A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Atdheun

I Lumtur Per Kete Atdhe.

Që nga malet e Korabit,
më vinin në vesh
fjalët e babit.

-O bir im gëzoju kësaj toke,
se është më e bukura e kësaj bote.
Vrapo në fushën e Myzeqesë,
shikoje vesën e mrekullueshme në mëngjesë.
Fluturo në ajër si shqiponjë,
dëfreu me mrekullitë e Shqipërisë
dhe të Camërisë.
Fluturo në ajër si shqiponjë,
fluturo në viset shqiptare,
tregoi për historinë e tyre,
nga:
Kosova e në Camëri,
nga Durrësi e deri në Maqedoni.
tregoi për origjinën e tyre,
tregoi për këtë Shqipëri

E papritur sytë më ishin verbuar,
kur kuptova se zemra ime kishte ndaluar.

- poem written by Hyqmet Mehalla


Choose star rating

Rating:  4.7 / Votes cast:  6

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019