Më mbaj mend (për 1 muaj)

Kastriot Tusha - Turkesha Gazmore Lyrics

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  3.5 / Votuan:  2

(Dritero Agolli)

Dikur kam njohur nje Turkeshe
nga vendi i larget Adana
Me sy te zeze e vetull zeze
Me floket lyer me kena

Ajo ne vesh me peshperiste
Si ferferima ne zabel
Po ferferima ish turqishte
Si varg divani"cok gjyzel"

Cudira prane saj mendoja
Cudirat merrnin rrugen vrap
Kete turkeshe kur pushtoja
Une Anadollin , beja zap

Nga buzet rridhte nje turqishte
Si rrjedhin rimat ne gazel
Turkesha kenget pershperiste
"Ah, aranut , gjyzel gjyzel"
2)
Turkesh e dashur , kjo qe ndodhi
Te kishte ndodhur atehere
Kur Krujen digjte Anadolli
C'do kishim bere moj e mjere?

S'do mend qe koken Skenderbeu
Ma kishte prere si karpuz
"tani kur flake digjet dheu
Ti puth Turkeshen mor domuz?

Dhe ti mbi trupin tim do bije
Do shaje Krisht e Muhamet
Mes kujes faqet do t'i cirrje
"Ah! Arnaut! medet medet

Por gjer ketu s'do kisha rene
S'do kisha kohe per svda
Pusi diku do kisha zene
Atje mbi muret ne kala
3)
Kjo histori eshte e trilluar
Kur isha large ne Adana
Betohm, hic s'kam dashuruar
Ndonje turkeshe me kena!

E ku ta lija nje lanete
Nje xhinde Shkodre, nje kaproll
Ajo me not do cante dete
Dhe do me gjente ne Anadoll!

Po kjo s'do thote se si dua
Syzeskat turke si gazel
Kur cel si bahce, rrjedh si krua
Nga buzet verbi"Cok gjyzel"


Ky tekst u dërgua nga skelariv

Kastriot Tusha - Turkesha Gazmore
Linku i videos në YouTube:
Në TeksteShqip janë rreth 100.000 këngë me videoklip dhe afërsisht 40.000 këngë të tjera që nuk kanë një videoklip në Youtube. Stafi i TeksteShqip shton çdo ditë video të reja, por është e mirëpritur ndihma e kujtdo që arrin të gjejë një videoklip që mungon, apo një version më të mirë sesa klipi që mund të jetë aktualisht në TeksteShqip.

KUR PRANOHET NJË VIDEO E DËRGUAR:

Për verifikimin nga stafi mund të duhen pak minuta deri në disa orë, por garantojme që gjithsesi verifikimi do të kryhet brenda 24 orësh.

VIDEO E DËRGUAR NUK U PRANUA?

Një video e dërguar nuk do të pranohet nga stafi i TeksteShqip nëse:
1. Video e dërguar është fshirë ndërkohë nga YouTube ose është e padisponueshme.
2. Video nuk i përket këngës "Turkesha Gazmore".
3. Video është e këngës "Turkesha Gazmore", por nuk këndohet nga Kastriot Tusha.
4. Video që kemi në TeksteShqip, është më cilësore se ajo e dërguar.
5. Video që kemi në TeksteShqip, është zyrtare, ndërsa ajo e dërguar, jo.


Më Shumë Këngë Nga Kastriot Tusha:


Komente 0