A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
                    
Çmimi Tekste SHQIP 2015

Rikthehet për të tretin vit radhazi çmimi TeksteSHQIP për tekstin më të bukur për vitin 2015.

Me ndihmën e një jurie profesionistësh dhe neutrale, kemi arritur të përzgjedhim 10 tekstet më të bukura për vitin 2015. Ndoshta nuk janë këngët më të dëgjuara për këtë vit, por ju garantojmë se tekstet e këtyre këngëve janë të bukura dhe ne ju sygjerojmë që ti lexoni dhe ti vlerësoni.

Qëllimi i kësaj iniciative është të zhvendosim sadopak vemendjen e lexuesve dhe krijuesve të rinj drejt atyre teksteve të këngëve që vërtet e meritojnë te lexohen. Juria vendosi që Kënga Fituese të shpallet "Me Dorën Shtrirë" me tekst nga Olti Curri, kënduar nga Albërie Hadërgjonaj.


Juria: (në rend alfabetik)
 • Aida Shtino
  Prezantuesja e njohur Aida Shtino ka gëzuar shumë familje duke u rikthyer në shtëpi njeriun e tyre të afërm me programin “Njerëz të Humbur”. Ajo është një nga personazhet më të dashura të televizionit shqiptar dhe së fundmi është rikthyer me një projekt të ri në Ora News.
 • Albatros Rexhaj
  Albatros Rexhaj është një shkrimtar i dashurisë dhe jetës. Një shkrimtar, dramaturg, autor i disa dramave teatrore, librave të botuar në shqip dhe italisht, autor i disa tekste të këngëve shqip, si dhe publikimeve elektronike.
 • Arben Duka
  Arben Duka ka ndoshta biografinë më të pasur letrare dhe artistike në vënd. Eshtë autor i mbi 50 vëllimeve poetike, bashkëautor në rreth 3.000 këngë të të gjitha zhanërve. Ka dhjetra çmime si autor dhe bashkëautor në gjininë e këngës, ku spikasin shtatë çmime të para në Festivalet e këngës në RTSH.
 • Denisa Gokovi
  Denisa Gokovi është 23 vjeçarja me guximin dhe vullnetin e madh për të prekur majat botërore. E angazhuar në shumë fusha të ndryshme, Denisa vazhdon të shfaqë talentin e saj si një pianiste, këngëtare dhe një shkrimtare e re (Filozofike).
 • Eraldo Rexho
  Gazetar i njohur i Showbiz dhe mik i shumë artistëve shqiptarë, kryeredaktor i suplementit "Bluetooth", revistës "Who" dhe skenarist i disa spektakleve televizive. Vjen për herë të parë në jurinë e Tekste Shqip për të vlerësuar tekstet më të mira të vitit 2015.
 • Shkumbin Kryeziu
  Shkumbin Kryeziu jeton në Prishtinë dhe është një këngëtar mjaft i njohur. Ai ka qënë protagonist në muzikën kosovare për vite me radhë edhe si autor këngësh. Ai ështe gjithashtu një ndër producentët më të talentuar shqiptarë dhe drejton shtëpinë filmike "Labia Film".

Viti 2015:
Tekstet e Këngëve:
 • 1. “ME DORËN SHTIRË” 
  TEKSTI: OLTI CURRI
  KËNDON: ALBËRIE HADËRGJONAJ

  Çdo ditë të shoh
  Në një cep të rrugës jeton
  Dora pret mëshirë
  Ëndërrat të kanë ngrirë...
  Ndjehem pa forcë
  Ajo që ty të fal, s'të mjafton.
  Fatet kur janë shkruar
  Qielli ka gabuar...
  Pak monedha për të shuar, ty urinë.
  Me dorë zgjatur po kalon ti fëmijërinë...

