Elona Musaj Poezi
Elona Musaj

Tema: Tregim Për Jetën


Dasma Pa Dhender

Kur shikoj dasem shqiptare,
aq bukur t'organizuar
dhe nusen me gjithe dhendrin,
qe i pergezon cdo i ftuar,
ndermend m'vjen dasma ime,
qe para tre dekadave eshte festuar.
Nje feste spontane e sajuar shume shpejt,
u nis per dreke intime
dhe u mblodhen dyqind vete.
Ne oborrin e shtepise,tavolinat perqark,
shikoja cdo te ftuar,qe festonte per merak.
Une qendroja e ulur,ne tavolinen kryesore,
prane meje rrethi i ngushte
e krushqit prej Kosove.
Nga cifti prezent,n'dodhesha vetem une,
n'ato kohe t'veshtira,dhendri ish i largum.
Ndihesha e vecante,n'ate dasem t'nuseroja,
se n'ato vite te frikshme,
Kosove e Shqiperi i bashkova.
Dasma behej n'Shijak,
shtepia e burrit n'Kosove,
dhendri ndodhej jashte
dhe jeta vazhdonte edhe n'at forme...

- Tregim nga Elona Musaj


- U dërgua nga Elona76 -


{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0