Gentian Ademaj Poezi
Gentian Ademaj

Bukuria

Kush eshte ajo qe mi ndricoi syte
dhe me beri te shoh drite
me la zgjuar nate e dite
me buzeqeshje aq te dliete

a ka emer, valle a ka?
te shokuar si me la
te magjepsur sa me ska
me ben te ndihem fukara

a mos valle eshte hyjnia?
Aferdita, a dashuria?
valle mos eshte lumturia?
eshte engjell, vete bukuria

buzeqershi e goje mjalte
sy bojeqielli, zemer arte
te trondit me shikim te flakte
ka buzeqeshje shume te zjarrte

si simbol i porsa ardhur
vete parajsa e ka falur
ne perendi te bej be
se sdo ket si ti mbi dhe

nuk je fundi as perendimi
ti je lindja dhe agimi
je ngrohtesia, perqafimi
kur afer je iken trishtimi

a mos valle je ciltersia
nga ku lindi mrekullia
ku mori shkas dashuria
te therrasin bukuria

ti je qenie e bekuar
yll unik uje i kulluar
ska se si t`kesh t`krahasuar
bukuri perjete qofsh bekuar

- Poezi nga Gentian Ademaj


- U dërgua nga Gentian Ademaj -


{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0