Big Basta
Big Basta
Big Basta
 • Emri i vërtetë:
 • Gerald Xhari
 • Vendlindja:
 • Tiranë
 • Jeton në
 • Zelanda e Re
 • Mosha:
 • 38 Vjeç
 • Ditëlindja:
 • 1 Korrik 1986
 • Horoskopi:
 • ♋ Gaforrja
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: hip-hop
Big Basta është këngëtar dhe autor këngësh shumë i njohur. Gerald Xhari ose sic njihet ndryshe Big Basta, ka nisur karrieren e tij në vitin 2003. Deri në vitin 2006 ai ka qene pjesetar i grupit "Sweed Company" bashkë me Sanchez. Në Nëntor të vitit 2007, ai u bashkua me Immortal Records të producentit ERVIN GONXHI, dhe menjehëre kaloi nën produksionin dhe manaxhimin e NRG Records. Më vone u nda nga grupi Sweed Company, per te vazhduar karrieren solo. Ai është vazhdimimisht drejtues i emisioneve radiofonike dhe ka si qellim përhapjen e kulturës Hip-Hop në Shqiperi. Eshtë diplomuar në fakultetin e shkencave sociale në Tirane, në degen sociologji, që duket se e ka pjese te pasionit dhe qe sipas tij lidhet ngushte me kulturen Hip-Hop. Big Basta ka shkruar tekste për shume këngetare shqiptare. Ai eshte i martuar me kengetaren kosovare Vesa Luma, jetojne ne Tirane dhe kane nje djale.

Në Prill 2005, Burn & Sweet Company marrin pjesë në Top Fest 2 me këngën "Nje Hap Perpara", ku fituan çmimin "Best new artist". Per kohen kënga u cilesua si nje revolucion i vertete dhe ringjallje e hip hopit shqiptar.

Në Nëntor 2006, Big Basta merr pjesë në Kënga Magjike 2006 me këngën "Ndize", në bashkëpunim me Vini.

Në Maj 2007, Real 1 merr pjesë në Top Fest 4 me këngën "Connection", në bashkëpunim me Big Basta.

Në Maj 2007, Burn merr pjesë në Top Fest 4 me këngën "Restart", në bashkëpunim me Big Basta.

Në Nëntor 2007, Big Basta merr pjesë në Kënga Magjike 2007 me këngën "Erdhi Koha", në bashkëpunim me Shamsah.

Në Dhjetor 2008, Big Basta merr pjesë në Zhurma Show 2008 me këngën "Club Symphony".

Në Maj 2010, Big Basta merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 9 me këngën "Bohu Gati".

Në Maj 2010, Ciljeta merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 9 me këngën "Deja Vu", në bashkëpunim me Big Basta.

Më datë 8 Shkurt 2010, Big Basta publikon videoklipin "Gezuar Vitin E Ri", në bashkëpunim me Stine.

Në Maj 2010, Jonida Maliqi merr pjesë në Top Fest 7 me këngën "Sot T'i Japim Fund", në bashkëpunim me Big Basta.

Në vitin 2010, Big Basta publikon albumin "N'laborator".

Më datë 6 Shkurt 2011, Samanta Karavella, Big Basta & Lyrical Son publikojnë videoklipin "Start". Me këtë këngë, Samanta Karavella, Big Basta & Lyrical Son marrin pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 10 në vitin 2011.

Më datë 8 Mars 2011, Big Basta publikon videoklipin "Muzikes Sime", në bashkëpunim me Beatrix Ramosaj. Me këtë këngë, Big Basta merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 10 në vitin 2011.

Në Nëntor 2011, Big Basta & Anxhelo Koci marrin pjesë në Kënga Magjike 2011 me këngën "Si Melodi".

Në Qershor 2012, Big Basta merr pjesë në VFM 2012 me këngën "Bounce With The Star".

Në Qershor 2012, Big Basta merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 11 me këngën "Bounce With The Star".

Në Qershor 2012, Vesa Luma merr pjesë në VFM 2012 me këngën "Boom", në bashkëpunim me Big Basta.

Në Tetor 2012, Big Basta merr pjesë në Zhurma Show 2012 me këngën "Sot Jam Vone".

Në Nëntor 2012, Big Basta & Enca marrin pjesë në Kënga Magjike 2012 me këngën "All That".

Më datë 30 Nëntor 2012, Kengetare Te Ndryshem publikojnë videoklipin "Prane Njeri Tjetrit". Muzika e këngës u punua nga Eltina Minarolli, Ardit Çuni, teksti u shkrua nga Gramoz Kotroci, ndërsa për orkestrimin u kujdes Arjon Gjini. Me këtë këngë, Kengetare Te Ndryshem marrin pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 12 në vitin 2013.

Në vitin 2012, Big Basta publikon albumin "Radio And Club".

Më datë 11 Shkurt 2013, Julka publikon videoklipin "Gangsta", në bashkëpunim me Big Basta.

Më datë 24 Maj 2013, Big Basta publikon videoklipin "Kenga Jote". Muzika e këngës u punua nga vetë Big Basta, teksti u shkrua nga vetë Big Basta. Videoklipi u prodhua nga Supersonic.

Më datë 21 Korrik 2013, Vesa Luma publikojnë videoklipin "Nuk Do Flejme", në bashkëpunim me Big Basta. Videoklipi u prodhua nga Urban Graphics. Me këtë këngë, Vesa Luma marrin pjesë në Zhurma Show 2013 në vitin 2013.

Në vitin 2013, Big Basta publikon albumin "Mixtape".

Në Maj 2014, Big Basta merr pjesë në Top Fest 11 me këngën "Fame", në bashkëpunim me Angelo.

Më datë 10 Qershor 2014, Big Basta publikon videoklipin "Mbylle Gojen".

Në Prill 2015, Big Basta & Mr Rez marrin pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 14 me këngën "Fire Higer Ajer".

Më datë 24 Qershor 2016, Big Basta publikon videoklipin "M'vini Onash".

Më datë 21 Shtator 2016, Mr Rez publikojnë videoklipin "Inna Di Dance (Remix)", në bashkëpunim me Vesa Luma & Big Basta.

Më datë 15 Prill 2017, Vukman publikon videoklipin "Kastro Zizo", në bashkëpunim me Big Basta.

Më datë 27 Maj 2017, Big Basta publikon videoklipin "Whats My Name (Tony Blair)", në bashkëpunim me Addictive.

Më datë 1 Nëntor 2017, El Ninjo publikon videoklipin "Ti Je Tu E Pa", në bashkëpunim me Big Basta.

Më datë 5 Korrik 2022, Renis Gjoka & Big Basta publikojnë videoklipin "Një Hap Përpara (Rikthimi)". Muzika e këngës u punua nga Endrit Shani, ndërsa teksti u shkrua nga Big Basta.

Në Dhjetor 2023, Big Basta & Vesa Luma marrin pjesë në Festivali I 62-Të Në Rtsh me këngën "Mbinatyrale".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Big Basta »

Komente 2