  REFRENI:
  Unë dua të gjithë botën sot ta ndal.
  E kam unë brenda zemrës, një fjalë.
  Të gjithë kemi harruar
  Pak shpresë për të dhuruar...
  Askush nuk të sheh, si njeri
  Si ti mund të ishim të gjithë...
  Jeton ti i frikësuar, se kurrë s'ke përqafuar...
  Për ty jeta ka filluar, e mohuar...

  Është botë e ftohtë
  Krahët shpesh ti kthejmë, s'të shikojmë
  Të gjithë duke nxituar
  Të mirën kanë harruar...

  Pak monedha për të shuar, ty urinë.
  Kush do mundet ta rikthejë ty fëmijërinë...


  Ti je aty, bota ka harruar
  Ti je aty, bota t'ka mohuar
  Krahët kur ti kthejnë, zërin s'ta dëgjojnë.
  Doja dhimbjen tënde, ta provojnë.

  Ti je aty, jeta ka gabuar
  Ti je aty, bota s'ka ndryshuar
  Ëndërrat të kanë ngrirë, ti pret mëshirë.
  Vitet të kalojnë, me dorën shtrirë.

  Ndjehem unë pa forcë, fjalet mbarojnë.
  Ajo që ty të fal, nuk të mjafton.
  Askush nuk të sheh, si njeri
  Si ti ne mund të ishim të gjithë.


  Lart  
 • 2. “14” 
  TEKSTI: ALEX
  KËNDON: BESA KOKËDHIMA

  Kam lindur ne zinxhirë
  Po s’kam kërkuar kurrë mëshirë
  Ç’do fjalë në shpirt më djeg
  E unë vazhdoj ta mbaj sekret

  Kam lindur në zinxhirë
  Me thanë: ti meriton më mirë.
  Por zemër unë e di
  Jo atë natë nuk ishe ti
  Thonë se në këtë jetë ti dashuron vetëm një herë
  dashuri e parë , mbetet ajo , që ka më shumë vlerë

  REFRENI:
  Të kam falur për atë natë
  Por peng në shpirt kujtimet mbaj
  Kur përplase tek un çdo fjalë
  që thellë në zemër hapën plagë
  Edhe koha do na harrojë
  Sytë mbulo dhe veten fal
  një ditë shpirti do ta pranojë
  Shenjën që ne mbajmë

  E humbur shkoj në udhëtim
  Për të rifituar shpirtin tim
  Dhe s'mundem të harroj
  E jotja është çdo frymë tani
  Në netët pa mbarim
  Kujtimet mbaj si ngushellim
  Po zemer unë e di
  Jo atë natë nuk ishe ti

  REFRENI:
  Të kam falur për atë natë
  Por peng në shpirt kujtimet mbaj
  Kur perplase tek un çdo fjalë
  Si shi i çmendur në alsfalt
  Edhe koha do na harrojë
  Sytë mbulo dhe vetën fal
  një ditë shpirti do ta pranojë

  Shenjën që ne mbajmë


  Lart  
 • 3. “KËNGA E FUNDIT” 
  TEKSTI: ENDRI PRIFTI
  KËNDON: ENDRI PRIFTI
  Të kujtohet kur u njohëm
  Të kujtohen ditët, netet pa fund
  Të kujtohet sa të lumtur jetonim
  Si më thoshe jeta ime
  Dashuria jonë jo kurrë s'do të marrë fund
  Edhe sikur të jemi bashk të mbytur në një lumë

  Si harrove kaq shpejt këtë ndjenjë, këtë dashuri
  Si mohove fjalët që vetë i thoshe ti
  I pabesi do të pësojë,
  Dhe sa herë që mendoj më shumë e besoj
  Se një jetë të lumtur unë po kërkoj

  REFRENI:
  Si si pe njëherë sytë e tua,
  Që të shohësh si më vështrojnë,
  Si si pe njëherë lotët e tua,
  Qe kaq shumë më lëndojnë,
  Si s’më the njëherë “shpirt, zemër, të dua”,
  Dhe të më bësh që ta besoj,
  Por ta dish se një ditë do ta ndjesh dhe do vuash,
  Dhe mua do t'më kërkosh...

