TEKSTESHQIP

Enver Batllava & Brahim Ajeti
Nëpër Fusha, Nëpër Male
Lyrics

UN RAPSODI OH MORE NGA BATLLAVA,
TAN KET JETO SA QESHA E QAVA.
QYSH PREJ KOHES OO TE FEMIRIS,
JA KAM THAN O TELAT SHARKIS.

NUK KA ODË N’LLAP E N’GOLLAK,
KU SE BANEM KAJ KONAK.
E NA MBUSHEN O MORE SOFREN PLOT,
NERA U QOFT O PER JET E MOT.

MBI KTO BJESHK O T’NALTA E KRENARE,
ME SHPI T’VJETRA MIKPRITSE E BUJARE.
KU HALA O M’TYMON OXHAKU,
ATJE RRIN O KRENAR GOLLAKU.

MEJ COP BUK E KEM QU DITEN,
KEM RUJT KANGEN DHE TRADITEN.
NUK KA MBET O KUN BRIZ AS HIJE,
KANGEN TON O QE SE KA NIJE.

KUR M’KANN THIRR O N’DARSEM ME KNUE,
GZIM MAT MADH O SKA PAS PER MUE.
M’PRITSHIN N’ODAT O 100 VET,
KA PAS LLAF EDHE MUHABET.

KUR KA RREH KY TEL SHARKIE,
OSHT NAL LLAFI E ZË S’OSHT NIJE.
SHKOJSHIM KNOJSHIM O KA DY TRI NET,
KA PAS NERË O EDHE SHYHRET.

E MAJ MEN O TE KABIGJIKU,
KU NA THIRRSHIN O MORE MIK PAS MIKU.
SOT 5 MUJ KEM NUSEN ME MARË,
JU KEM ZGJEDHË JU PER KANGATAR.

KEM KNU N’DARSEM PA U KURSY,
JEM MERZITË KUR E KEMI KRY.
JENA NDA O TU U PERSHENDET,
SHOKË TAN JETEN O NA KENA MBET.

N’SHIPTARI KREJT ANË E MBANË,
OD“ME ODË KANGS JA KEM THANË.
AT KNAQSI O KURRË SKENA ME GJETË,
ODA E VJETERË O KU NA KE MBETË.
ODA E VJETERË O KU NA KE MBETË.