A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

I Lodhuri

Ditë e netë, i vetëm në vetmi,
Përmes dhimbjesh mbushur lot.
Zemër e mundur, pa fuqi,
Zvarrë terhiqet, por me kot...

Veshtrimi yt i përhumbur,
Në hapësirën gri të horizontit,
Një tjetër enderr, ashtu e zhdukur,
Endur në udhet e ''kot se kotit''...

Sytë e zhubrosur si letër e vjeter,
Të ngrire si statuje hedhur n'argjend,
Kërkojnë të gjejnë një jetë tjetër,
Kërkojnë të prehen në tjetër vënd...

I lodhur nga hipokrizia,
Shpirti i pastër s’mban llumbësirë,
I harruar nga njerëzia,
Të ''ikësh'' do me deshirë!

- poezi nga Elona Bramo Zana


Nuk ka akoma asnjë votë


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019