Eva Kacanja
  • Vendlindja:
  • Kruje 
  • Mosha:
  • 48 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 7 Tetor 1971
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♎ Peshorja
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.6 / Votuan:  54

Eva Kacanja është shkrimtare. Eva Esat Kacanja kreu studimet e mesme ne gjimnazin e "Skenderbeu"ne Kruje. Qysh heret nisi te botoje ne periodike te ndryshwm nga ato lokalokale e deri tek gazeta "Drita".Ne maj 1990 ne olimpiaden e pare kombetare te letersise ajo vleresohet me vendin e pare.Nga ketu merr dhe bursen per te nisur studimet e larta prane UT Dega "Gjuhe -Letersi"
DukNe 1994 mbaron Fakultetin dhe emerohet mesuese e gjuhes dhe lwtersise ne gjimnazin e Krujes.Ne vitin 1995 boton librin e pare me poezi"Statuja e shpirtit" ku spikat stili i saj origjinal dhe i pasur me tematike shw figuracion.Ne vitin 1998 maryohet dhe shkon ne emigracion ne Greqi.Ne 2000 kthehet ne Shqiperi ne qytetin e Durresit dhe ne vitin 2001 emerohet mesuese letersie prane liceut artistik "Jan Kukuzeli".Aktive ne jeten artistike ajo zgjidhet sekretare e klubit te shkrimtareve dhe artisteve Durres.Ne vitin 2004 ajo boton librin e dyte "Ne fund te zemres tende",nje arritje tjeter e sukseshme.Shtypi dhe kritika e vleresojne poeten e re me profil te vecante artistik.Autore ne disa shkrime,e ftuar ne tv,etj ano vazhdon rrugetimin e saj poetik me librin e trete ne 2011 "Arome Dheu".
Aktualisht prej 2012 punon si nedrejtore prane shkolles se mesme profesionale kombetare "Beqir Cela" Durres.
Eshte nje poete e sukseshme e botuar ne shtypin nderkombetar, se fundmi ne revisten nderkombetare per poezine ne Indi "Prosopia".
Formimi i saj pasurohet, 2010-2014 kryen studimet e larta per drejtesi prane UAMD. 2014-2016 perfundon shkelqyeshem Master Shkencor "E Drejta Private" prane UAMD.
Nene e dy femijeve, Rea dhe Hermes vazhdon cdo dite perpjekjet e saj ne permiresimin e jetes se femijeve por dhe te komunitetit. Femer aktive dhe nje ze i forte ne rrethin artistik shqiptar

» Dërgo Korrigjime »

» Poezitë »