Më mbaj mend (për 1 muaj)

Gent Bejko

Gent Bejko
 • Emri i Vërtetë:
 • Genti Bejko
 • Vendlindja:
 • Fier 
 • Jeton dhe vepron në :
 • Kanada 
 • Mosha:
 • 41 Vjeç
 • Ditëlindja:
 • 1 Shkurt 1980
 • Shenja e Horoskopit:
 • ♒ Ujori
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.6 / Votuan:  10

Gent Bejko është autor këngësh i njohur. GENTI BEJKO ka lindur në qytetin dikur Artëdashës të FIERit. Profesioni I tij është Regjisor por I pëlqen që kur I jepet mundësia të ushtrojë edhe atë të aktrimit, një pasion I pandarë nga regjia. Pas shumë përpjekjesh me grupet artistike të gjimnazit “Janaq Kilica” në Fier (“Drejt një bote të lirë” spektakël,1996. “Infamia” performancë,) dhe shumë më pas pasi kuptoi që qëllimi I tij nuk ishte të vazhdonte Akademinë e Rendit, por atë të arteve, fiton të drejtën e studimit më 1998, fiton të drejtën e studimit në AKADEMINË e ARTEVE, Tiranë, Dega Regjisurë. Të cilën e përfundon me sukses më 2002. Përsa i përket eksperiencave në fushën mediatike, ka punuar në TV Klan si regjisor ne departamentin e Informacionit. E me pas si aktor në Spektaklin televiziv “ Portokalli”, një Produksion I Top Channel Television. Bashkëkrijues i treshes simpatike “SHBLSH”. Nje treshe me nje frymë tepër te vecantë në mënyrën e përcjelljes së humorit nëpërmjet situatës, groteskut, miteve historike dhe fenomeneve sociale. Gjithmon të ndryshëm por janë po te njejtet. Tashmë me një imazh të ti, atë të “Vëllezërve Grim” e cila është një dyshe që përcjell një humor fin nëpërmjet batutës së mencur dhe muzikës. Pasioni I tij per pikturen nuk ngelet pas.nje dhunti e cila e ka zanafillen ne femijerine e tij. Pervec pictures nuk fshihet dhe terheqja karshi kameres dhe eksplorimit te imazhit viziv. Me pak fjalë kjo është veprimtaria e deritanishme e regjisorit të ri dhe me perspektivë, Genti Bejko.

ENGLISH:
Genti Bejko (alias Gent Bejko) is an Albanian-Canadian famous Actor, Director, and Writer born in Fier, ALBANIA. After 14 Years of professional experience in Theatre (national and private productions), Television (national, satellite and terrestrial platforms) and Albanian Cinematography decides to move to Montreal, QC, Canada. Graduated for directing by the University of Arts,Tirana, Albania known for strong Russian and west-European basics on Directing and acting methodology, his acting passion and desire to find new paths and adventure made him decide to reside in Montreal, QC where after a month was already playing in a theatre production. Being four-lingual sometime helps (Genti's saying).
With an exceptional talent on changing characters and easily adaption to the given situations, Genti is another Albanian rising talent probably. More than 16 Theater Productions, 2 Serial Sitcoms, 5 short Movies and 1 Feature and a more than 12 years in Television Comedy shows a few experience to share isn't a bad idea. What else? Writing lyrics, painting and riding Motorcycles.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Komente

Asnjë Koment

Bashkëshorti i

Xhoi Bejkos

Profili

Twitter

Profili

Facebook

Faqja

Zyrtare

Shto profile

të tjera


Komente 0