Jonida Maliqi
Jonida Maliqi
Jonida Maliqi
  • Vendlindja:
  • Tiranë
  • Jeton në
  • Shqipëri
  • Mosha:
  • 40 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 26 Mars 1983
  • Horoskopi:
  • ♈ Dashi
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: pop
Jonida Maliqi është këngëtare e njohur. Qe ne moshe te vogel ka patur deshiren per te kenduar dhe nuk privohej aspak nga ambjentet qe e rrethonin. Ishte pjanistje Nora Cashku e cila e degjoi per here te pare ne autobusin e unazes teksa po kendonte nje kenge te Parashqevi Simakut. Viten qe vijoi duke u terhequr nga keshilla e zonjes Cashku e ema e regjistroi ne konkursin e shkolles se muzikes “Deshmoret e Lirise” ku studioi per kater vjet violine. Ne moshen 9 vjecare nen ndikimin e Suzana Turkut Jonida drejtohet tek Qendra Kulturore e Femijeve ku starton dhe karriera e saj artistike. Ne keto festivale te organizuara brenda dhe jashte vendit ajo njihet me emocionet e skenes, me kenaqesine e te kenduarit live dhe te cmimeve te par ate karrieres. Me pas I vijon studimet ne shkollen “Jordan Misja” ku per tre vjet studion instrumentin e kitares. Skollen e mesme e kryen po tek “Jordan Misja” ne degen e kantos. Pas mbarimit te shkolles se mesme vazhdon studimet per kanto ne Akademine e Arteve nene drejtimin e pedagoges se njohur Nina Mula. Pas diplomimit ne vitin 2006 njihet me zhanrin e musical duke marre pjese ne 10 Komandamentet me rolin e Bithias. Pjesmarjet e saj ne festivale kane te shumta:

Në Dhjetor 1995, Jonida Maliqi & Aleksandër Rrapi marrin pjesë në Festivali i 34-të në RTSH me këngën "Planeti I Fëmijëve". Ne moshen 13 vjecare ngjitet per here te pare ne skenen e madhe te pallatit te kongreseve ne nje duet me tenorin Aleksander Rrapi dhe me kompleksin e femijeve me kengetarin Sherif Mejdani.

Në Dhjetor 1997, Kastriot Tusha & Jonida Maliqi marrin pjesë në Festivali i 36-të në RTSH me këngën "Flas Me ëngjëllin Tim", nje kenge kushtuar Nene Terezes.

Viti 1999 do ta shihte Joniden si soliste ne festivalin e pranveres dhe me pas ne festivalin e kenges ne RTSH me kengen “Do jetoj pa ty” nje hit I hershem I saj, I cili vleresohet me cmim te dyte ne Nota Fest ne Shkup.

Në Qershor 1999, Jonida Maliqi merr pjesë në Këngët E Stinës 1999 me këngën "Të Dua Shumë".

Në Nëntor 1999, Jonida Maliqi merr pjesë në Kënga Magjike 1999 me këngën "Perse Te Adhuroj".

Në Dhjetor 1999, Jonida Maliqi merr pjesë në Festivali i 38-të në RTSH me këngën "Do Jetoja Pa Ty".

Në Nëntor 2000, Jonida Maliqi merr pjesë në Kënga Magjike 2000 me këngën "Koha Ime".

Në Dhjetor 2000, Jonida Maliqi merr pjesë në Festivali i 39-të në RTSH me këngën "Çast".

Në Dhjetor 2001, Jonida Maliqi merr pjesë në Festivali i 40-të në RTSH me këngën "Ik".

Në Nëntor 2002, Jonida Maliqi merr pjesë në Nota Fest 2002 me këngën "Ti S'Me Meriton".

Në Nëntor 2002, Jonida Maliqi merr pjesë në Kënga Magjike 2002 me këngën "Larg Teje".

Në Qershor 2002, Jonida Maliqi merr pjesë në PoliFest 2002 me këngën "Ti S'Me Meriton".

Në Dhjetor 2002, Jonida Maliqi merr pjesë në Festivali i 41-të në RTSH me këngën "Do Humbas Me Ty".

Në Nëntor 2003, Jonida Maliqi merr pjesë në Kënga Magjike 2003 me këngën "Vetem Nje Nate", kompozuar nga Alfred Kaçinari.

Në Shtator 2004, Jonida Maliqi merr pjesë në Mikrofoni I Artë 2004 me këngën "Ne Te Dashuruar".

Në Janar 2004, Jonida Maliqi merr pjesë në Kënga Magjike 2004 me këngën "Nuk Kam Faj Qe Roberoj".