  Çdo njeri në jetë e ka një histori të tillë
  Kur dashurinë e prekim: gëzohemi, trishtohemi
  Humbim në fshehtësinë e saj
  Se dashuria është mister
  Askush nuk e zbuloi kurrë
  Pse tradhëton një zemër e dashuruar, atë që deshi dikur

  Ditët, vera, vjeshta dhe dimri kalojnë
  Dielli dhe hëna vazhdojnë dhe ndriçojnë
  Sytë e tu mungojnë, jo nuk janë pranë
  Ato po humbin dalëngadalë…


  Lart  
 • 4. “JAM ATY” 
  TEKSTI: VULLNET IBRAHIMI
  KËNDOJNË: ROSELA GJYLBEGU FT. VULLNET IBRAHIMI

  Dhe kur s'flet unë të dëgjoj,
  Dhe kur thua nuk thashë gjë,
  Heshtjen tënde arrij ta lexoj.

  Dritën fik , kur jam aty,
  E kur ti s'dukesh përsëri unë të dalloj,
  Njëlloj si ti.

  REFRENI:
  Më përket dhe kur s'të kam,
  Jetoj me mungesën që për ty, zemra mban
  Të takoj dhe kur s'të shoh,
  Dhe nga malli sot ku jam , ku je
  U bë kohë!

  E dimë më mirë të dy
  Se kur afrohesh me një njeri
  Ti ke ne zemër aq shumë mall
  Se me frymën tënde më ngjall
  Dhe ti je ai deri në përjetesi

  REFRENI:
  Të takoj dhe kur s'të shoh
  Dhe nga malli sot ku jam, ku je..
  Më përket dhe...
  Dhe kur s'të kam
  Të takoj dhe kur s'të shoh
  Dhe nga malli sot ku jam , ku je
  U bë kohë!


  Lart  
 • 5. “ÇIFTI SIMPATIK” 
  TEKSTI: STINE
  KËNDON: STINE

  Ti më pushton mua si krijesë
  Diçka e tillë
  Ti arrin të fshish' çdo kujtesë
  Çdo kujtesë gabimi
  Zjarrin brënda meje e ke ndezë
  Krejt magjike ti
  Je niveli tjetër në konshiencë

  Nuk mjafton një party
  As pijet dhe lëvizjet që marrim
  Mbrëmjet kur dëfrejmë edhe dalim
  Të mësojmë të dy se si kercejmë
  Në kujtimet e mija
  Shënoi rrënjë dashuria
  Nuk mjafton edhe një jetë
  Kur është dashuria e vërtetë

  REFRENI:
  Nga buzëqeshja jote mbushen dete, male, fusha plot dashni.
  Bukuria jote shkriu borën, doli dielli, s'ra më shi.
  Nga kërcimi jot unë e kuptova
  E kuptova edhe pikë
  Ishim 1 u bëmë 2, jemi çifti simpatik.

  Dëshira ime është që ti të jesh
  Kështu si je tani
  Gjithmonë në krahë mu do më kesh
  Ashtu si do ti
  E kam ëndërruar unë këtë moment
  Çdo natë e çdo ditë
  Ky është momenti edhe pikë
  (jo nuk kam më prit)

  REFRENI:
  Nga buzëqeshja jote mbushen dete, male, fusha plot dashni.
  Bukuria jote shkriu borën, doli dielli, s'ra më shi.
  Nga kërcimi jot unë e kuptova
  E kuptova edhe pikë. Ishim 1 u bëmë 2, jemi çifti simpatik.


