Ervin Bushati
Ervin Bushati
Ervin Bushati
  • Vendlindja:
  • Tiranë
  • Jeton në
  • Shqipëri
  • Mosha:
  • 47 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 1 Qershor 1976
  • Horoskopi:
  • ♊ Binjaket
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: pop popullore moderne
Ervin Bushati është këngëtar i njohur. Eshte ngjitur ne skene qe ne moshe te vogel. Ka studiuar per Kanto ne Lice dhe ka marre pjese ne Festivalet e RTSH-se qe ne moshen 17-vjecare. Qe atehere nuk eshte ndalur kurre. Ervin Bushati ne adoleshence dhe nje pjese te mire te rinise se tij eshte identifikuar si lideri i grupit MISTER, kenget e te cileve u bene dhe vazhdojne te mbesin hite per cdo brez. “Kam nostalgji per ate kohe, kam nostalgji, sepse grupi MISTER ka lene gjurme ne muziken shqiptare te pas viteve ’90-te. Ishte nje shkolle e mire per mua. Te gjitha kenget e grupit tone ishin hite asokohe dhe mendoj se shume prej tyre vazhdojne te mbesin te tilla”, tregon Bushati me mall te shkuaren e tij artistike dhe te grupit MISTER”. Sot ai ka nje karriere te admirueshme si kengetar solitistik dhe bashkepunimet qe ka realizuar me emrat e njohur te skenes shqiptare gjithashtu kane rezultuar mjaft te suksesshme.

Në vitin 1994, Shirli Polena & Ervin Bushati & Irena Fosi marrin pjesë në Këngët e Stinës me këngën "I Donte Të Gjitha Stinët".

Në Dhjetor 2002, Ervin Bushati merr pjesë në Festivali i 41-të në RTSH me këngën "S'ka Me Nate".

Në vitin 2002, Ervin Bushati publikon albumin "Kam Mall...".

Në vitin 2003, Ervin Bushati publikon albumin "Provokon".

Në Shtator 2005, Ervin Bushati merr pjesë në Mikrofoni I Artë 2005 me këngën "Neser Me Harro".

Në Dhjetor 2006, Ervin Bushati merr pjesë në Festivali i 45-të në RTSH me këngën "Hajde".

Në vitin 2006, Ervin Bushati publikon albumin "Me Ty".

Më datë 19 Shkurt 2009, Artistet E Shkodres publikon videoklipin "Atdheut". Muzika e këngës u punua nga Zef Coba, teksti u shkrua nga Gjergj Fishta, ndërsa për orkestrimin u kujdes Shpëtim Saraçi.

Në Maj 2009, Ervin Bushati merr pjesë në Top Fest 6 me këngën "Jeta Tragjike".

Më datë 27 Maj 2009, Ervin Bushati publikon videoklipin "Vec Per Ty". Me këtë këngë, Ervin Bushati merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 9 në vitin 2010.

Më datë 13 Shkurt 2011, Sabina Dana & Ervin Bushati publikojnë videoklipin "Jeta Ne Dy Pjese". Me këtë këngë, Sabina Dana & Ervin Bushati marrin pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 10 në vitin 2011.

Më datë 30 Tetor 2011, Sabina Dana publikon videoklipin "Fale Zemren", në bashkëpunim me Ervin Bushati.

Në Nëntor 2013, Ervin Bushati merr pjesë në Musical-Fest 2013 me këngën "Mele Karamele".

Në Mars 2014, Ervin Bushati merr pjesë në Kenga Ime 2014 me këngën "Ta Dish".

Në vitin 2012, Ervin Bushati publikon albumin "Vec Per Ty".

Më datë 11 Maj 2013, Ervin Bushati publikon videoklipin "Kolazh Me Kenge Shkodrane".

Në Mars 2014, Ervin Bushati merr pjesë në Kenga Ime 2014 me këngën "Kallma Cigaren".

Më datë 15 Maj 2015, Ervin Bushati publikon videoklipin "Kom Me T'ndez".

Më datë 13 Mars 2017, Jeta Mehmeti, Ervin Bejleri & Ervin Bushati publikojnë videoklipin "Pranë Detit Blu".

Më datë 29 Qershor 2017, Blerina Braka & Ervin Bushati publikojnë videoklipin "E Jemja", në bashkëpunim me Santi.

Më datë 7 Prill 2018, Ervin Bushati publikon videoklipin "Potpuri 2018".

Më datë 13 Qershor 2019, Xhoi publikon videoklipin "Dadusha", në bashkëpunim me Ervin Bushatin. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 13 Korrik 2022, Ervin Bushati publikon videoklipin "Shkodran". Muzika e këngës është kompozuar nga vetë Ervin Bushati, tekstin e kanë shkruar së bashku Armand Trebicka & Ervin Bushati, ndërsa orkestrimin e përgatiti Edlir Begolli.

Më datë 28 Qershor 2023, Ervin Bushati, Sant & Marly publikojnë videoklipin "Ma More". Teksti është shkruar në bashkëpunim nga Sant & Marly, teksa për arranzhimin e këngës u kujdes Alandy. Videoklipi u prodhua nga Blerim Salillari Films, ndërsa produksioni audio u realizua nga Alandy.

Më datë 5 Korrik 2023, Daniela Kovaçi & Ervin Bushati publikojnë videoklipin "Xhanëm, Xhanëm". Tekstin e këngës e punuan në bashkëpunim Gramoz Kozeli & Ervin Bushati. Videoklipi u prodhua nga MAX Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga Gramoz Kozeli.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë: Agnnesa Agnnesa  Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Ervin Bushati »

Komente 1