Në Dhjetor 2004, Jonida Maliqi merr pjesë në Festivali i 43-të në RTSH me këngën "Frikem Se Me Pelqen".

Ne vitin 2005 realizon një videoklip për këngën “Fli tani”.

Më 26 Mars 2005, Jonida Maliqi publikon albumin e pare "Nuk Te Pres", në bashkëpunim me Adi Hilen dhe me rastin e 23 vjetorit të saj.

Në Nëntor 2005, Jonida Maliqi merr pjesë në Kënga Magjike 2005 me këngën "Papagalli I Dashurise", kompozuar e orkestruar nga Alfred Kaçinari, ku vleresohet me cmimin e Interpretimit.

Në Prill 2006, Tuna & Jonida Maliqi marrin pjesë në Top Fest 3 me këngën "Forca E Femres". Ato vleresohen me cmimin Best Female. Ne qershor te ketij viti merr pjese ne musical “Romeo dhe Zhuljeta” nen petkun e protagonists perkrah Alban Skenderaj.

Në Dhjetor 2006, Jonida Maliqi merr pjesë në Festivali i 45-të në RTSH me këngën "Pa Identitet".

Në Maj 2007, Jonida Maliqi merr pjesë në Top Fest 4 me këngën "Parfum Nate".

Në Dhjetor 2007, Jonida Maliqi merr pjesë në Festivali i 46-të në RTSH me këngën "S'ka Fajtor Ne Dashuri".

Më datë 24 Janar 2008, Jonida Maliqi & Gjergj Leka publikojnë videoklipin "Mother (Kthehem Te Dielen)".

Në Nëntor 2008, Jonida Maliqi merr pjesë në Kënga Magjike 2008 me këngën "Njeri Nga Ata", ku fitoi çmimin e pare.

Në Maj 2010, Jonida Maliqi merr pjesë në Top Fest 7 me këngën "Sot T'i Japim Fund", në bashkëpunim me Big Basta.

Më datë 18 Maj 2011, Jonida Maliqi publikon videoklipin "Nje Ore Me Shume". Teksti u shkrua nga Olti Curri. Me këtë këngë, Jonida Maliqi merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 10 në vitin 2011.

Më datë 11 Korrik 2011, Jonida Maliqi publikon videoklipin "Fantastik". Videoklipi u prodhua nga Pulla.

Në Nëntor 2011, Jonida Maliqi merr pjesë në Kënga Magjike 2011 me këngën "Thesar Pa Emer".

Më datë 17 Korrik 2013, Jonida Maliqi publikon videoklipin "Sonte", në bashkëpunim me Dj Blunt & Real 1. Me këtë këngë, Jonida Maliqi merr pjesë në SVFM 2014 në vitin 2014.

Në Nëntor 2013, Jonida Maliqi merr pjesë në Kënga Magjike 2013 me këngën "Ti".

Më datë 31 Korrik 2015, Jonida Maliqi publikon videoklipin "Jam Bërë Si Ti". Muzika e këngës u punua nga Flori Mumajesi, teksti u shkrua nga Flori Mumajesi. Me këtë këngë, Jonida Maliqi merr pjesë në Zhurma Show 2015 në vitin 2015.

Më datë 10 Maj 2018, Jonida Maliqi publikon videoklipin "N'Errësirë". Teksti u shkrua nga Olti Curri. Videoklipi u prodhua nga Pro Video.

Në Dhjetor 2018, Jonida Maliqi merr pjesë në Festivali I 57-Të Në Rtsh me këngën "Ktheju Tokës". Pas 11 vitesh Jonida rikthehet në garë me një këngë me muzikë dhe tekst të Eriona Rushitit. Më datë 10 Mars 2019, Jonida Maliqi publikon edhe videoklipin e këngës, e cila do përfaqësojë Shqipërinë në Eurovision 2019.

Më datë 1 Gusht 2022, Jonida Maliqi publikon videoklipin "Hije". Videoklipi u prodhua nga kompania Pro Video.

Më datë 26 Mars 2023, Jonida Maliqi publikon videoklipin "Do Apo Nuk Do". Muzika vjen e realizuar në bashkëpunim nga Edward Skera & Jonida Maliqi, tekstin e këngës e shkroi Rovena Dilo, ndërsa për arranzhimin u kujdes Young Klik & Edward Skera.

Në Maj 2023, Jonida Maliqi merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 20 me këngën "Do Apo Nuk Do".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Jonida Maliqi »

Komente 6