  Lart  
 • 6. “PA TY” 
  TEKSTI: SHKUMBIN TAFILAJ
  KËNDON: NEKI EMRA

  Rrëfim i njëjt që njëqind herë
  Dhembje pa ty dhe në këtë natë , unë jam vetëm
  N’ditarë të jetës nuk ka fjalë
  Ky trishtim mu bë, mik i vjetër

  Ditët do i kapërdi
  I uritur do të jem
  Ti fli me barkun plot
  Plagët e mjia përfundojnë
  Unë dua ta jap botën , dhe t’krijoj një t’re për ty
  Frymën e fundit ,në qiell ne ta ndajmë

  REFENI:

  Nga dhoma e jetës , pa dritare po të flas
  Më fal dhe shko, janë fjalët që i buças
  E zemra e ngrirë pulson
  Në trup pa jetë qëndron
  Une jetoj në ty brenda
  Edhe kur ti shkon

  Muret e rënda, me gjak po i godas
  Me zë të malit unë ty po të therras
  Më fal dhe kthehu diell
  Janë fjalët që po dalin
  Janë fjalët… nga unë dhe djali

  I hapi sytë unë tani
  E Diela ime është e zbrazët ,
  Pa ty
  Deti mbushur plot pikëllim.
  Është banesa ime
  Si kjo dhimbje


  REFENI:

  Nga dhoma e jetës , pa dritare po të flas
  Më fal dhe shko, janë fjalët që i buças
  E zemra e ngrirë pulson
  Në trup pa jetë qëndron
  Une jetoj në ty brenda
  Edhe kur ti shkon


  Lart  
 • 7. “PRANË FINISHIT” 
  TEKSTI: ZHAKU & ORGES TOÇE
  KËNDON: GENT BUSHPEPA

  Yjet në k’të natë sonte po ndriçojnë më gjatë
  Ndizen si me një magji një dëshirë, një energji
  Ti vrapo
  I vetëm sonte rend dhe pse rruga ty të tremb
  Për një ndjenjë që të rrëmben
  Sepse koha pas nuk kthen.
  Ti vrapo
  Dhe kur zjarri i kohës bosh
  Të ka djegur s'ecën dot
  Gjej pak force të ngrihesh prapë
  Të vazhdosh të ecësh

  REFRENI:
  Jo mos u ndal
  Jo mos rri pas
  Mos vono që, që të shkosh lart
  Merre vetën nën kontroll
  Thuaji diellitL “Do të shoh”
  Do të dehesh, do të humbesh
  do të zgjohesh kur të mundesh
  Sonte luaj si të jetë,
  e fundit natë në këtë qytet

  Nuk ka gjë në botë që ti nuk e bën dot sot
  Që nuk digjet nën pasion
  Me një flakë që të verbon
  Mos ndalo!
  Lodhjen mos e ndiej
  Pranë finishit atje tej,
  tempuj dritë do të gjesh
  Duhet çastin ta rrëmbesh
  Ti vrapo
  Dhe kur zjarri i kohës bosh
  Të ka djegur, s'ecën dot
  Gjej pak forcë të ngrihesh prapë
  Të vazhdosh të ecësh

  Jo mos u ndal


  Lart  
 • 8. “S’JAM JETIME” 
  TEKSTI: ILIR BERANI
  KËNDOJNË: GRETA & ENI KOÇI

  Loti piku, kur të përqafova
  Udhë të mbarë të urova, zemra ime
  Prej se nëna iku, nga ti unë mësova
  Kur ke një motër s'je jetime

  Pak shume pak, fatin m’ka buzëqeshur
  Mu bëre nënë e dytë në zemrën time
  Nuse sot po shkoj me vello e veshur
  Në vend të nënës më përcjell motra ime

  Motra është dora që shtrihet kur rrëzohesh
  Loti që fshihet kur pikëllohesh
  O Zot mos e le askënd pa motër

  REFRENI:
  Nënën time nuk e kam
  T'më përcjellë sot në dasmen time
  Jo s'do qaj, zemra lotin mban
  Se t’ kam ty unë motra ime

  Nënë… e mira nënë
  Nga qielli na dërgon urime
  E jo s'do qajmë
  Vetëm s'na ka lënë
  Me ty moter s'jam jetime

