në shkollë shkon kjo „qikë“
Gjith unaza gishtat në dor
Çantën përplot me kozmetikë.

Fytyrën e qendisur puse
E sytë me tre ngjyra
Nxënëse apo nuse
Nuk dallon nga fytyra?

Viti i parë, mirë kalohet
Me sjellje e me nota…
Pastaj, shumë lazdrohet, thotë:
- Shkollë, moj, unë vijë këtu për punë të kota… -

E çorton prindin: - po më digjet furra -,
I përbuzë këshillat e arsimtarit,
Thotë: - më kënaq vetëm një armatë me burra -
- Se s’kemi ne “rob” që i tuten k(.)rit - !.

Dhe e ndërpret shkollën,
Është e pa burrë, po nuse u bë e shkreta…
E shumë shpejt ngopet me bishtin e me njollën,
Dhe ja, tani, po pendohet tejvonë për gabimet e veta.

- poezi nga Arber Shabanaj As


- Poezia u dërgua nga Arber Shabanaj - As -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  147

Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet
Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet