Kaltrina Selimi
Kaltrina Selimi
Kaltrina Selimi
  • Vendlindja:
  • Prishtinë
  • Mosha:
  • 39 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 4 Shtator 1984
  • Horoskopi:
  • ♍ Virgjeresha
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: pop
Kaltrina Selimi është këngëtare shumë e njohur. Kaltrina Selimi U lind në Prishtinë ku edhe kreu shkollimin fillor dhe të mesëm në shkollën e muzikës "Prenk Jakova". Për here të pare si këngëtare është paraqitur në vitin 2003, në spektaklin garues 'Dua të jem" ku edhe zuri vendin e pare. Ndikimet në muzikë i gjen në muzikën e lehtë, kryesisht te artistët muzikor të Shqipërisë.

PASAPORTA:
Gjatësia: 1.68 m
Ngjyra e syve: E kaftë
Ngjyra e flokëve: E kaftë e mbyllët
Pija e preferuar: Uji
Muzika e preferuar: Të gjitha zhanret
Këngetarja e preferuar: Whitney Huston
Ngjyra e preferuar: E zezë
Sporti i preferuar: Patinazhi dhe volejbolli
Sportisti i preferuar: Lionel Messi
Hobi: Sporti
Stili i veshjes: Klasik
Moto e jetës: “Jetoje çdo ditë si të ishte e fundit”

“Hana Band”
Viti i “Etheve të së premtes...”, viti që e bëri Kaltrinën të dashurohet me muzikën. Një vit i mbarë ky për të: në të njëjtën kohë me triumfin në atë konkurs u regjistrua edhe në Fakultetin e Arteve, në degën e muzikës. Karrierën muzikore prishtinasja zeshkane e filloi me një grup, pjesë e të cilit ishte për pothuajse një vit të tërë. Tani po përgatitet edhe për sprovën më të vështirë të karrierës së saj, atë të të bërit e njohur si këngëtare soliste. E ka përgatitur këngën e parë dhe po punon seriozisht rreth albumit. E ndikuar nga muzika e lehtë e Shqipërisë, synimi i saj për të ardhmen është edhe pushtimi i skenës muzikore të Tiranës. Një rrugë që për shumë këngëtarë ka qenë një mision i pamundur. Por që nuk duket aspak i vështirë për Kaltrinën. Sepse ajo është e bindur që ditët e këqija i ka lënë pas. Bashkë me historinë e grupit, ku dikur u fut me shumë dëshirë... Kaltrina Selimi filloi të këndoj me një grup, jo për shkak të frikës nga skena, por sepse domte t'i këndonte live, dhe pa qenë pjesë e një grupi kjo ishte e pamundur. Kështu filloi me “Hana Band”, ndonëse kishte edhe oferta për t’iu bashkangjitur ndonjë grupi tjetër. Ajo realizoi gjithsej 4 këngë, të cilat i u kishin bërë edhe videoklipe. Gjatë kësaj kohe kryesisht kemi kaluar mirë, dhe mosmarrëveshjet e vogla që lindnin nga mendimet e ndryshme të anëtarëve të grupit muzikor i kalonim të gjitha me bashkëpunim. Ndërkaq, kënga që i ka pëlqyer dhe vazhdon t'i pëlqejë më shumë është “Paradoks”. Ndarja nga grupi “Hana Band” ishte e pa evitueshme, por më mirë që ndodhi kështu. Ajo u detyrua të shkëputet nga grupi, sepse drejtuesit e tij donin të merrnin edhe një vokaliste tjetër, pa e biseduar këtë fare me të. Dhe meqenëse ata nuk më konsideruan, nuk kishte rrugëzgjidhje tjetër përveç braktisjes së grupit. Tani do t'jet një Kaltrinë pak më ndryshe sepse më në fund mund të zgjedhë këngët që i pëlqejnë dhe të jetë vetvetja, pa qenë e detyruar të bëj siç i thonë të tjerët.

Në Nëntor 2006, Kaltrina Selimi merr pjesë në Kënga Magjike 2006 me këngën "Do Te Them Po".

Në Prill 2007, Kaltrina Selimi merr pjesë në VFM 2007 me këngën "Gjithmonë Fitoj".

Në Maj 2008, Kaltrina Selimi merr pjesë në VFM 2008 me këngën "Auto Stop".

Në Nëntor 2009, Kaltrina Selimi merr pjesë në Kënga Magjike 2009 me këngën "Ditelindja".

Në Dhjetor 2009, Kaltrina Selimi merr pjesë në Zhurma Show 2009 me këngën "Hajt".

Në Dhjetor 2010, Kaltrina Selimi merr pjesë në Zhurma Show 2010 me këngën "Harromë".

Në Qershor 2011, Kaltrina Selimi merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 10 me këngën "Harromë".

Në vitin 2010, Kaltrina Selimi publikon albumin "Copy Paste".

Më datë 28 Mars 2011, Kaltrina Selimi publikon videoklipin "Zero". Muzika e këngës u punua nga Don Arbas, teksti u shkrua nga Don Arbas, ndërsa për orkestrimin u kujdes Don Arbas. Videoklipi u prodhua nga Imagine Films. Me këtë këngë, Kaltrina Selimi merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 10 në vitin 2011.

Më datë 5 Korrik 2011, Kaltrina Selimi publikon videoklipin "Hot". Muzika e këngës u punua nga Don Arbas, teksti u shkrua nga Beka, ndërsa për orkestrimin u kujdes Don Arbas. Videoklipi u prodhua nga Max Production. Me këtë këngë, Kaltrina Selimi u paraqit në këto festivale: Netët e Klipit Shqiptar 11 (2012), Zhurma Show 2011 (2011).

Më datë 29 Korrik 2012, Kaltrina Selimi publikon videoklipin "Gjithmone Me Ty". Muzika e këngës u punua nga Elvis Duro. Videoklipi u prodhua nga Asha. Me këtë këngë, Kaltrina Selimi u paraqit në këto festivale: SVFM 2013 (2013), Zhurma Show 2012 (2012).

Në vitin 2012, Kaltrina Selimi publikon albumin "Hitet".

Më datë 3 Shkurt 2013, Kaltrina Selimi publikon videoklipin "Nuk Ta Fal". Muzika e këngës u punua nga Florent Boshnjaku, teksti u shkrua nga Ilir Berani. Videoklipi u prodhua nga Asha.

Më datë 20 Korrik 2013, Etnon publikon videoklipin "Pikë Në Jetë", në bashkëpunim me Kaltrina Selimi.

Më datë 1 Gusht 2013, Kaltrina Selimi publikon videoklipin "Zemer". Muzika e këngës u punua nga Flori Mumajesi, teksti u shkrua nga Endrit Mumajesi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Threedots. Videoklipi u prodhua nga Asha. Me këtë këngë, Kaltrina Selimi merr pjesë në Zhurma Show 2013 në vitin 2013.

Më datë 15 Qershor 2014, Kaltrina Selimi publikon videoklipin "Të Du". Muzika e këngës u punua nga Faton Dolaku, Dafina Zeqiri, teksti u shkrua nga Lyrical Son. Videoklipi u prodhua nga Asha. Me këtë këngë, Kaltrina Selimi merr pjesë në Zhurma Show 2014 në vitin 2014.

Më datë 14 Qershor 2015, Kaltrina Selimi publikon videoklipin "Kohen Me Kthy". Muzika e këngës u punua nga Genc Prelvukaj (Gentz), teksti u shkrua nga Genc Prelvukaj (Gentz). Videoklipi u prodhua nga Urban Graphics. Me këtë këngë, Kaltrina Selimi merr pjesë në Zhurma Show 2015 në vitin 2015.

Më datë 22 Nëntor 2015, Kaltrina Selimi publikon videoklipin "Nuk Eshte Njejte", në bashkëpunim me Genc Prelvukaj. Muzika e këngës u punua nga Genc Prelvukaj (Gentz), teksti u shkrua nga Genc Prelvukaj (Gentz), ndërsa për orkestrimin u kujdes Genc Prelvukaj (Gentz). Videoklipi u prodhua nga Black Fish Entertainment.

Më datë 18 Qershor 2016, Kaltrina Selimi publikon videoklipin "Po Du". Muzika e këngës u punua nga Marsel Gunga, teksti u shkrua nga 2 Step. Videoklipi u prodhua nga Urban Graphics.

Më datë 5 Tetor 2016, Gold AG publikon videoklipin "Pa Ty", në bashkëpunim me Kaltrina Selimi.

Më datë 15 Prill 2018, Alban Mehmeti publikon videoklipin "Dashnia Jem", në bashkëpunim me Kaltrina Selimi. Muzika e këngës u punua nga Irkenc Hyka.

Më datë 8 Nëntor 2018, Irkenc Hyka publikon videoklipin "Kthema", në bashkëpunim me Kaltrina Selimi. Muzika e këngës u punua nga vetë Irkenc Hyka, teksti u shkrua nga Endrit Mumajesi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Dj Jojo.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë: loralora loralora  Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Kaltrina Selimi »

Komente 119