  Motra është dora që shtrihet kur rrëzohesh
  Loti që fshihet kur pikëllohesh
  O Zot mos e le askënd pa motër

  REFRENI:
  Nënën time nuk e kam
  T'më përcjellë sot në dasmen time
  Jo s'do qaj, zemra lotin mban
  Se t’ kam ty unë motra ime


  Nënë… e mira nënë
  Nga qielli na dërgon urime
  E jo s'do qajmë
  Vetëm s'na ka lënë
  Me ty moter s'jam jetime


  Lart  
 • 9. “MËKAT” 
  TEKSTI: OLTI CURRI
  KËNDON: TEUTA KURTI

  A do mundesh vallë ti,
  Që ta shohësh në sy?
  Kur ai të kerkojë,

  Kur ai të thërrasë: “Babi im, pse më lë?”
  Vjen në jetë ky fëmijë
  Ka nevojë për të dy.
  Këtë jetë s'mund ta ndal
  Mos më ndyj, në mëkat
  Do jetojë. Ti po shkon…

  S'dua kurrë, ky fëmijë, ty të mbajë peng.

  Je i lirë, mos u shtir, nëse nuk ndjen...

  REFRENI:
  Do ta dua shumë,
  Është një ëngjëll, i pafaj ai
  Ti s'mundesh ta besosh
  Jeta ime sot, pa këtë fëmijë, nuk mundet të vazhdojë.
  Jo asgjë nga ti, jo asgjë nga ti
  Une nuk po kërkoj.
  Në jetën tënde shko,

  Do të ketë dashuri. Do ti flas dhe për ty.
  Do mesojë të jetojë. Ai kurrë s'do pranojë, se nuk je. I mungon.
  Ndoshta ty të kërkon. Ndoshta do që të lozë.
  Ndoshta do që të qajë. Ndoshta ka dhe një fjalë. Por nuk je. I mungon

  S'dua kurrë, ky fëmijë, ty të mbajë peng.

  Je i lirë, mos u shtir, nëse nuk ndjen...

  REFRENI:
  Do ta dua shumë,
  Është një ëngjëll, i pafaj ai
  Ti s'mundesh ta besosh
  Jeta ime sot, pa këtë fëmijë, nuk mundet të vazhdojë.
  Jo asgjë nga ti, jo asgjë nga ti
  Une nuk po kërkoj. Në jetën tënde shko,
  Do ta dua shumë…


  Lart  
 • 10. “NË JETË” 
  TEKSTI: SOKOL MARSI
  KËNDON: ELHAIDA DANI

  Hëna prapë rrëshkiti përmbi xham
  është natë e bardhë, por ty jo s’të kam…
  Buzët mbeten bosh e dot s’të thanë
  do kthehesh prapë, ta djeg këtë mall…

  Prapë të ndjej
  fryma po më mbahet fjalët nuk i gjej
  orët shkojnë, dita po agon.

  REFRENI:
  E di do vish, si diell në mëngjes
  të kam motiv, ty te kam shpresë
  ëndrrat m’i fik, e dritat m’i ndez
  me ty jetoj… ty të kam jetë
  me ty jetoj , ty te kam shpresë
  ty ty kam diell
  me ty jetoj, më mban në jetë

  Avujt shkrijnë kristalet dalë nga dalë
  dhe emrin tënd formojnë ato mbi xham…
  Prapë të ndjej ,fryma po më mbahet fjalët nuk i gjej
  orët shkojnë, dita po agon.

  ( Më mban ne jet...)

  REFRENI:
  E di do vish, si diell në mëngjes
  të kam motiv, ty te kam shpresë
  ëndrrat m’i fik, e dritat m’i ndez
  me ty jetoj… ty të kam jetë
  me ty jetoj , ty te kam shpresë
  ty ty kam diell
  me ty jetoj , me ty jetoj
  më mban në jetë


  Lart  
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019