Bledi Lorenci Poezi
Bledi Lorenci

Tema: Poezi Për Politikën


Politikanët

Me fjalë të medha, na gezoi
Rrugën e kombit,na premtoi
Kot e bëre o Luli,me mire ashtu të rrinte
Se është plot me gropa,pa sinjale dhe pa dritë.

Trim i madh dhe kockë e vjeter
Në politikë,porsi dhelper
Ku nuk i fut hundet,ky doktor
Në Shqipëri ka vjedh e ka shit,ca të ketë pas n'dor

I gjatë,porsi një shtyllë tensioni
Fut në burg,te verfër qe jetojn nga pensioni
Me gjoba,këte vend e mbyti
E shtryll Shqiptarin,deri sa ti dale shpirti

... Ah se harrova,a don të bëhesh president?
Që servilat të puthin doren,nese të dhemb
Atë dorë hajdute,qe çfare nuk ka vjedhur
Oh moj Shqiperi harbute,voten kujt je duke ja hedhur?

- Poezi nga Bledi Lorenci{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0