Tema: Poezi Për Natyrën


Vazhdim Bageti E Bujqesi

Flladi i ngrohte e i lehte,ne naperkedhel
Te korrat e te mbjellat,jane gati per te vjele
Nje zhurme po degjojme,nje ze qe po na therret
Eshte nena jone e dashur,neve po na pret
Shkojme e marrim nje kothere,barkun t'mbushim plot
Eshte e vetmja qe kujdeset per ne,sot e permot
Shkojme e luajme ne livadhe,bejme nje loje me top
Luajme kukafshehti,ruajme edhe lopt
Ulemi dhe pushojme pak,fryme qe te marrim
Therrasim mikun tone,qe t'i japim barin
Eshte i vogel dhe nuk di,ai te kullos
Do ta marrim,do ta rrisim,do ta bejme bos
Eshte i bukur dhe larush qengji yne,kete duhet ta dini
Mos e ngani se eshte nevrik, nga pas duhet t'i vini
Dallendyshet prane na erdhen,ne te na pershendesin
Zogjte u mblodhen tok se bashku,neve po na presin
Do lodrojme te gjithe tok,do te marrim valle
Ne kercejme,ata kendojne,fillojme e qajme dhe hallet
Lendinat jane mbushur plot,me lule e me shqerra
Ne bertasim te gjithe tok,"Na erdhi pranvera"
Stine e pare,stine e bukur,lulet ne na jep
Nga pas aromat e tyre, neve po na i jep
Bageti e bujqesi ,nuk eshte poeme kot
Gjysmen e shkroi "Naimi",une e perfundova sot!

- Poezi nga Eliona Mihali{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0